Reklama

W diecezjach

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Powiedział, że pokarmem dla duszy jest również słowo Boże. W Polsce trwa Tydzień Biblijny: - Kiedy chodziłem do szkoły średniej, nie było internetu ani mediów społecznościowych, nie było więc hejtu na Boga, wiarę i Kościół, a na pierwszych lekcjach języka polskiego analizowaliśmy teksty z Biblii. Dowiedziałem się wtedy, że Biblia - święta księga chrześcijaństwa, jest jednym z głównych źródeł kultury europejskiej, w jej orbicie kształtowała się kultura polska - głosił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei ksiądz na Mszy św. przekazał mu, że Biblia, to księga wiary, ponadczasowa i uniwersalna, bo jej autorzy byli natchnieni Duchem Świętym. W niej człowiek odnajduje prawdę o Bogu i o sobie samym. W niej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania, nurtujące ludzkość: Kim jest Bóg? Kim jest człowiek? Co jest dobre, a co złe?

Zachęcił parafian, zwłaszcza młodych, do czytania Pisma św., także przez smartfony czy iPhony. Zaznaczył, że aplikacje mobilne są nowoczesną formą studiowania Biblii, jest ich wiele i są bezpłatne, korzysta z nich coraz więcej ludzi. To często pierwszy krok w lekturze Biblii, słowo Boże zaczyna prowadzić ludzi do nawrócenia czy wyboru wiary.

Bp Milewski zwrócił się również do ludzi młodych, kandydatów do sakramentu bierzmowania: - Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Nie zmarnowała go z pewnością Helena Kmieć, na zdjęciach najczęściej dziewczyna z gitarą, wolontariuszka misyjna, która zginęła z rąk napastnika w Boliwii w 2017 roku. 10 maja w Krakowie odbędzie się sesja rozpoczynająca jej proces beatyfikacyjny, być może zostanie ona ogłoszona błogosławioną - przekazał duchowny.

Reklama

Przypomniał świadectwa o Helenie, która „przemawia do młodych jako świadek, niemal rówieśnica, żyjąca normalnie, pełnią życia, która stąpała po ziemi, ale głowę miała w niebie” (wujek Heleny). Miała też w sobie „prawdę i otwartość” (Marta Omieczyńska).

- Modlę się dziś za was, byście po przyjęciu bierzmowania też mieli w sobie „prawdę i otwartość”: na dary Ducha Świętego, na drugiego człowieka, na ludzi, których spotykacie na swojej drodze życia. Życzę wam, by ten sakrament pomógł wam kochać Boga i bliźniego - zwrócił się do młodzieży bp Milewski.

W ramach wizytacji kanonicznej bp Milewski spotkał się z pracownikami parafii, odwiedził Szkołę Podstawową, był u osób chorych, spotkał się z liderami grup duszpasterskich. Podczas Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Parafia pw. św. Katarzyny w Nasielsku została erygowana w 1991 roku. Liczy około 3200 mieszkańców. Jej proboszczem jest ks. kan. Sławomir Wiśniewski.

2024-04-18 19:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Boże Narodzenie to święto życia

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

bp Mirosław Milewski

Maria Szulikowska

- Boże Narodzenie to święto życia: życia, które ma głębię i sens – powiedział bp Mirosław Milewski podczas koncertu charytatywnego w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Podczas koncertu zbierano środki na rzecz Hospicjum Płockiego pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Płocku, które swoją opieką obejmuje m.in. chore dzieci.

Bp Mirosław Milewski powiedział, że czasem w życiu ludzkim mają miejsce wydarzenia, na które nie jesteśmy w stanie nic poradzić, jak np. śmierć bliskiej osoby. Wtedy - „jedyną odpowiedzią jest krzyż Jezusa Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

[ TEMATY ]

urodziny

św. Jan Paweł II

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Nie da się poznać człowieka, nie znając jego historii. Nie da się go zrozumieć, nie wiedząc czego doświadczył. I choć nie da się wejść w nieswoje buty i przejść przez czyjeś życie, to można dotrzeć do miejsc, które naznaczyły życiorys Karola Wojtyły i przejść drogami, którymi chodził.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję