Reklama

Wielkopostna troska o życie

List pasterski na Wielki Post

W listach na Wielki Post nawiązuję zwykle do hasła programu duszpasterskiego. Tym hasłem są w tym roku słowa: „Otoczmy troską życie”. Realizacji opracowanego po raz pierwszy diecezjalnego programu duszpasterskiego poświęcone były rejonowe spotkania dla księży oraz spotkanie przedstawicieli rad parafialnych z całej diecezji.
Nasz Zbawiciel, Dobry Pasterz, mówił do uczniów: „Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). U progu Wielkiego Postu pragnę Was zachęcić najpierw do szczególnej troski o życie duchowe, a następnie przypomnieć o czynach, które są wyrazem troski o życie doczesne, a wspomniane są w naszym programie duszpasterskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie!

1. Okres Wielkiego Postu czasem szczególnej troski o życie duchowe
W tegorocznym Orędziu na Wielki Post papież Benedykt XVI pisze: „Na początku Wielkiego Postu, który jest drogą intensywnego przygotowania duchowego, Liturgia zachęca nas do trzech praktyk pokutnych, bardzo bliskich biblijnej i chrześcijańskiej tradycji - modlitwy, jałmużny i postu, abyśmy jak najlepiej mogli przygotować się do obchodów Świąt Wielkanocy”. Zaznaczmy, że te praktyki pokutne są wyrazem troski o nasze życie duchowe. Papież podkreśla w swym orędziu wartość postu i pisze: „Pismo Święte i cała chrześcijańska tradycja uczą, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. (...) Praktyka postu była bardzo rozpowszechniona we wspólnocie pierwszych chrześcijan (por. Dz 13, 3; 14, 22; 27, 21; 2 Kor 6, 5). Również Ojcowie Kościoła mówią o mocy postu, która chroni przed grzechem, tłumi pragnienia «starego Adama» i przeciera w sercach ludzi wierzących drogę ku Bogu. Post jest także częstą praktyką świętych wszystkich epok i przez nich zalecaną. Św. Piotr Chryzolog napisał: «Duszą modlitwy jest post, a życiem postu miłosierdzie. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego» (Kazanie 43: PL 52, 320.332)”.
Ojciec Święty przypomina, że przez post i modlitwę pozwalamy, by Chrystus przychodził i by zaspokajał największy głód, jakiego doświadczamy w naszym wnętrzu: głód i pragnienie Boga. Za Ojcem Świętym zachęcam, aby „w okresie Wielkiego Postu wierni częściej praktykowali post, indywidualnie i wspólnotowo, oddając się ponadto słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i uczynkom miłosierdzia. (...) Niech zatem Wielki Post posłuży każdej rodzinie i każdej chrześcijańskiej wspólnocie do oddalenia wszystkiego, co rozprasza ducha, i pogłębienia tego, co karmi duszę, otwierając ją na miłość Boga i bliźniego. Myślę szczególnie o intensywniejszej modlitwie, lectio divina, częstszym przystępowaniu do sakramentu pojednania oraz aktywnym uczestniczeniu w Eucharystii, a przede wszystkim w niedzielnej Mszy św”.
Zachęcam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w rekolekcjach parafialnych oraz tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Gromadźcie się licznie na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

Reklama

2. Czyny wielkopostne będące wyrazem troski o życie własne i bliźnich
Chrześcijanin ma się troszczyć nie tylko o własne życie duchowe, ale także o życie doczesne i wieczne swych sióstr i braci. Różne są formy tej naszej troski o życie.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca - obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. W tym dniu od lat okazujemy troskę o życie najbardziej bezbronnych, poczętych, ale jeszcze nienarodzonych dzieci. W intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem możemy podjąć duchową adopcję, czyli modlitwę w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Modlitwa ta polega na codziennym odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Zachęcam do podejmowania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Dla wielu chorych ważnym lekarstwem i ratunkiem dla ich życia jest krew. Często, zwłaszcza w czasie wakacji, słyszymy i czytamy, że w szpitalach brakuje krwi dla ratowania życia ludzkiego. Okażmy naszą troskę o życie osób, które potrzebują krwi. Może nam też kiedyś potrzebna będzie czyjaś krew. Dołączmy do członków organizowanych Parafialnych Grup Honorowego Krwiodawstwa. Odpowiedzmy chętnie na apel duszpasterzy, by oddać krew. Okolice Lwówka Śląskiego nazwane zostały „Zagłębiem krwiodawstwa”. Oddaje się tam rocznie około tysiąca litrów krwi. Niech także w innych częściach diecezji wzrasta liczba honorowych dawców krwi.
Codziennie dochodzą do nas wiadomości o wypadkach drogowych. Wiele osób ginie w tych wypadkach. Często przyczyną wypadków są nietrzeźwi kierowcy. W trosce o życie własne i naszych bliźnich nigdy nie siadajmy za kierownicą samochodu czy motocykla po spożyciu alkoholu. Nie pozwólmy też osobom, które spożyły alkohol, zasiąść za kierownicą. Do kierowców kieruję apel: przestrzegajcie przepisy drogowe! Pamiętajcie również o „Dekalogu kulturalnego kierowcy”, który niedawno temu przedstawiony został w tygodniku „Gość Niedzielny”. Są tam m. in. takie zdania: „Na drodze będę szanował bliźniego swego. Będę ustępował miejsca pojazdom włączającym się do ruchu. Będę zatrzymywał się przed przejściami dla pieszych. Nie będę rozmawiał przez telefon komórkowy podczas jazdy. Nie będę wyrzucał żadnych przedmiotów przez okno samochodu. (...) Będę pamiętał, że życie moje, moich bliskich oraz innych użytkowników drogi może zależeć ode mnie”.
Pewna część chorych objęta jest opieką paliatywną w hospicjach stacjonarnych i domowych. Chodzi tu o opiekę nad ludźmi cierpiącymi terminalnie na choroby nowotworowe. Wyrazem troski o życie jest Ruch Hospicyjny zajmujący się tymi chorymi i ich rodzinami. Wyrażam wdzięczność tym, którzy ten ruch wspomagają, i zachęcam do włączania się wolontariuszy do tego ruchu. W ostatnim czasie w Ośrodku Edukacyjno-Opiekuńczym „Samarytanin” w Legnicy odbyło się szkolenie kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy wspomagać będą hospicja domowe. Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz swojego poparcia, a nawet podziwu, dla bezinteresownej pomocy bliźniemu. 5 grudnia 2001 r., na zakończenie Międzynarodowego Roku Wolontariatu, Papież skierował do ochotników z całego świata słowa uznania. Mówił wówczas m.in.: „Cóż takiego skłania wolontariusza do poświęcenia swego życia dla innych? Przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu - swemu bliźniemu. Jest to bez mała «prawo istnienia». Wolontariusz, gdy bezinteresownie może dać innym coś z siebie, doświadcza radości, która przewyższa to, czego dokonał”.
Wyrazem troski o życie jest działalność charytatywna. Wymaga ona nie tylko otwartego serca i otwartych dłoni każdego wiernego, ale potrzebne są także formy zorganizowanej pomocy. Wraz z Caritas Diecezji Legnickiej apeluję o tworzenie parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas w naszej diecezji. Tych ostatnich mamy w porównaniu z innymi diecezjami za mało. Cieszę się z każdego nowo powstałego szkolnego koła Caritas.
Sługa Boży Jan Paweł II podkreślał, że młodzież jest nadzieją Kościoła. Do młodzieży mówił: „Musicie od siebie wiele wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Trzeba od siebie wiele wymagać, żeby zachować czystość serca. Zachęcam do tworzenia w duszpasterstwie młodzieży Ruchu Czystych Serc. Strona internetowa tego ruchu informuje, że powstał on „z inicjatywy dwumiesięcznika «Miłujcie się!» i jest odpowiedzią na nieczystość i półprawdy, jakie serwuje nam świat. Nie mówi o niczym nowym, przynagla jedynie do zawierzenia Chrystusowi własnej osoby. Pozwala zauważać zniewolenia, które pod przykrywką dobra czyhają na różnych zakrętach naszych dróg. Ślubujemy troskę o trwanie w stanie łaski uświęcającej, o czyste serce. Dla tego czystego serca podejmujemy się abstynencji od współżycia płciowego aż do czasu zawarcia związku małżeńskiego i walki o wolność od wszelkich nałogów”. Patronką tego ruchu jest bł. Karolina Kózkówna.
Wiele mówi się i pisze o sprawach ekologii, o ochronie środowiska naturalnego. Nasze życie i zdrowie w wielkiej mierze zależą od zdrowej ziemi, wody i powietrza. Wszyscy dbajmy o nasze środowisko naturalne. Nie zaśmiecajmy naszych gór, rzek i lasów. Dbajmy o piękno i czystość wokół naszych domów. Troskę o ochronę naszego środowiska naturalnego rozwija Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Ruch ten winien znajdować coraz to nowych zwolenników.
W Wielkim Poście wszyscy zróbmy rachunek sumienia z naszej troski o życie duchowe oraz z troski o życie doczesne nas i naszych bliskich. Podejmijmy dobre wielkopostne postanowienia.
Duszpasterzy zachęcam, by wykorzystali materiały związane z programem duszpasterskim przekazane wszystkim parafiom.
Na wielkopostną troskę o życie duchowe i doczesne wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wasz Biskup

+ Stefan Cichy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję