Reklama

Kościół

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Między sesjami roboczymi rzecznicy odwiedzili miejsca pielgrzymkowe w archidiecezji warmińskiej. M.in. nawiedzili bazylikę konkatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, gdzie koncelebrowali Mszę św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Eucharystia sprawowana była w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej. Abp Górzyński podkreślił w homilii, że „św. Wojciech swoją męczeńską śmiercią dał fundament naszej chrześcijańskiej wiary. Podkreślają to także historycy, bo w Gnieźnie wydarzyło się coś, co ma bardzo konkretny wymiar administracyjny – pierwsza metropolia, archidiecezja założona w Gnieźnie. A to miało wpływ także na to, że książę Chrobry został królem i powstało Państwo Polskie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznicy zwiedzili również Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka oraz Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, którego najsłynniejszym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik, pełniący w latach 1516-1521 obowiązki administratora dóbr Kapituły, a także poznali historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Reklama

Na temat aktualnych spraw Kościoła w Polsce uczestnicy wydarzenia w Gietrzwałdzie dyskutowali na specjalnej sesji z metropolitą warmińskim, który przyznał, że „instytucja rzecznika jest instytucją ważną w życiu Kościoła katolickiego, by inni nie tworzyli za nas narracji”. Dodał, że włączenie środków społecznego przekazu do duszpasterstwa jest istotne, gdyż również media są narzędziem posługi i ewangelizacji.

Podziel się cytatem

Ostatniego dnia rzecznicy sprawowali Eucharystię w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które wiąże się z jedynymi w Polsce uznanymi przez Kościół objawieniami Matki Najświętszej. Objawienia miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Maryja ukazywała się dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Pierwsza z nich jest kandydatką na ołtarze. Etap diecezjalny jej procesu beatyfikacyjnego został zakończony przez archidiecezję warmińską 15 kwietnia br.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: nie jestem rzecznikiem kurii, ale lokalnego Kościoła

[ TEMATY ]

Kraków

rzecznik

Archiwum

Ks. dr Piotr Studnicki

Ks. dr Piotr Studnicki

Ks. dr Piotr Studnicki od 1 października będzie pełnił funkcję rzecznika archidiecezji krakowskiej. Następca ks. dr. hab. Roberta Nęcka podkreśla, że jego zadaniem jest komunikować o lokalnym Kościele a nie tylko o działalności biskupa i kurii.

„Praca w komunikacji to wielka odpowiedzialność – mówi KAI nowy rzecznik archidiecezji krakowskiej. – Przyjmuję tę nominację z poczuciem pewnego ciężaru gatunkowego, ale mając świadomość, że przez ostatnie lata się do tego przygotowywałem – skończyłem studia w tej dziedzinie, a ostatni rok był dla mnie szalenie ważny, m.in. przez kontakt z doświadczeniem ks. Roberta; myślę, że to był dobry rok współpracy, za który jestem ks. Robertowi wdzięczny, za wprowadzenie w komunikację diecezji, w komunikację Kościoła – mówi ks. Studnicki podkreślając, że nie jest rzecznikiem kurii, ale rzecznikiem archidiecezji krakowskiej. – To od razu pokazuje perspektywę. Mam komunikować lokalny Kościół, a nie tylko biskupa i kurię. To też pokazuje, że Kościół to jest wspólnota ludzi wierzących, która gromadzi się wokół biskupa reprezentującego Chrystusa. Chciałbym tak pracować, żeby przez moją posługę było coraz bardziej widoczne czym jest Kościół lokalny” – mówi nowy rzecznik archidiecezji krakowskiej i dodaje, że jego rolą będzie też ułatwianie pracy dziennikarzom.

CZYTAJ DALEJ

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Oceny z religii i etyki nie wliczane do średniej ocen; możliwe łączenie uczniów z różnych klas w ramach danego etapu edukacyjnego; znaczna redukcja liczby etatów nauczycieli religii; wytyczne, aby organizować lekcje religii na pierwszych lub ostatnich zajęciach szkolnych oraz usunięcie z listy lektur pisarzy kojarzonych z nurtem katolickim to tylko wybrane narzędzia, które od 1 września br. resort edukacji zamierza wykorzystać w walce z religią w szkołach.

Reakcja strony społecznej

CZYTAJ DALEJ

Bezpłatne badania USG dzieci!

2024-05-18 23:15

archiwum organizatorów

    Program „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Bezpłatne badania USG dzieci w Krakowie

    Fundacja Ronalda McDonalda i franczyzobiorcy McDonald’s zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, które odbędą się w dniach 24-25 maja br. Przez dwa dni lekarze radiolodzy na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny, przebadają 140 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję