Reklama

Mistrzostwa Polski ministrantów

Niedziela toruńska 21/2009

Dnia 30 kwietnia wyjechaliśmy sprzed kościoła parafialnego pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy do Częstochowy na 4. Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Halowej, które odbyły się 1-2 maja. Byliśmy reprezentantami diecezji toruńskiej w kategorii szkół podstawowych. Nasza ekipa wyjechała w składzie: 10 zawodników, trener Marek Rochnowski oraz kilku kibiców. W Częstochowie trafiliśmy do biura zgłoszeń przy parafii św. Wojciecha. Tam zapoznano nas z programem rozgrywek i skierowano na nocleg do Zgromadzenia Sióstr Szarytek.
Następnego dnia udaliśmy się do kościoła pw. św. Wojciecha na Mszę św. inaugurującą mistrzostwa. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. W oficjalnym otwarciu wzięły udział 93 drużyny z Polski, czyli ok. 1 tys. ministrantów. Po powitaniu głos zabrali: ks. Sebastian Ciastek - archidiecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, główny organizator turnieju, Antoni Piechniczek - wiceprezes PZPN i były trener reprezentacji Polski oraz Prezydent Częstochowy. Następnie rozpoczęła się faza grupowa w 9 halach. Nasza parafia rozegrała mecze w hali Politechniki Częstochowskiej. Pierwszy z parafią z Poznania wygraliśmy 4:0, drugi z gospodarzami również wygraliśmy 3:1, trzeci z Tarnowem okazał się najcięższy, ale zwycięski 2:1. Ostatni mecz z Łodzią wygraliśmy 3:0. Nieoczekiwanie zajęliśmy 1. miejsce w grupie. Wygraliśmy 4 mecze. Byliśmy radośni i szczęśliwi. Wieczorem zgromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, w którym uczestniczyli zawodnicy.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy Mszą św. Kapitan drużyny wylosował nas do grupy C, gdzie spotkaliśmy się z parafiami ze Szczecina i Skarżyska-Kamiennej. Była to faza przepółfinałowa, decydująca o awansie do najlepszej czwórki. Przegraliśmy ze Szczecinem 1:3 i Skarżyskiem-Kamienną 1:2. Po zajęciu 3. miejsca w grupie, walczyliśmy w rzutach karnych o miejsca od 9 do 12. Zajęliśmy 10. pozycję na 30 drużyn klas podstawowych. Mistrzostwa wygrała parafia z Nowego Sącza.
Mimo wszystko był to sukces. Udaliśmy się na Jasną Górę. Przed Obrazem dziękowaliśmy Maryi. Po południu w Hali „Polonia” odbyło się zakończenie turnieju. Przed rozdaniem nagród obejrzeliśmy mecz między Orłami Górskiego a księżmi z archidiecezji częstochowskiej, wygrany przez Orłów Górskiego 4:1. Udało się nam sfotografować z Orłami, takimi jak: Piotr Czachowski, Stefan Majewski, Dariusz Gęsior. Dziękujemy naszym parafianom za wkład finansowy. Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną, co pozwoliło opłacić autokar, a państwo Renata i Marek Hildebrandt ufundowali 2-dniowy pobyt z wyżywieniem. Wyjazd był nie tylko przeżyciem sportowym, lecz także duchowym. Ministranci mieli możliwość pierwszy raz w życiu modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję