Reklama

Niedziela w Warszawie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

Peregrynacja w archidiecezji warszawskiej trwać będzie od 4 do 11 maja, jednego dnia relikwie będą w katedrze ordynariatu polowego. Powitanie relikwii planowane jest na popołudnie w sobotę 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O godz. 19:00 uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśniając, czym są relikwie, podkreślił, że nie można łączyć tego nabożeństwa z bałwochwalczymi kultami i zabobonami. „To znak obecności osób, które zwierzyły Chrystusowi całe swoje życie i oddały je za innych. One są znakiem ostatecznego zwycięstwa” - mówił ks. Sowa.

- Są sposobnością nawiązania duchowego kontaktu z osobami, za których wstawiennictwem możemy się modlić i odnajdywać pewien rys naszej duchowości - wyjaśniał, wskazując, jak inspirujące są postacie Wiktorii i Józefa Ulmów. „Oni wyprzedzili swoją epokę jeśli chodzi o podmiotowość świeckich, odczytywanie miejsca w Kościele i środowisku, otwarcie na dialog międzyreligijny i międzykulturowy” - mówił.

Ks. Sowa zauważa, że peregrynacja to też szansa do przybliżenia życia błogosławionych, modlitwy za ich wstawiennictwem, okazja do modlitwy za małżonków i rodziny, za narzeczonych, o poczęte życie i za nie. „Będziemy się modlić o ożywienie życia religijnego rodzin, wspólnot parafialnych” - mówił, podkreślając, że miłość zaczyna się w rodzinie, rozwija się w domu rodzinnym i promieniuje na całe środowisko. Wskazał też, że Rodzina Ulmów to wzór wychowania dzieci, również wychowania religijnego. Peregrynacja to też czas na integrację środowisk parafialnych.

Reklama

- Rodzina Ulmów może być ważną inspiracją dla budujących mosty pomiędzy ludźmi różnych kultur, religii, przekraczania własnej wygody, żądzy posiadania, inspiracją do życia będącego darem dla innych - przekonywał ks. Sowa.

Ks. Przemysław Śliwiński, prowadzący briefing rzecznik archidiecezji warszawskiej, podkreślił, że cześć oddawana relikwiom męczenników to jeden z najstarszych przejawów kultu chrześcijańskiego. - Peregrynacja nie jest zwykłym „obwożeniem” relikwii, czymś wręcz magicznym, bałwochwalczym - zaznaczył, wyjaśniając, że nie uderza w żaden sposób w cześć i uwielbienie, jakie chrześcijanie oddają tylko Bogu. “Peregrynacja jest okazją dla duszpasterzy do katechezy, żeby pokazać męczenników jako tych, którzy postąpili w swoim życiu tak jak postąpił Chrystus, oddali życie za innych” - dodał.

Peregrynacji towarzyszyć będzie poświęcona Rodzinie z Markowej wystawa IPN.

Ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji warszawsko-praskiej, zdradził, że przekazanie relikwii między diecezjami będzie miało wyjątkową formę - z kościoła ojców paulinów do katedry warszawsko-praskiej przejdzie procesja różańcowa, w której niesione będą relikwie Rodziny Ulmów.

Wskazał, że w programie starano się odpowiedzieć na potrzeby i intencje wszystkich - seniorów (z udzieleniem sakramentu chorych), rodzin, młodzieży i dzieci. W jednej z parafii celebrowana będzie nawet nocna Msza w intencji osób, które mają problem ze spłatą kredytu. “Chcemy towarzyszyć w różnych potrzebach” - podkreślił, dodając, że wspólnoty neokatechumenalne będą także wprowadzały chętnych do skrutacji Pisma Świętego.

Relikwie peregrynować będą po różnych rejonach diecezji, dokładny plan dostępny jest na diecezjalnych stronach internetowych:

Reklama

https://archwwa.pl/ulmowie/

https://diecezja.waw.pl/peregrynacja-relikwii-bl-rodziny-ulmow-w-diecezji-warszawsko-praskiej/

2024-04-18 16:38

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekuwali Ewangelię w życie

Niedziela legnicka 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Relikwie błogosławionej rodziny zostały wniesione przez ks. Andrzeja Ziombrę

Relikwie błogosławionej rodziny zostały wniesione przez ks. Andrzeja Ziombrę

W dniu Święta Niepodległości relikwie Ulmów przybyły do diecezji legnickiej.

To kolejny przystanek w ogólnopolskiej peregrynacji relikwii rodziny, która we wrześniu została wyniesiona na ołtarze jako przykład ofiarnego życia i miłości wobec bliźnich.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

W XIV Konwencji Stanowej uczestniczą - z pełnią praw - Delegaci z Rad Lokalnych zarejestrowanych do dnia 1 marca 2024 roku. Każda Rada jest reprezentowana przez dwóch Delegatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję