Reklama

W diecezjach

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Powiedział, że pokarmem dla duszy jest również słowo Boże. W Polsce trwa Tydzień Biblijny: - Kiedy chodziłem do szkoły średniej, nie było internetu ani mediów społecznościowych, nie było więc hejtu na Boga, wiarę i Kościół, a na pierwszych lekcjach języka polskiego analizowaliśmy teksty z Biblii. Dowiedziałem się wtedy, że Biblia - święta księga chrześcijaństwa, jest jednym z głównych źródeł kultury europejskiej, w jej orbicie kształtowała się kultura polska - głosił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei ksiądz na Mszy św. przekazał mu, że Biblia, to księga wiary, ponadczasowa i uniwersalna, bo jej autorzy byli natchnieni Duchem Świętym. W niej człowiek odnajduje prawdę o Bogu i o sobie samym. W niej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania, nurtujące ludzkość: Kim jest Bóg? Kim jest człowiek? Co jest dobre, a co złe?

Zachęcił parafian, zwłaszcza młodych, do czytania Pisma św., także przez smartfony czy iPhony. Zaznaczył, że aplikacje mobilne są nowoczesną formą studiowania Biblii, jest ich wiele i są bezpłatne, korzysta z nich coraz więcej ludzi. To często pierwszy krok w lekturze Biblii, słowo Boże zaczyna prowadzić ludzi do nawrócenia czy wyboru wiary.

Bp Milewski zwrócił się również do ludzi młodych, kandydatów do sakramentu bierzmowania: - Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Nie zmarnowała go z pewnością Helena Kmieć, na zdjęciach najczęściej dziewczyna z gitarą, wolontariuszka misyjna, która zginęła z rąk napastnika w Boliwii w 2017 roku. 10 maja w Krakowie odbędzie się sesja rozpoczynająca jej proces beatyfikacyjny, być może zostanie ona ogłoszona błogosławioną - przekazał duchowny.

Reklama

Przypomniał świadectwa o Helenie, która „przemawia do młodych jako świadek, niemal rówieśnica, żyjąca normalnie, pełnią życia, która stąpała po ziemi, ale głowę miała w niebie” (wujek Heleny). Miała też w sobie „prawdę i otwartość” (Marta Omieczyńska).

- Modlę się dziś za was, byście po przyjęciu bierzmowania też mieli w sobie „prawdę i otwartość”: na dary Ducha Świętego, na drugiego człowieka, na ludzi, których spotykacie na swojej drodze życia. Życzę wam, by ten sakrament pomógł wam kochać Boga i bliźniego - zwrócił się do młodzieży bp Milewski.

W ramach wizytacji kanonicznej bp Milewski spotkał się z pracownikami parafii, odwiedził Szkołę Podstawową, był u osób chorych, spotkał się z liderami grup duszpasterskich. Podczas Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Parafia pw. św. Katarzyny w Nasielsku została erygowana w 1991 roku. Liczy około 3200 mieszkańców. Jej proboszczem jest ks. kan. Sławomir Wiśniewski.

2024-04-18 19:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk w Nowej Rudzie. Trzymajcie się blisko Jezusa

2024-05-06 20:00

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Nowa Ruda

Marek Krukowski

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

W liturgiczne wspomnienie świętych apostołów Filipa i Jakuba w kościele parafialnym św. Mikołaja, biskup świdnicki zachęcał do naśladowania Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.

Wizyta biskupa związana była z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z trzech parafii noworudzkiego dekanatu, w tym z parafii św. Barbary w Nowej Rudzie - Drogosławiu, św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach oraz miejscowej parafii św. Mikołaja. W ten szczególny poniedziałkowy wieczór 6 maja, cała wspólnota modliła się o prowadzenie Ducha Świętego dla młodych stawiających ważny krok na swojej duchowej drodze.

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z WOT ruszają już po raz piąty

2024-05-19 07:05

2LBOT

W nadchodzące wakacje lubelscy terytorialsi przygotowali dwa terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla wszystkich, którzy podczas letniej przerwy w nauce i pracy chcą zdobyć nowe umiejętności i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. To będzie już 5 rok z projektem Wakacje z WOT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję