Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

Głos młodych miał odzwierciedlenie w tym, co powiedział bp Włodarczyk. Mówiąc o synodalności, zwrócił uwagę na „wędrowanie razem”, rozumiane jako „bycie razem”, „wspólne działanie” oraz jako „pójście za Chrystusem”. - Chodzi o to, by iść razem w tym samym kierunku, zachować jedność w różnorodności. W Dziejach Apostolskich „wędrować razem” oznacza również podejmować wspólnie decyzje. To również zdolność do nawiązania relacji i słuchania - podkreślał bp. Jak zaznaczył, istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Włodarczyk przypomniał, że Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wskazuje, by wszystkie osoby konsekrowane odważnie i twórczo, włączyły się w proces synodalny w Kościele. Zawiera sugestie, by poczuć się wezwanymi poprzez słowa komunia, uczestnictwo i misja. - Kapituła jest doświadczeniem szczególnej obecności i działania Jezusa. Aby tak się stało, muszą zaistnieć trzy elementy: słowo Boże, Duch Święty i nawrócenie - zakończył biskup.

Choć hasłem kapituły stały się słowa „Miłujący Jezusa, Chrystusa, oddani młodzieży” to - jak mówią uczestnicy - jej głównym reżyserem jest Duch Święty. - Jej celem jest spojrzenie na to, w jaki sposób posługujemy wśród młodzieży. Czy realizujemy charyzmat, który pozostawił nam ks. Jan Bosko? Czy nasza obecność właśnie wśród młodzieży jest tą, która posiada system prewencyjny, uprzedzający - tłumaczy wikariusz inspektora, ks. Krzysztof Rudziński SDB. - Wierność charyzmatowi to wciąż niezmienne i pierwsze zadanie, jakie staje przed nami. Ksiądz Bosko apelował, byśmy wychowywali młodych na dobrych obywateli i prawych chrześcijan - podkreślił ks. Tadeusz Itrych SDB, przełożony Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Reklama

Należy do niej ponad 230 salezjanów, którzy żyją w ponad trzydziestu wspólnotach zakonnych. - Naszym priorytetem są dzieci i młodzież. To przez te środowiska ewangelizujemy, niosąc sakramenty święte, co jest ważnym aspektem wśród katolików w Rosji. Jest tam mniej księży, są także mniejsze, często porozrzucane wspólnoty. Otrzymaliśmy placówkę w Soczi, ponieważ przez dwa lata brakowało kapłanów - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB.

Salezjanom została odczytana specjalna odezwa, stanowiąca podsumowanie II Kapituły Młodych. - Dziękuję za to, że słuchacie naszego głosu - mówił na wstępie Paweł. „Doceniamy waszą obecność i posługę w naszym życiu, a także dostrzegamy ich owoce. Dzięki waszemu zaangażowaniu w budowanie relacji z Bogiem w codzienności, tworzymy wspólnie żywy Kościół, przepełniony charyzmatem św. Jana Bosko” - brzmiał fragment odezwy. - Młodzi, których mogłem usłyszeć, bardzo mnie motywują. Interesują się wszystkim, co nas dotyczy, a przez to jeszcze bardziej stajemy się rodziną - dodał ks. Arkadiusz Grabowski SDB. - Cieszy mnie, że w tej szczerości potrafią także wskazać mankamenty w naszej działalności - dodał ks. Tadeusz Itrych SDB. - Kochamy salezjanów za to, że są salezjanami - podsumowała Ewa Budny.

Kapituła Inspektorialna jest okazją, by przyjrzeć się programowi i podjąć decyzje o priorytetach. Jest czas, by przeanalizować głos lokalnych wspólnot, dotyczący posługi salezjanów oraz jeszcze lepiej dostosować ją do obecnych czasów i potrzeb młodzieży.

2024-04-17 17:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: rozpoczął się ingres bp. Krzysztofa Włodarczyka

W Bydgoszczy rozpoczął się uroczysty ingres nowego ordynariusza tamtejszej diecezji bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry św. Marcina i Mikołaja. W uroczystym ingresie uczestniczy przewodniczący liturgii m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Episkopat Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, a także miejscowe duchowieństwo i wierni świeccy.

Liturgię poprzedziła procesja duchowieństwa z biskupiej rezydencji do świątyni. W czasie powitania w bramie katedry bp Włodarczyk otrzymał do ucałowania krzyż, dokonał pokropienia wodą święconą i został okadzony przez proboszcza katedry. Następnie udał się do ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Rozważanie 19

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję