Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkanie modlitewno-formacyjne Apostolstwa „Margaretka” w archikatedrze częstochowskiej

„Jeden drugiego brzemiona noście” – to temat konferencji, którym 20 kwietnia, ks. Tomasz Chudy rozpoczął spotkanie modlitewno- formacyjne Apostolatu Margaretka w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

archikatedra

Apostolstwo Margaretka

Karol Porwich / Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wygłoszonej konferencji abp Wacław Depo przewodniczył Eucharystii sprawowanej dla uczestników spotkania. Na zakończenie, arcybiskup podziękował wszystkim zebranym za modlitwę. Po Mszy św. była okazja do wspólnych rozmów, a następnie czas na adorację, świadectwa i modlitwę za księży.

Karol Porwich / Niedziela

Jest to dla nas ważne

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks Łukasz Dyktyński, opiekun duchowy apostolatu w archidiecezji częstochowskiej, podkreślił olbrzymie znaczenie modlitwy za kapłanów. I zaznaczył: – Aby pasterz miał siłę nosić owce, potrzeba mu szczególnego zaplecza”.

– Modlitwa oddziałuje i na kapłanów, i na te osoby, które świadomie modlą się za nich. To może nie od razu działa tak, jak znana fraza: "takich kapłanów macie, jak się za nich modlicie”, ale kapłani wywodzą się z konkretnego środowiska, w którym się kształtują i, bezspornie, to od tego środowiska również zależy, jakimi pasterzami będą w przyszłości – wyjaśnił ks. Adam Mikoś, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.

Ks. Mikoś wspomniał sytuacje, w których jako solenizant, od parafian otrzymuje koperty, ale takie z „Margaretką”, zamiast tradycyjnych upominków. Duchowny podkreślił także, jak ważna jest kondycja osobista każdego kapłana i jak codziennie należy o nią dbać. – Każdy z nas, kapłanów, nie może poczuć się zwolniony z osobistej pracy nad sobą, z drogi uświęcania, z wierności łask – dodał duszpasterz.

Ks. Tomasz Chudy, podkreślając podczas konferencji istotę wsparcia kapłanów przez świeckich, zwrócił się do obecnych słowami: – Jesteście tymi, którzy podtrzymują ręce kapłanów.

Karol Porwich / Niedziela

Wspieramy naszych księży

Abp Wacław Depo przypomniał w rozmowie z „Niedzielą” spotkanie z p. Zofią z Ostrowca Świętokrzyskiego, która przez 10 lat modliła się za arcypasterza, po tym, jak otrzymała od jednej z uczestniczek rekolekcji oazowych prowadzonych przez abp. Depo jego obrazek prymicyjny z prośbą o modlitwę.

Reklama

– Modlitwa za kapłanów w naszym małżeństwie łączy się ściśle z nawróceniem, które dokonało się w naszym życiu. To kapłani modlili się za nas, pokazali nam miłość Pana Boga, a my naszą modlitwą odwzajemniamy się – powiedziała Ela Cierpica, która wraz z mężem Pawłem podzieliła się podczas spotkania swoim świadectwem. – Ks. Chudy podczas konferencji pięknie powiedział o miłości. Myślę, że to jest też odpowiedź, dlaczego modlimy się za kapłanów. Kiedyś żona powiesiła u nas w domu napis: „Czas jest wart tyle, ile jest w nim miłości”, dlatego staramy się to wypełniać i modlić się za kapłanów, a już wielokrotnie przekonaliśmy się, że ta modlitwa działa w dwie strony i umacnia zarówno księży, jak i nas - dodał Paweł Cierpica.

Karol Porwich / Niedziela

Ks. Kamil Cudak, wikary parafii Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie, zaproponował swojej wspólnocie, aby zamiast typowych prezentów przekazali proboszczowi właśnie „Margaretkę”. Inicjatywa zaczęła się rozszerzać i parafianie objęli modlitwą wszystkich księży w parafii. – Ja osobiście bardzo odczuwam modlitwę parafian, szczególnie wtedy, kiedy mam natłok obowiązków. Wówczas przypominam sobie o wsparciu modlitewnym moich parafian i wiem, że dam rady, bo jestem niesiony właśnie mocą tej modlitwy – zwierzył się ks. Kamil.

Początki „Apostolatu Margaretka” związane są z życiem Margaret O’Donnell z Kanady, która w latach 80. na skutek choroby Heinego-Medina doznała paraliżu w wieku 13 lat. Doświadczenie stało się dla niej impulsem do ofiarowania cierpienia przede wszystkim w intencji księży.

2024-04-20 22:16

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Komicy, satyrycy, aktorzy komediowi dziś na audiencji u papieża

2024-06-14 07:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Poczucie humoru to łaska, o którą proszę codziennie - powtarza papież Franciszek, który na piątek zaprosił do Watykanu około stu artystów: komików, aktorów komediowych, satyryków. Są wśród nich Amerykanie Jimmy Fallon i Whoopi Goldberg, włoscy aktorzy Carlo Verdone i Cristian De Sica.

W związku z audiencją dla przedstawicieli świata komedii i satyry z wielu krajów przypomniano też słowa papieża sprzed roku: „Sztuka komizmu może przyczynić się do tego, że świat będzie bardziej empatyczny i solidarny”.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarskie ME 2024 - Niemcy ze Szkocją na początek

2024-06-14 07:23

[ TEMATY ]

Euro 2024

ME 2024

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Mecz drużyny gospodarzy - Niemiec - ze Szkocją o godzinie 21 w Monachium zainauguruje 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Będzie to pierwsze z 51 spotkań imprezy, której historia sięga 1958 roku. Polska wystąpi w niej po raz piąty.

Najbardziej utytułowani są Niemcy i Hiszpanie, którzy triumfowali w mistrzostwach Starego Kontynentu po trzy razy. Tytułu wywalczonego trzy lata temu bronić będą Włosi.

CZYTAJ DALEJ

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

2024-06-14 10:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Uniwersytet Jana Długosza

Mat.prasowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

O Uczelni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję