Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

Bóg mówi z miłością

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki poruszył temat komunikacji i obecności Boga w życiu człowieka, podkreślając, że Bóg nieustannie przemawia do ludzi. - Kiedy otwieramy księgę Pisma Świętego, powinniśmy mieć przekonanie i umiejętność, że Bóg mówi do mnie nieustannie. Nie ma takiej minuty czy chwili w moim życiu, kiedy Bóg do mnie nie mówiłby. Zastanawiam się, czy macie w sobie to doświadczenie i czy znacie również trudność, gdy nagle ktoś przestaje się do mnie odzywać, ignoruje mnie, omija, nie zwraca na mnie uwagi. To jest bardzo bolesne, bardzo trudne doświadczenie. U Pana Boga nie ma takiej sytuacji. On nigdy człowieka nie marginalizuje, nie ignoruje, zawsze mówi do niego i mówi zawsze z miłością, niezwykle delikatnie, po imieniu. Ktoś pięknie powiedział, że to słowo, które Bóg kieruje do mnie, jest obecne w każdej minucie mojego życia - podkreślił bp Marek Mendyk. Wraz pasterzem diecezji Eucharystię sprawował miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Rusin i ks. prał. Krzysztof Moszumański - diecezjalny asystent Civitas Christiana oraz kapłani katecheci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwycięzcy

- W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Osoby, które otrzymały najwyższą ilość punktów awansowały do etapu ustnego. Troje z nich uzyskało prawo reprezentowania diecezji świdnickiej w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 10-11 czerwca w Niepokalanowie. A będą to Michał Żygłowicz - Wawrzyniak z III LO w Wałbrzychu podopieczny katechetki Beaty Wasiek, Gabriel Wrona z I LO w Świdnicy, którego opiekunem był katecheta Piotr Chlastawa i Jakub Budasz z Zespołu Szkół nr 1 z Dzierżoniowa, któremu towarzyszył katecheta Tomasz Wojciechowski – poinformowała Anna Adamkiewicz diecezjalna koordynator konkursu. Pozostałe miejsca w ścisłym finale zajęli: Paweł Modrakowski i Joanna Jankowska z I LO w Wałbrzychu, Anna Topolska z ząbkowickiego liceum oraz Emilia Palska-Basta z I LO w Dzierżoniowie.

Reklama

Wyniki II etapu (diecezjalnego) Konkursu Biblijnego.

1. Michał ŻYGŁOWICZ-WAWRZYNIAK (III LO Wałbrzych, katechetka Beata Wasiek)
2. Gabriel WRONA (I LO Świdnica, katecheta Piotr Chlastawa)
3. Jakub BUDASZ (ZS nr 1 w Dzierżoniowie, katecheta Tomasz Wojciechowski)

Pozostałe miejsce w finale zajęli:

4. Paweł MODRAKOWSKI (I LO Wałbrzych, katecheta Monika Ziubrzycka)
5. Anna TOPOLSKA (LO Ząbkowice Śląskie, katechetka Aneta Klinke-Osadnik)
6. Joanna JANKOWSKA (I LO Wałbrzych, katecheta Monika Ziubrzycka)
7. Emilia PALSKA-BASTA (I LO w Dzierżoniowie, katechetka s. Anna Miecińska)

W Niedzieli Świdnickiej w nr 17/2024 z dnia 28 kwietnia, poznamy Michała Żygłowicza - Wawrzyniaka, tegorocznego zwycięzcę konkursu biblijnego, który z pasją zgłębia słowo Boże. Młody licealista i lektor z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu podzieli się swoimi przemyśleniami na temat fascynacji Pismem Świętym.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Najlepszy w diecezji świdnickiej okazał się Michał Żygłowicz-Wawrzyniak

Najlepszy w diecezji świdnickiej okazał się Michał Żygłowicz-Wawrzyniak
2024-04-18 14:32

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Rozpoczął się konkurs biblijny

[ TEMATY ]

Świdnica

Civitas Christiana

konkurs biblijny

okwb

ks. Mirosław Benedyk

Tegoroczny maturzysta I LO w Świdnicy Paweł Serafin, podczas przygotowań do konkursu

Tegoroczny maturzysta I LO w Świdnicy Paweł Serafin, podczas przygotowań do konkursu

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od wielu lat podejmuje się organizacji Konkursu Wiedzy Biblijnej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Właśnie ruszyła 27. ogólnopolska edycja.

Młodzi ze szkół ponadpodstawowych w środę i czwartek (8-9 marca) przystąpili do szkolnych eliminacji, gdzie za zadanie mieli rozwiązać zamknięty test, złożony z 45 pytań, którego zakres tematyczny w tym roku obejmuje Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków. - Lektura tych ksiąg, ma ukazać uczestnikom konkursu wartość słowa Bożego w pogłębianiu wiary. Lektura ta z pewnością pozwoli w nowym blasku dostrzec testamentalne mowy Mojżesza, które znajdują swoje wypełnienie w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa. Głęboko wierzymy, że aktualizacja tej lektury przyczyni się do pogłębienia życia duchowego i zachęci młodych ludzi do realizacji Bożych zamysłów na drodze świętości – przypominają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Pierwsze dotyczyło tego, jak rozpoznać, że wezwanie Jezusa do pójścia za Nim. Franciszek w dialogu ze swymi młodymi słuchaczami wskazał, że kiedy Jezus do nas mówi, czujemy w sercu radość. Gdy zaś mówi do nas diabeł lub gdy robimy coś złego, czujemy się źle.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję