Reklama

Niedziela Sandomierska

Trzynasty Apostoł

Wystawą płaskorzeźb pt. „13 x Papież” zainaugurowano obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w naszej diecezji. Jednocześnie upamiętniono w ten sposób 19. rocznicę narodzin dla Nieba św. Jana Pawła II.

2024-04-03 08:57

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie wystawy i spotkanie z rzeźbiarzem Janem Kuracińskim, któremu towarzyszyła żona Barbara Łoykówna-Kuracińska, odbyło się w Muzeum św. Jana Pawła II przy parafii konkatedralnej w Stalowej Woli. W spotkaniu wzięli udział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, proboszcz parafii ks. Edward Madej oraz księża z sąsiednich parafii, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący rady miasta Stanisław Sobieraj oraz mieszkańcy Stalowej Woli.

Dziękując artyście i jego żonie, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do nauczania św. Jana Pawła II o kulturze. Jak zauważył, nasz wielki papież mówił niejednokrotnie o potrzebie dialogu Ewangelii z różnymi kulturami oraz o tym, że wiara powinna rodzić kulturę. Między innymi dlatego Kościół potrzebuje uniwersytetów i innych uczelni wyższych. Warto o tym pamiętać szczególnie w Stalowej Woli, która posiada Filię KUL św. Jana Pawła II. Filia ta powinna podejmować zdaniem biskupa konkretne działania na polu kultury, gdyż to należy do misji katolickiej uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Rzeźbiarz Jan Dawid Kuraciński podkreślił w swoim słowie ogromny wpływ św. Jana Pawła II na jego życie i sztukę. – Jan Paweł II – potęga wiary, potęga intelektu zmienił zupełnie moje postępowanie – podkreślił artysta. Dodał, że dzięki nauczaniu Papieża Polaka, a szczególnie jego „Listowi do artystów” zdecydował się na powrót do ojczyzny po 25 latach spędzonych na Manhattanie. W dowód wdzięczności dla papieża poświęcił swoją pracę artystyczną, tworząc dzieła związane z jego osobą. Podobne świadectwo złożyła jego żona Barbara, z zawodu krytyk muzyczny.

Reklama

Ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu wyjaśnił, że przedstawione na wystawie prace są wyrazem hołdu dla trudu apostolskiego św. Jana Pawła II. Tytuł wystawy nawiązuje do symbolicznej liczby XIII apostoła Jezusa Chrystusa i jej powtarzalności w życiorysie papieża.

Jan Dawid II Kuraciński urodził się w 1941 r. w Mierzanowicach na Ziemi Sandomierskiej. Ukończył warszawską ASP w pracowni prof. Mariana Wnuka. W 1972 r. opuścił Polskę, studiował w Wiedeńskiej ASP, a następnie wyemigrował do USA, gdzie zamieszkał na Manhattanie. Tam spędził 25 lat, tworząc szereg kompozycji w drewnie i w brązie. Autor wielu pomników, a także rzeźb kameralnych. Autor Panteonu Niepodległości Polskiej, cyklu płaskorzeźb najwybitniejszych Polaków, a także cyklów Madonny Polskie, Maski i wiele innych projektów figuratywnych. Obecnie mieszka w Warszawie, pracuje także w Górach Świętokrzyskich, gdzie ma swoją pracownię.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: kard. Sarah krytykuje biskupów Zachodu za uległość wobec świata

2024-04-15 13:33

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Episkopat News

O światowość i uleganie pokusie „praktycznego ateizmu” z powodu utraty wiary w nauczanie Kościoła katolickiego oskarżył niektórych biskupów zachodnich były prefekt Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat spotkał się w Jaunde z konferencją episkopatu Kamerunu.

Zdaniem kard. Saraha, wielu biskupów pragnie tak bardzo być „kochanymi przez świat”, że zapomnieli, iż chrześcijaństwo wzywa ich do bycia „znakami sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z nieświadomości

2024-04-13 16:42

[ TEMATY ]

rozważania

Balans bieli /TVP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

14 Kwietnia 2024, Trzecia Niedziela Wielkanocna, Rok B

CZYTAJ DALEJ

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis

2024-04-15 18:08

pl.wikipedia.org

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.

Jak poinformowała rodzina zmarłej pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję