Reklama

Kościół

Bp Milewski: przemiana serca uzdrawia ciało

- Przemianie ludzkiego serca często towarzyszy uzdrowienie fizyczne. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - powiedział bp Mirosław Milewski w parafii Wieczfnia Kościelna, w diecezji płockiej. W dniu wizytacji pasterskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mirosław Milewski podkreślił w homilii, że w Wieczfni Kościelnej ludzie od wieków chcieli żyć pobożnie, czyli po - Bożemu. Wiedzieli, że przykazania Boże są potrzebne i ważne, „że to nie jakiś wymysł plebana, ale fundament, na którym trzeba budować swoje życie”.

Odwołał się do Ewangelii według św. Jana (J 6,30-35) o spotkania Jezusa z głodnymi ludźmi: - Mieszkańcom Kafarnaum chodzi o to, by czuć sytość w brzuchu - Jezusowi chodzi o nasycenie ludzkiej duszy. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, ten sam, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - zaakcentował bp Milewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że Jezus pragnie, aby ludzie w Niego uwierzyli. Wiara jest wyborem, a nie przymusem. Bóg daje ludziom wolność wyboru. Chce, by wybierać Go każdego dnia sercem i rozumem, wierzyć w Niego z całego serca i ze wszystkich sił, w wolności, a nie przymusie. Jakość życia ludzkiego zależy od jakości i ilości pożywienia. Ta zasada dotyczy nie tylko życia biologicznego, ale i duchowego.

Zaznaczył, że w czasie Mszy św. udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania. Jego patronką jest św. Bernadetta Soubirous - 16 kwietnia przypada jej wspomnienie liturgiczne. 14-letnia córka młynarza z miejscowości Lourdes we Francji 11 lutego 1858 roku w górskiej grocie po raz pierwszy zobaczyła piękną kobietę. To była Maryja. Matka Boża spotkała się z Bernardettą aż 18 razy. Objawienie w Lourdes, to jedno z najbardziej znanych objawień na świecie. Lourdes stało się miejscem uzdrowień. Ludzie wierzą, że woda ze źródła z groty objawień ma moc cudownego uzdrawiania.

Biskup powiedział, że kilka lat temu ukazała się ciekawa książka na ten temat. Napisał ją Patrick Theillier, lekarz, dyrektor Biura Medycznego w Lourdes. Autor podkreślił w niej, że „Bóg nie tylko uzdrawia ciało, lecz przede wszystkim duszę”. W swojej książce przedstawił świadectwa, które dotyczą przede wszystkim przemiany ludzkiego serca. Tej przemianie często towarzyszy uzdrowienie fizyczne.

Reklama

Duchowny stwierdził, że w ołtarzu głównym kościoła znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę: wspólny stół Jezusa i apostołów w Wieczerniku. Życzył, by w parafii nie zabrakło dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy jak najbliżsi towarzysze Jezusa zechcą przebywać we współczesnym Wieczerniku - swoim kościele i jak najczęściej karmić się Eucharystią, jedynym pokarmem na życie wieczne.

W czasie Mszy św. bp Milewski udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Podziękował za to ks. kan. Tadeusz Jabłoński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Wieczfni Kościelnej.

Parafia w Wieczfni Kościelnej powstała w drugiej połowie XIV wieku, jest jedną z najstarszych w diecezji płockiej. Najpierw troszczył się o nią ród Wieczfińskich herbu Prus, to on zbudował dwa pierwsze kościoły, a kolejne budowali tutejsi proboszczowie. Obecna świątynia konsekrowana była na początku XX wieku.

2024-04-16 19:09

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Wierzę, że wyjdziemy z grupy i kibicuję

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa

bp Mirosław Milewski

twitter.com/BpMMilewski

Michał Plewka (Stacja7): – Na rozgrzewkę zagadka: Polacy proszą Matkę Bożą Częstochowską, Portugalczycy Panią z Fatimy, Niemcy Czarną Madonnę z Altötting, a Brazylijczycy Maryję z Aparecidy. Kto wygra mundial?

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję