Reklama

Kościół

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

Hasłem Kongresu Eucharystycznego są słowa "Ja jestem z Wami" (Mt 28,20), które mają być zapewnieniem Chrystusa, potwierdzeniem prawdy, w którą wierzymy - tłumaczył w wywiadzie dla "Gościa Gliwickiego" bp Sławomir Oder. - Ta obietnica „Jestem z wami” staje się przynagleniem do świadectwa i świadomego przeżywania misji, w której mamy być zaczynem nowej rzeczywistości. Chrystus nie mówi, że Kościół będzie zwycięską rzeczywistością obejmującą całą ludzkość, ale w naszym konkretnym środowisku mamy być zaczynem, który będzie ją zmieniać.

Podziel się cytatem

Program kongresu podzielony został na tzw. „statio” z liturgią oraz dużymi spotkaniami w Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Tarnowskich Górach i Lublińcu. Zaplanowano też, aby w parafiach rozprowadzane były specjalne biuletyny z bieżącymi informacjami kongresowymi. Ponadto działa też specjalna poświęcona temu wydarzeniu podstrona oficjalnej internetowej strony diecezji gliwickiej - www.diecezja.gliwice.pl/kongres

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na najważniejsze wydarzenia kongresowe zostali zaproszeni goście specjalni: abp Rino Fisichella, kard. Angelo Bagnasco (nie przybył ze względów zdrowotnych), kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Uroczyste rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego nastąpiło w Niedzielę Palmową 24 marca w katedrze gliwickiej. Sprawowana była wtedy Eucharystia z procesją z palmami pod przewodnictwem abp. Rino Fisichelli, prefekta Sekcji Nowej Ewangelizacji w watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji i w koncelebrze z ordynariuszem gliwickim bp. Sławomirem Oderem i biskupem pomocniczym Andrzejem Iwaneckim i biskupem seniorem Janem Kopcem.

- Dzisiaj w obecności i z udziałem Księdza Arcybiskupa pragniemy zainaugurować diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Przygotowywaliśmy się do niego przez cały ubiegły rok. Stoimy u progu tego radosnego doświadczenia. Pragniemy umocnić naszą wiarę, stając w obliczu Jezusa Eucharystycznego. On nas nieustannie zapewnia o swej obecności: „Ja jestem z wami!” - mówił na początku liturgii bp Oder.

Reklama

Homilię abp Fisichella poświęcił medytacji o Eucharystii. Wskazał m.in., że "kiedy sprawujemy Najświętszą Eucharystię, konieczne jest, abyśmy skupili się na momencie „łamania chleba”; abyśmy pamiętali, że Pan jest pośród nas i idzie z nami, dając nam zrozumienie tajemnicy naszego życia".

Podziel się cytatem

We wcześniejszym liście, skierowanym do diecezjan, bp Sławomir Oder podkreślił, że nadchodzący Kongres jest zaproszeniem do trwania przy Chrystusie, odkrywania w Nim na nowo źródła nadziei i inspiracji do życia pełnią, a także przypomnieniem, że jesteśmy przeznaczeni do wielkich dzieł Bożych.

„Eucharystia jest największym darem dla ludzkości. Jest sakramentem, w którym nieustannie uobecnia się zbawienie dokonane w misterium paschalnym przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Pośród zawirowań, mroków i niepewności współczesnego świata Eucharystia jest głosem Boga, który stale nas zapewnia: „Ja jestem z wami!”. Ta prawda wybrzmiewa nieustannie, abyśmy nie zwątpili, aby w naszych sercach pomimo tylu trwóg i niepokoju nie zgasła nadzieja” - napisał biskup gliwicki w liście do diecezjan.

Uczestnikom Kongresu towarzyszy cały czas specjalna modlitwa, w której modlą się oni o to, aby ten czas służył odnowie duchowej całej diecezji gliwickiej, w tym pogłębianiu wiary w żywą obecność Chrystusa i odkrywaniu piękna wspólnoty zgromadzonej na modlitwie. Szczególna prośba zanoszona jest o to, aby "nasze siostry i nasi bracia, którzy z różnych powodów, czasem bardzo bolesnych, oddalili się od Eucharystii, powrócili do Chrystusa i do naszych wspólnot".

Kolejnym po abp. Fisichelli gościem spotkań organizowanych w ramach Kongresu Eucharystycznego - tym razem w Bytomiu i Zabrzu - był kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, sprawujący także w przeszłości funkcje przewodniczącego Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Hierarcha przewodniczył w Bytomiu Mszy świętej, podczas której w homilii przypomniał słowa Jana Pawła II z jego encykliki "Ecclesia de Eucharistia" o tym, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. Słowa te są zarazem opisem rzeczywistości Kościoła, jak i zachętą do wszystkich, którzy go tworzą.

Reklama

Kardynał wskazywał, że dzięki Eucharystii jedyna ofiara krzyża Chrystusa uobecnia się we wszystkich miejscach na ziemi i w każdym czasie. - Przez to ludzie wszystkich pokoleń otrzymują łaski zbawcze, które wszystkie bez wyjątku zostały wysłużone przez Zbawiciela na krzyżu. Ponadczasowe trwanie, dzięki Eucharystii, ofiary krzyżowej umożliwia każdemu z nas włączenie w nią naszych duchowych ofiar, aby przyczynić się do zbawienia świata - mówił kard. Müller.

"Jezus złożył na krzyżu ofiarę zbawienia, oddał swoje życie za naszą szczęśliwą wieczność. Chciał On także ludziom wszystkich czasów umożliwić uczestnictwo w tym decydującym dla ich zbawienia wydarzeniu. Ustanowił więc środek, który pozwala włączyć się w Jego ofiarę i korzystać z jej zbawiennych owoców. Środkiem tym jest Eucharystia" - podkreślił purpurat.

W wygłoszonej wcześniej katechezie kard. Müller tłumaczył, że bycie chrześcijaninem nie polega na teoretycznym odniesieniu do rzeczywistości czy tworzeniu etycznych albo społecznych programów naprawy świata. Tym, co konstytuuje chrześcijanina jest wyniesienie go do realnego uczestnictwa w boskiej naturze, które dokonuje się w relacjach Ojca i Syna oraz Ducha Świętego - podkreślał, dodając, że katolikiem jest tylko ten, kto wierzy i wyznaje, że w sakramencie Eucharystii jest Chrystus prawdziwie, rzeczywiście i istotnie obecny, a nie tylko w znaku czy obrazie.

Gościem III Statio w dniach 27-28 kwietnia w Tarnowskich Górach i Lublińcu będzie metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Pierwszego dnia (sobota), w parafii pw. MB Uzdrowienia Chorych u ojców kamilianów w Tarnowskich Górach wygłosi katechezę i przewodniczyć będzie Mszy św. W niedzielę natomiast ten sam program pobytu powtórzy w parafii św. Stanisława Kostki u ojców oblatów w Lublińcu.

Reklama

Natomiast gościem IV Statio będzie metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, który w gliwickiej parafii Chrystusa Króla wygłosi konferencję. W programie także uwielbienie, modlitwa za kapłanów i za świeckich.

W ramach Kongresu w całej diecezji gliwickiej odbywa i odbywać się będzie wiele wydarzeń towarzyszących. W parafiach od 3 kwietnia do 23 maja w kolejne czwartki przewidziane są „Wieczory Eucharystyczne”. Ich plan przewiduje najpierw adorację, następnie Eucharystię z homilią, katechezę eucharystyczną i na zakończenie - agapę, czyli spotkanie przy stole. Tematy katechez są dostępne na stronie kongresowej. Trwa także kongresowa adoracja według ogłoszonego terminarza - każda parafia ma w tym punkcie programu swój dzień.

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej w ramach Kongresu Eucharystycznego zaprasza ponadto małżonków 27 kwietnia do parafii św. Bartłomieja w Gliwicach na spotkanie pt. "Życie małżeńskie uczynić Eucharystią" z o. prof. Kazimierzem Lubowickim OMI.

Szkoła Nowej Ewangelizacji proponuje z kolei Msze święte dla rodzin, rekolekcje weekendowe poświęcone pogłębieniu świadomego przeżywania Eucharystii, tzw. "Serdeczne Wieczory", czyli cykl comiesięcznych rozbudowanych nabożeństw pierwszopiątkowych z litanią i adoracją Jezusa w Najświętszym Sakramencie, wreszcie m.in. wieczory uwielbienia i uzdrowienia - wydarzenia ewangelizacyjne, podczas których poprzez głoszone słowo, świadectwa, uwielbienie i modlitwę wstawienniczą uczestnicy mogą doświadczyć bliskości Boga oraz przekonać się, że Bogu zależy na człowieku i że nie jest obojętny na jego problemy.

Zakończenie Kongresu Eucharystycznego odbędzie się w uroczystość Bożego Ciała 30 maja. We wszystkich parafiach w czasie procesji przy czterech ołtarzach odczytywane będą medytacje na temat eucharystii, których autorem jest kard. Angelo Comastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej.

Po zakończeniu Kongresu przewidziane są jeszcze tzw. epilogi na Diecezjalnej Pielgrzymce Rodzin 8 czerwca w Rudach, podczas Metropolitalnego Odpustu ku czci Matki Bożej Pokornej 9 czerwca w Rudach, w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II 16 czerwca w Gliwicach, na lipcowym Festiwalu Życia w Kokotku, sierpniowej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę i na sympozjum pt. „Święci Eucharystią”, które odbędzie się 19 października w Gliwicach.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: Jan Paweł II był wielkim obrońcą człowieka

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

W przypadające dzisiaj wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, porannej Mszy św. przy jego grobie przewodniczył Kard. Gerhard Ludwig Müller, homilię wygłosił ks. Tomasz Trafny z Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. W rozmowie z Radiem Watykańskim, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że w całkowicie zasłużony sposób Jana Pawła II można nazwać „Wielkim”. Cały Kościół, wszyscy wierni potwierdzili jego świętość wołając: „Santo subito”. To pochodziło od Ducha Świętego.

Dlatego - zdaniem niemieckiego purpurata - należy zachować pamięć o wielkim papieżu w wymiarze liturgicznym, intelektualnym oraz teologicznym. Sam kard. Müller został mianowany przez Jana Pawła II biskupem Ratyzbony i przez wiele lat spotykał go w ramach prac Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Celebrował z nim Msze Święte i słuchał jego homilii. Uważa go za jednego z największych papieży w historii. Jego encykliki, orędzia oraz sama obecność przekazują nam wielkie świadectwo wiary chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję