Reklama

Jubileuszowa kolegiata

U progu Roku św. Pawła Biskupi wyznaczyli kościoły jubileuszowe, którym patronuje św. Paweł, gdzie można uzyskać odpust zupełny - możliwość darowania win doczesnych. Jednym z nich jest kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Niedziela częstochowska 22/2009

Przeżywany Rok św. Pawła jest okazją do przypomnienia dziejów tej wspólnoty oraz do przyglądnięcia się współczesnej parafii, a także zastanowienia się nad jej przyszłością.

Ponad 100-letnia tradycja

Zawiercie od zarania należało do parafii i kościoła św. Mikołaja w Kromołowie. W czasie budowy osiedla dla pracowników Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”, dyrektor fabryki B. Masłowski wysunął myśl wybudowania kościoła parafialnego w Zawierciu. Pierwszy plan budowy kościoła sporządził P. Waligórski, ostateczną wersję budowy zaprojektował Hugo Kuder z Warszawy. Kamień węgielny pod nowy kościół poświęcony został w 1896 r. Fundatorami byli Adolf i Izydor Ginsbergowie oraz zawierciańscy wierni. Budowa zakończona została w 1900 r. 13 czerwca 1903 r. podjęto decyzję o utworzeniu parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Kościół konsekrowano w 1953 r.
Jest on murowany z czerwonej cegły, w stylu neogotyku na planie krzyża łacińskiego. Posiada pięć wież, z których dwie najokazalsze górują od frontu. Wewnątrz kościoła znajduje się osiem filarów podtrzymujących sklepienie, które dzielą świątynię na trzy nawy. Dookoła są galerie. Nad głównym wejściem i w głowicach nawy poprzecznej są trzy witraże - rozety w kamiennym obramowaniu. W 1904 r. na placu przed kościołem została postawiona figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W roku 1909 zamontowane zostały organy.

Piękno kolegiaty

27 grudnia 1992 r. to ważna data w historii zawierciańskiej świątyni. Wtedy to metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podniósł parafialny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu do godności kolegiaty i ustanowił przy niej Kolegiacką Kapitułę Zawierciańsko-Żarecką.
Kolegiata po archikatedrze jest drugą pod względem wielkości i chyba jedną z najpiękniejszych świątyń pod względem architektury w skali nie tylko diecezji, ale także kraju. Z pewnością jest to zasługa ojców tego miasta, budowniczych i Ducha Świętego, który przed ponad 100 laty pokierował ich umysłami i sercami. Obecnie parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu liczy 12.600 tys. wiernych. W lipcu 2006 r. z jej części powstała w mieście nowa wspólnota pw. św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła. Z niej to w przyszłości wyrosnąć ma sanktuarium ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Reklama

Rozwój duchowy

Tymczasem w ponad 100-letniej parafii kolegiackiej ubogaca się kościół duchowy. Rozwijają się wspólnoty istniejące od wielu lat, ale powstają też nowe grupy parafialne. W tym miejscu należy wymienić Młodzieżowa Grupę Modlitewną, Parafialną Radę Duszpasterską, Akcję Katolicką, Ruch Światło-Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Zespół Charytatywny oraz Żywy Różaniec. Prawdziwą chlubą i wizytówką parafii jest Chór, który na najwyższym poziomie śpiewa na Bożą chwałę pieśni. Kiedy duszpasterstwo w parafii kolegiackiej objął ks. kan. Zenon Gajda wspólnota jeszcze bardziej się rozśpiewała i wzbogaciła o nowe organizacje religijne. Powstał Chór Młodzieżowy i Dziecięcy Chórek Parafialny, prowadzone przez organistę, Dariusza Czaja. Powołane do życia zostało Rycerstwo Niepokalanej, które obecnie skupia ponad 800 wiernych. W większym składzie rozpoczął działalność III Zakon św. Franciszka, wprowadziliśmy też katechezy przedchrzcielne oraz katechezy dla rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o powstaniu Bractwa Maryi - Patronki dobrej śmierci, a także o Duszpasterstwie Studentów i Duszpasterstwie Rzemiosła. Parafia nawiązała też współpracę z Klubem Abstynenckim „Przystań” i „Krokus”. Wiadomo, że przy parafii od wielu lat działa Kuchnia św. Antoniego oraz Świetlica „Betania”. Przy parafii działa Ośrodek pomocy Rodzinie w postaci Poradni Przedmałżeńskiej i Małżeńskiej. Tutaj też prowadzone są nauki przedmałżeńskie dla narzeczonych z całego regionu. Od kilku lat w budynku parafialnym istnieje Szkoła Rodzenia, z którą współpracują specjaliści - lekarz-położnik-ginekolog oraz położne.
Przy kolegiacie funkcjonuje także Klub Inteligencji Katolickiej, który niezwykle ożywił życie wspólnoty oraz całego miasta poprzez organizowanie spotkań ze znanymi ludźmi polityki, muzyki i sztuki. „A w ostatnim czasie nasza parafia ubogaciła się o nową wspólnotę - Kręgi Rodzin” - informuje Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Najbliższe plany

Dzięki wspólnym przedsięwzięciom Urzędu Miasta, parafii i KIK mieszkańcy Zawiercia mają okazję uczestniczyć w koncertach, spektaklach, spotkaniach ze znanymi ludźmi, które mają miejsce w gościnnych progach kościoła jubileuszowego.
29 maja w zawierciańskiej wspólnocie zostanie zainicjowany comiesięczny cykl „Zasłużeni dla Zawiercia”, podczas którego prezentowane będą osoby, które odegrały ważną rolę w historii miasta. Na pierwszym spotkaniu przedstawione zostanie życie i działalność Alicji Rumun.
20 czerwca w zawierciańskiej kolegiacie odbędzie się koncert Leopolda Stawarza i jego zespołu, zaś podczas uroczystości odpustowej ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła wykonany zostanie śpiew gregoriański przez ojców franciszkanów z Krakowa. „Trwają prace nad wydaniem albumu, który zawierał będzie fotografie i historię naszej świątyni. Mamy nadzieję, że z końcem czerwca będzie go można nabyć. Cieszy też film, który powstał o życiu naszej parafii oraz o kolegiacie” - zaznacza ks. Gajda. „Oprócz tego czekają nas wielkie zmiany, o których poinformujemy w odpowiednim czasie” - dodaje.

Zmiany w świątyni

Wraz z rozwojem duchowym zaznacza się wielka troska o stan materialny parafialnej świątyni. Kolegiata po 100 latach doczekała się ogrzewania, zaś zabytkowe organy - gruntownego remontu. Remontowi poddana została także frontowa ściana kościoła. „Oczyszczono ją ze 100-letnich zanieczyszczeń i zabrudzeń, wymieniono zmurszałe cegły, całość zakonserwowana została specjalistycznymi środkami. Odnowione zostały figury Świętych Apostołów Piotra i Pawła, które znajdują się przed świątynią. Budynek plebanii natomiast został podłączony do linii ogrzewania miejskiego” - mówi Ksiądz Proboszcz. To dopiero początek remontów i renowacji, który z pewnością należy się zabytkowemu kościołowi.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję