Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.
Tematem debaty były przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego. "Celem tej refleksji było lepsze rozeznanie tego, jak można zapobiegać kryzysowym sytuacjom dzięki formacji kapłańskiej i wprowadzaniu zmian w życiu wspólnot kościelnych" - poinformowano w piątkowym komunikacie.
Sesji przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a w gronie ponad 60 uczestników byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy bp Viktors Stulpins oraz pracownik Dykasterii ds. Duchowieństwa ks. dr Tomasz Pocałujko.
Do udziału w sesjach organizowanych przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce zaproszeni są księża z całej Polski, zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, pracownicy kurii diecezjalnych i instytutów formacji kapłańskiej, przedstawiciele wydziałów teologicznych oraz wychowawcy seminariów duchownych i domów zakonnych.
Pierwsze cztery sesje odbyły się w 2023 r. Omawiano tematy: "Tożsamość prezbitera", "Kulturowy, społeczny i kościelny kontekst życia, posługi i formacji prezbiterów w Polsce", "Koncepcja formacji stałej prezbiterów" oraz "Intelektualny, pastoralny i misyjny wymiar formacji prezbiterów".
Kolejna sesja odbędzie się 20 czerwca br.(PAP)
„Czarny scenariusz na życie”… z nadzieją na świętość - kapłani na Jasnej Górze
Choć nieraz wbrew trendom świata wybierają „czarny scenariusz na życie”, to jak podkreślają warto. I chociaż pewną odpowiedź na pytanie „dlaczego ja” zna tylko Bóg, to i teraz powołuje ich z różnych miejsc; z 10 piętra korporacji, kwiaciarni, przy budowie metra czy nawet podczas spowiedzi … na cmentarzu. A Jasna Góra to wciąż ważne miejsce potwierdzania kapłańskiego życia i ofiarowania go Chrystusowi. Tu pierwsze kroki kierują neoprezbiterzy z diecezji, zgromadzeń i zakonów, kapłański zapał odnawiają jubilaci.
Jasna Góra to miejsce, w którym każdego dnia trwa liturgiczna i indywidualna modlitwa za duszpasterzy, ale także o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Prawie bezustannie sprawowana jest Przenajświętsza Ofiara. W ub.r. Mszę św. odprawiono tu 50.072 razy.
CZYTAJ DALEJ
Extra omnes. Rozpoczęło się konklawe
O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.
Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ