Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zbiórka zniszczonych dewocjonaliów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do końca kwietnia Parafia Świętej Rodziny na łódzkiej Retkini prowadzi zbiórkę niepotrzebnych, często zniszczonych dewocjonaliów. Zostaną one zatopione w powstających prezbiterium nowej świątyni.

Często w naszych domach znajdują się stare i zniszczone krzyże, obrazy, figurki, kropielnice, różańce, medaliki i inne poświęcone przedmioty. Wielokrotnie nie wiemy co z nimi zrobić, nie wypada ich wyrzucić do śmietnika. Parafia Świętej Rodziny, która od kilku lat jest w trakcie budowy nowego kościoła, zachęca, by przynieść do nich takie dewocjonalia. - Na budowie nowego kościoła przystępujemy do kolejnych prac. Będzie to podwyższenie prezbiterium - miejsca sprawowania liturgii. Pod posadzką prezbiterium będziemy mogli zatopić w betonie zniszczone i niepotrzebne dewocjonalia. Jeśli więc macie w domach stare i zniszczone przedmioty kultu religijnego, przynoście i składajcie do pojemnika w przedsionku naszej kaplicy – zachęca proboszcz, ks. Ireneusz Węgrzyn.

Akcja potrwa do końca kwietnia, zaś organizatorzy proszą, by nie przynosić książek i czasopism. Nowa świątynia jest już w stanie surowym zamkniętym. Niedawno ukończone zostało tynkowanie wnętrza świątyni, co na własne oczy podziwiać mogli parafianie podczas błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w trakcie Wielkiej Soboty. W tym roku plany budowalne obejmują wykonanie prezbiterium i dalszą aranżację wnętrza świątyni. Wyróżnia się ona nietypowym drewnianym dachem, co zauważyli wierni podczas niedawnej wizyty we wnętrzu. Parafia Świętej Rodziny została erygowana przez abp. Władysława Ziółka w 1989 roku i wchodzi w skład dekanatu Łódź – Retkinia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-18 13:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: List do Mamy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Debby Hudson

Do 31 marca do Miejskiego Centrum Kultury można przesłać listy dedykowane swoim mamom. Najpiękniejsze zostaną opublikowane na profilu MCK Bełchatów.

Miejskie Centrum Kultury proponuje powrót do tradycji pisania listów. Dbałość o wagę każdego słowa, przemyślaną treść i przesłanie to relikt naszych czasów. Powrót do takiej formuły to dobra okazja do przypomnienia sobie formy, która w dobie komputerów, lakonicznych treści i smartfonów, kiedyś była codziennością.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję