Reklama

Kościół

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

Abp Filipazzi przypomniał, że tego dnia wspominany jest w kalendarzu liturgicznym również św. Jerzy. Jak podkreślił nuncjusz apostolski, jest to patron papieża Franciszka, który właśnie imię Jerzy otrzymał na chrzcie świętym. Hierarcha podkreślił także modlitwę o siłę i światło dla nominowanego dzisiaj nowego biskupa diecezji sosnowieckiej, którym został bp. Andrzej Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy tarnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Filipazzi zachęcił do refleksji nad Eucharystią i jej związkiem z męczeństwem, który przypomina o podstawowych aspektach życia konsekrowanego. Przedstawił życie konsekrowane jako sposobów całkowitego ofiarowania się Bogu.

- Ta wizja stanowi kryterium zarówno do weryfikacji jakości osobistego poświęcenia się Bogu, jak i do kierowania, jako przełożona, powierzonymi sobie osobami. Przełożona, podobnie jak każda siostra zakonna, powinna nieustannie zadawać sobie pytanie: czy naprawdę oddaję wszystko Bogu? Ale musi także zadawać sobie pytanie: czy mój sposób prowadzenia pomaga moim siostrom oddać wszystko Bogu? Chodzi o to, aby wszyscy w pełni przyjęli logikę ziarna, które obumiera, aby przynieść plon - mówił abp Filipazzi. W czasie spotkania z siostrami przypomniał, że cnoty życia konsekrowanego mają w podstawie cnoty ludzkie, a łaska buduje na naturze, nie niszcząc jej, ale ją doskonaląc.

Tematem przewodnim 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich jest „Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych”.

Jak informuje s. Urszula Fabisiak MChR, rzeczniczka prasowa Konferencji WPZŻ, siostry podejmą także tematy związane z tzw. „Ustawą Kamilka”. Dotyczy ona nowelizacji szeregu ustaw na temat ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy.

Reklama

Zaplanowano wykłady, warsztaty grupowe, a także panel dyskusyjny.

Spotkanie jest także czasem wymiany doświadczeń. Każdego z trzech dni odbywać się będzie wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, Liturgia Godzin oraz Eucharystia.

W środę Mszy Świętej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przewodniczył będzie bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a czwartek bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat w służbie Bogu i ludziom

[ TEMATY ]

Częstochowa

siostry

zakonnice

Marian Florek/TV Niedziela

W dniu 16 czerwca 2018 r. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Częstochowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – 100 lecie działalności placówki w podjasnogórskim grodzie.

Na placu wewnętrznym ośrodka o godz. 9.00 zgromadziła się spora rzesza pacjentów i opiekunów oraz zaproszonych gości - wśród których był Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej - by wysłuchać prelekcji na temat historii częstochowskiego dzieła miłosierdzia prowadzonym przez siostry ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, zwane popularnie Honoratkami.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

ówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny (dokumentacja)

2024-05-19 12:35

Mazur/episkopat.pl

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Opis Pięćdziesiątnicy (por. Dz 2, 1-11) ukazuje nam dwa obszary działania Ducha Świętego w Kościele: w nas i w misji, z dwiema cechami: mocą i łagodnością. Zastanówmy się nad tym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję