Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Święto Chrztu Polski

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Stanisław Budzik sprawował Mszę św. w archikatedrze lubelskiej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski. - 14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest i ta data jest najważniejsza w dziejach naszego narodu. Od tej daty liczony jest początek Polski, początek naszego narodu i Kościoła. Od tej pory wiara i kultura chrześcijańska wpisały się w historię naszej ojczyzny - powiedział metropolita. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji oraz służb mundurowych, którzy złożyli wieńce pod krzyżem misyjnym na pl. Katedralnym.

W homilii abp Stanisław Budzik rozwinął myśl, że chrzest Polski był pierwszym i najważniejszym wydarzeniem początków naszych dziejów. - Z punktu widzenia historycznego to interesujące i zaskakujące, że dzieje Polski, państwa i Kościoła w naszej ojczyźnie, zaczynają się właśnie od momentu chrztu, kiedy książę Mieszko przyjął chrzest. Spisane dzieje Polski zaczynają właśnie od tego wydarzenia, które miało miejsce najprawdopodobniej w Wigilię Paschalną 966 roku. Nie znamy żadnych zapisów z dziejów Polski sprzed tego wydarzenia, z czasów Polski przedchrześcijańskiej. Od daty chrztu Mieszka splatają się w jedno trzy początki: Kościoła, państwa i narodu - powiedział. Ksiądz arcybiskup przywołał też obchody millenium chrztu Polski z 1966 r., przygotowane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w czasach wielkiego zmagania z uciskiem władzy komunistycznej. - Ówczesna władza utrudniała wiernym udział w uroczystościach religijnych i zorganizowała konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego, ale przez to mimowolnie przyznała, że wraz z przyjęciem chrztu zaczęło się funkcjonowanie naszego państwa i że nie ma ważniejszej daty, z którą moglibyśmy związać początek naszych dziejów - powiedział pasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2024-04-14 18:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

[ TEMATY ]

piłka nożna

klerycy

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

To wyjątkowe wydarzenie sportowe rozgrywane jest co roku w innym miejscu kraju. Pozwala jego przyszłym księżom „spotkać się w atmosferze koleżeńskiej i w duchu fair play wokół sportowych cnót braterstwa, wielkoduszności, uczciwości i szacunku dla ciała”, zgodnie ze wskazówkami, danymi przez św. Jana Pawła II w czasie Jubileuszu Roku 2000, wyjaśnia Konferencja Biskupów Francji.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję