Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Drugi Marsz Papieski

Mieszkańcy Wałbrzycha oraz liczni pielgrzymi z całego regionu, zgromadzili się w niedzielę 14 kwietnia aby uczcić osobę św. Jana Pawła II, a także wyrazić swoje poparcie za ochroną ludzkiego życia.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Marsz papieski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Drugi Marsz Papieski w Wałbrzychu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochód zainaugurowany koronką do Miłosierdzia Bożego przed kościołem św. Wojciecha na Piaskowej Górze, przeszedł osiedlowymi ulicami w kierunku Podzamcza. Na czele procesji szli duchowni, a wśród nich m.in. ks. prał. Jan Gargasewicz, ks. kan. Wiesław Rusin, ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ks. kan. Czesław Studenny oraz ks. Kamil Osiecki i dk. Mateusz Bandura. Organizatorzy nieśli obraz z wizerunkiem papieża Polaka i baner z napisem "Pamięć, Modlitwa, Obecność". Kilkuset uczestników marszu trzymało barwne flagi i transparenty z hasłami w obronie życia i przez całą trasę podejmowało śpiew na przemian z modlitwą różańcową. Marsz był nie tylko formą hołdu dla wielkiego Polaka, ale również okazją do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami wiary i moralności.

Siła nadziei

Po dotarciu do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, wiernym towarzyszył bp Marek Mendyk, który przewodniczył uroczystej Eucharystii, a także wygłosił homilię. Biskup świdnicki skupił się na motywie nadziei, który jest nie tylko kluczowy w nauczaniu św. Jana Pawła II, ale także stanowi esencję chrześcijańskiego przesłania. - Kiedy w naszym życiu pojawia się sytuacja, z którą wiążemy wielką nadzieję, ogarnia nas wewnętrzna energia do życia - przypominał podkreślając, że nadzieja motywuje do działania i pomaga przetrwać trudności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup poruszył również tematykę obrony życia, akcentując jej ważność w kontekście chrześcijańskiej wiary. - Bądźmy solidarni z życiem. To jest apel do wszystkich, bez względu na przekonania religijne. Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego prawa, jakim jest właśnie życie – mówił przypominając słowa papieża Polaka, że Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości.

- Bądźmy solidarni z życiem. To jest apel do wszystkich, bez względu na przekonania religijne. Każda ludzka istota ma prawo do absolutnego poszanowania podstawowego prawa, jakim jest właśnie życie - mówił bp Marek Mendyk

Podziel się cytatem

Pamięć trwa

Na koniec pasterz diecezji podziękował tym wszystkim, dzięki którym odbył się tegoroczny marsz. - Bardzo dziękuję organizatorom tego wydarzenia. Ten marsz wpisuje się w przerwaną tradycję Mszy świętej papieskiej na stadionie u podnóża Chełmca, która odbywała się przez wiele lat i była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam. Po pandemii, która nam to wszystko poprzestawiała, organizatorzy uznali, że warto pomyśleć nad nową formułą, żeby o Janie Pawle II pamiętać. Stąd też zapewne ten marsz jest jakąś próbą nawiązania do tego, co było. Czy to już będzie kolejna, nowa tradycja - tego nie wiemy. Pozwalamy się prowadzić Duchowi Świętemu. Może pojawią się jeszcze jakieś inne, do czego serdecznie zachęcam. Ale warto zawsze mieć jeden cel: promować papieskie nauczanie i stale przypominać o aktualności tego przesłania dzisiaj, zwłaszcza w temacie małżeństwa i rodziny – mówił.

Reklama

Jakie nowe formy może przyjąć przyszłe wydarzenie, pozostaje jeszcze do odkrycia, ale jedno jest pewne – marsz ten będzie nadal znaczącym wydarzeniem w kalendarzu miasta Wałbrzycha.

❤️ Tegorocznymi Organizatorami wydarzenia byli:
Stowarzyszenie "Ludzie Jana Pawła II"
Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu
Stowarzyszenie Katolickie "Civitas Christiana"
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej
Zakon Świecki Rycerzy Kolumba
Akcja Katolicka

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

ks. Mirosław Benedyk

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski

Drugi Wałbrzyski Marsz Papieski
2024-04-14 20:30

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nienadówka z Janem Pawłem II

Niedziela rzeszowska 17/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Marsz papieski

Elżbieta Motyl

Podczas nienadowskiego marszu w obronie papieża

Podczas nienadowskiego marszu w obronie papieża

W ostatnich tygodniach rozlała się fala ataków na Jana Pawła II.

Szukający kontrowersji zapominają o ogromnych zasługach Jana Pawła II, zarówno dla Kościoła, jak i dla naszej Ojczyzny i całego świata. Zapominają też, że często fala agresji budzi w społeczeństwie silne poczucie sprzeciwu i jedności. Nie inaczej jest obecnie. W całym kraju spontanicznie, zarówno parafie, jak i ludzie świeccy, zaangażowali się, by wyrazić swoje oburzenie wobec medialnej nagonki na Jana Pawła II, stanęli w obronie jego osoby i wartości, które głosił. Jednym z wielu takich miejsc była parafia św. Bartłomieja w Nienadówce. W niedzielny wieczór 2 kwietnia br. zorganizowano tu „Marsz modlitewny ze św. Janem Pawłem II”, któremu przyświecało hasło: „Ty nas Ojcze Święty obudziłeś, my Cię Ojcze obronimy”. Myślą przewodnią modlitewnego spotkania i marszu było pamiętne zdanie wypowiedziane przez Papieża Polaka podczas Eucharystii w Płocku 7 czerwca 1991 r.: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.

CZYTAJ DALEJ

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie Chrystusie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 17-27.

Poniedziałek, 27 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-05-28 11:04

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

NEOPREZBITERZY 2024

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję