Reklama

Do dziecka z cierpliwością

Niedziela bielsko-żywiecka 22/2009

Mariusz Rzymek: - Jakie możliwości daje kapłanowi Mszał Rzymski w sprawowaniu Mszy św. dla dzieci?

Ks. Stanisław Dadak: - Mszał zezwala na skrócenie niektórych fragmentów liturgii. Na przykład na Mszy św. dla dzieci można odmówić pacierzowe Credo lub wziąć jedno czytanie zamiast dwóch. Jest też do wyboru kilka modlitw eucharystycznych z udziałem dzieci. Do tego dochodzi oczywiście dialogowane kazanie.

- Czy Msza św. dla dzieci z założenia jest krótsza od tradycyjnej?

- Niekoniecznie. Kazania dialogowane mają to do siebie, że mogą się rozciągnąć w czasie, podobnie zresztą jak i śpiewy z udziałem najmłodszych. Tutaj celebrans musi uważać, by wszystko zmieścić w określonych ramach czasowych. Mszy św. z udziałem najmłodszych nie powinno się ponad stan przedłużać.

- W jakim wieku dziecko powinno przestać uczestniczyć w dziecięcych Liturgiach, a zacząć w tradycyjnych?

- Od wieku przedszkolnego do czasu I Komunii św. dziecko z powodzeniem może brać udział w dziecięcych Mszach św. Później jednak dobrze by było, żeby powoli przyzwyczajało się do tradycyjnej liturgii.

Reklama

- Czy nadmierna ruchliwość, albo hałaśliwość małego dziecka na Mszy św. mocno rozprasza uwagę celebransa?

- Według mnie nie przeszkadza. Tu wszystko zależy od kapłana, a mówiąc konkretniej od jego cierpliwości. Jeżeli przyjmie się, że w ten sposób dziecko chwali Boga, to prościej przejść nad tym do porządku dziennego. W ostateczności zawsze można maluchy skierować do jakiegoś specjalnie przeznaczonego dla nich odrębnego pomieszczenia, których wiele powstało w nowych świątyniach.

- Czy mówienie kazania dla dzieci wymaga jakichś specjalnych predyspozycji?

- Raczej nie chodzi o predyspozycje, ale o chęci. Jeżeli ktoś lubi dzieci to szybko złapie z nimi kontakt. A temat, no cóż. Czasami jest tak, że same dzieci na niego naprowadzą, a czasem po prostu omawia się przeczytaną przed chwilą Ewangelię. Tutaj tych możliwości jest sporo.

- Co kapłan powinien zrobić, żeby dzieci swym niewłaściwym zachowaniem nie storpedowały skierowanej do nich Mszy św.?

- Ksiądz musi umieć panować nad sytuacją, a to wymaga reakcji w odpowiednich chwilach. Jeżeli jest hałas, to jego opanowanie powinno być natychmiastowe. „Dzieci nie krzyczymy, teraz uspokajamy się, składamy rączki i się modlimy” - te słowa muszą być wypowiadane ze stanowczością, żeby przywracać liturgii właściwą jej powagę. Dzieci są jednak na tyle plastyczne, że można je odpowiednio modelować.

- Czemu w naszej diecezji jest tak mało Mszy św. dla dzieci?

- Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Być może wypływa to z faktu, że wiele parafii to małe ośrodki duszpasterskie, w których jest tylko dwóch księży, proboszcz z wikarym i nikt więcej. Przy tak skąpym składzie personalnym trudno myśleć o osobnych Mszach dla dzieci, zwłaszcza, że w małych parafiach tych dzieci też nie ma zbyt wiele.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję