Reklama

Niedziela Wrocławska

Fundacja Młodzi Młodym z nowym zarządem

Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży „Młodzi Młodym”, wspierająca młodzież archidiecezji wrocławskiej, ma nowy zarząd.

Magdalena Lewandowska

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Księża z poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Młodzi Młodym wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezesem został ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a pomagać mu będą ks. Mariusz Sobkowiak (obecny również w poprzednim zarządzie), ks. Jakub Deperas i ks. Jan Inglot. Podziękowanie dla ustępującego zarządu odbyło się podczas Eucharystii w parafii Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu-Ołtaszynie, której przewodniczył bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. To właśnie bp Wawrzynek, jako ówczesny diecezjalny duszpasterz młodzieży, tworzył w 2015 roku Fundację „Młodzi Młodym”, którego pomysłodawcą był abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wraz z ks. Wawrzynkiem w zarządzie fundacji działali także ks. Mariusz Sobkowiak, ks. Zbigniew Kowali i ks. Tomasz Gospodaryk. – Duszpasterstwo młodzieży nie jest dochodowe, a jest przecież niezwykle ważne. Trzeba cały czas „wkładać” w nie pieniądze i szukać rozwiązania, które pozwoli znaleźć źródło finansowania różnych inicjatyw na rzecz młodych – tłumaczy bp Wawrzynek.

Wspomina początki fundacji, która powstała jako wsparcie przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku i wrocławskimi dniami w diecezjach. – Prosiliśmy abp. Józefa Kupnego, żeby taką fundacje powołać i on przychylił się do naszej prośby. Postaraliśmy się o kilka źródeł finansowania, by dni w diecezjach mogły przynieść młodym jak najwięcej dobra. A gościliśmy wtedy w archidiecezji wrocławskiej 15 tysięcy młodych z rożnych stron świata – ogromne i kosztowne przedsięwzięcie – opowiada bp Piotr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Światowych Dniach Młodzieży fundacja nie przestała działać i dalej wspierała młodych archidiecezji wrocławskiej. – Przez lata można by wyliczyć wiele podejmowanych inicjatyw, ale ważne jest to, że ci, którzy obecnie podejmują to dzieło, mają sprawdzoną formę prawną i pewne skromne zaplecze finansowe do działania z młodzieżą – podkreśla bp Wawrzynek. I dodaje: – Duszpasterstwo Młodzieży jest dzisiaj bardzo potrzebne. Musimy szukać nowych sposobów dotarcia do młodych, bo tak naprawdę jeżeli tego nie zrobimy w trochę innej formie niż przyzwyczailiśmy się dotychczas, trochę mniej tradycyjnej, to młodzieży w Kościele nie będziemy mieli. Musimy wejść na obszar ich kultury, ich języka, ich sposobu myślenia, żeby tam głosić Ewangelię. Ewangelia oczywiście się nie zmienia, ale zmienia się forma głoszenia.

Reklama

– W archidiecezji wrocławskiej mamy dobre i przejrzyste ułożenie spraw finansowych jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży. Dzięki temu możemy profesjonalnie i transparentnie pracować z młodymi ludźmi – tłumaczy ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży i nowy prezes Fundacji Młodzi Młodym. Dodaje, że Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Fundacja to połączone naczynia, razem dbają o formację i integrację młodych: – DDM organizuje wiele dużych wydarzeń, które służą młodzieży całej archidiecezji. We wspieraniu finansowym tych wydarzeń pomaga Fundacja. To m.in. pomoc w organizowaniu wyjazdów na Światowe Dni Młodzieży, na wyjazdy Taize, ale także wspieranie np. organizacji spotkania młodych naszej diecezji na Ślęży. Fundacja wspomaga też różne instytucje i parafie, które przygotowują wydarzenia dla młodzieży, pracujemy nad programem grantowym, który będzie wspierał lokalne inicjatywy duszpasterzy – wymienia ks. Rozpędowski.

Fundacja Młodzi Młodym chce także stworzyć dla młodzieży specjalne miejsce – „Bezpieczny kąt” – przestrzeń, gdzie młodzież mogłaby się spotykać, poczuć się bezpiecznie i otrzymać profesjonalną pomoc w swoich problemach i trudnościach. – Problemów natury psychicznej i duchowej wśród młodych jest teraz wiele. Chcielibyśmy im pomóc, otoczyć profesjonalną pomocą, wesprzeć – tłumaczy ks. Rozpędowski.

Każdy, kto chciałby wesprzeć Fundację Młodzi Młodym może to zrobić przekazują 1,5% swojego podatku – numer KRS 0000575737 – lub wpłacając darowiznę na konto: 11 1600 1156 1841 2596 5000 0001 z tytułem przelewu „Darowizna na cele statutowe”.

2024-04-18 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

19 maja 2024, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję