Reklama

Franciszek

Papież dziękuje Fundacji Papieskiej za pomoc ubogim i stypendia

Ojciec Święty podziękował Fundacji Papieskiej za jej służbę na rzecz „ubogich, uchodźców, imigrantów, dotkniętych wojną i przemocą” oraz za zapewnianie stypendiów. W tym roku Fundacja Papieska zapowiedziała przekazanie 14,7 miliona dolarów na stypendia i pomoc humanitarną, jako wyraz swej służby Ojcu Świętemu i Kościołowi katolickiemu na całym świecie.

[ TEMATY ]

stypendium

ubodzy

papież Franciszek

Fundacja Papieska

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Franciszek przyjmuje członków Fundacji Papieskiej

Franciszek przyjmuje członków Fundacji Papieskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty podkreślił, że od momentu powstania Fundacja Papieska jest instrumentem wielkanocnej radości, niosąc bliskość, współczucie i czułość miłości Jezusa wielu braciom i siostrom na całym świecie. „Wasze wsparcie dla różnych projektów edukacyjnych, charytatywnych i apostolskich przyczynia się do integralnego rozwoju tak wielu osób, w tym ubogich, uchodźców, imigrantów, a obecnie coraz większej liczby osób dotkniętych wojną i przemocą” - powiedział Franciszek.

Papież podkreślił pomoc Fundacji Papieskiej dla stypendystów Funduszu Stypendialnego Jana Pawła II. Franciszek powiedział, że „stypendia przyznawane osobom świeckim, konsekrowanym, seminarzystom i kapłanom z krajów rozwijających się umożliwiają im podjęcie studiów na papieskich uniwersytetach w Rzymie i pozwalają ich odbiorcom skuteczniej świadczyć o Ewangelii zarówno w ich krajach ojczystych, jak i poza nimi”. W ciągu ponad 20 lat ok. 1700 osób podjęło studia na rzymskich uniwersytetach papieskich dzięki stypendiom przyznanym przez Fundację Papieską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do 140 członków Fundacji Papieskiej obecnych w Rzymie, Papież powiedział: „Nadal pomagacie Następcom Piotra budować wiele lokalnych kościołów i troszczyć się o dużą liczbę osób mających mniej szczęścia i wypełniać w ten sposób mandat powierzony Apostołowi przez naszego Pana. Za całą waszą hojność serdecznie dziękuję”. Franciszek podkreślił również, że „programy Fundacji Papieskiej sprzyjają duchowej i braterskiej więzi z ludźmi z wielu różnych kultur, języków i regionów, którzy otrzymują pomoc”. „Wasza służba jest tym bardziej potrzebna w naszych czasach, naznaczonych indywidualizmem i obojętnością” - podsumował.

13 kwietnia Fundacja Papieska zapowiedziała, że przeznaczy 14,7 miliona dolarów na stypendia i pomoc humanitarną w służbie Ojcu Świętemu i Kościołowi katolickiemu na całym świecie.

Reklama

Wpływ Fundacji Papieskiej jest konkretny - w 2024 roku 9 921 000 USD ma zostać rozdzielone między odbiorców dotacji wskazanych przez Watykan. Fundusze te wesprą 118 projektów w ponad 60 krajach, służąc najuboższym z ubogich. Ponadto Fundacja Papieska zapewni stypendia w wysokości 819 000 USD, umożliwiając ponad 100 księżom, osobom zakonnym i seminarzystom studiowanie w Rzymie w ramach Programu Stypendialnego Świętego Jana Pawła II. Fundacja Papieska zapewnia również niezbędną pomoc humanitarną za pośrednictwem swojego Funduszu Misyjnego, przeznaczając 4 000 000 USD na fundusze nadzwyczajne w czasach kryzysu na wyżywienie głodnych, opiekę nad chorymi i schronienie dla bezdomnych.

Od momentu powstania Fundacja Papieska i jej Stewardzi Świętego Piotra przeznaczyli ponad 225 milionów dolarów na dotacje i stypendia dla ponad 2400 projektów wybranych przez papieży Franciszka, Benedykta XVI i św. Jana Pawła II.

Fundacja Papieska jest jedyną organizacją charytatywną w Stanach Zjednoczonych, która zajmuje się wyłącznie spełnianiem próśb Ojca Świętego dotyczących potrzeb Kościoła katolickiego.

2024-04-12 20:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UPJPII w Krakowie ufunduje 10 stypendiów dla uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

Jan Paweł II

uniwersytet

stypendium

Małgorzata Cichoń

„Władze uczelni zdecydowały o ufundowaniu 10 stypendiów dla uchodźców. Zostaną oni także zwolnieni z opłaty za studia” – poinformowała Monika Wiertek, rzeczniczka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie chce wesprzeć młodych ludzi, którzy zmuszeni są uciekać ze swoich krajów i zapewnić im możliwość studiów w Polsce. „Dlatego w dniu dzisiejszym władze uczelni zdecydowały o ufundowaniu 10 stypendiów dla uchodźców. Zostaną oni także zwolnieni z opłaty za studia” – poinformowała Monika Wiertek, rzeczniczka UPJPII w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję