Reklama

Krzew Mojżesza „wyrósł” w jedynym w Polsce Ogrodzie Biblijnym

Rzeźba „Krzewu Gorejącego” autorstwa dr. Karola Badyny, wyrzeźbiona laska Mojżesza, gołębica z gałązką oliwną - to nowe elementy wśród roślinności jedynego w Polsce Ogrodu Biblijnego w Proszowicach, założonego na terenie przed placówką Caritas

Niedziela kielecka 22/2009

Odsłonięcie i prezentacja w dniu 9 maja nowych nabytków ogrodu - rzeźb z brązu - miało uroczystą oprawę. O idei „krzewu gorejącego” - mówili m.in. dr Karol Badyna, autor rzeźb, artysta krakowski i biblista, oraz ks. prof. Tomasz Jelonek z PAT w Krakowie. Wycieczkę po ogrodzie poprowadziła jego autorka dr Zofia Włodarczyk z Krakowa. Spotkanie z udziałem gości z Kielc i z Krakowa (m.in. członka zarządu woj. małopolskiego Wojciecha Kozaka, prof. dr. hab. Andrzeja Dubiela z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ks. Tomasza Rusieckiego, dyrektora Caritas Kieleckiej ks. Stanisława Słowika, dyrektora Zespołu Placówek Caritas i proboszcza w Proszowicach ks. Henryka Makuły) oraz mieszkańców miasta zakończyła majówka przygotowana przez społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Proszowicach.
Rzeźbę Krzewu Gorejącego sfinansował UM w Krakowie, laskę Mojżesza i aranżację wody ze skały - UG w Proszowicach, gołębicę - Stowarzyszenie Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” z Proszowic, zaś logo Ogrodu zaprojektował i ufundował dr Karol Badyna.
Ogród Biblijny w Proszowicach powstał w 2007 r. przy zespole placówek Caritas Diecezji Kieleckiej. Jego Celem jest popularyzacja Biblii poprzez kontakt z roślinnością wymienianą w Starym i Nowym Testamencie, poprzez inskrypcje biblijne wyryte na kamieniach rozmieszczonych pomiędzy grupami roślin oraz zaaranżowane sceny znane z Biblii, np. przejście przez Morze Czerwone, spotkanie przy studni Jakuba, przypowieść o ziarnku gorczycy i in. W ogrodzie rośnie siedem najważniejszych roślin Biblii: winorośl, figa, oliwka, granat, pszenica, jęczmień, palma daktylowa. Niektóre z nich muszą zimować w oranżerii. Przez cały rok uzupełnia je roślinność z basenu Morza Śródziemnego.
Miejscowa i przyjezdna młodzież korzysta w ogrodzie ze specjalnych lekcji katechezy i botaniki, proszowiczanie przychodzą tutaj z książeczką do nabożeństwa, niekiedy nawet z Pismem Świętym lub na spacer, przyjeżdżają wycieczki, a miłośnicy ogrodów nadsyłają nasiona z całej Polski. Praca w ogrodzie i pielęgnacja roślin to zarazem dobra terapia dla niepełnosprawnych podopiecznych proszowickiej placówki Caritas.

CZY WIESZ, ŻE…

Krzew gorejący to wg Księgi Wyjścia roślina, w której objawił się Bóg Jahwe i przemówił do Mojżesza. Wg tradycji znajduje się on na terenie klasztoru św. Katarzyny u podnóża Góry Synaj w Egipcie. Krzew gorejący to także nazwa potoczna dyptamu jesionolistnego, mającego skłonności do samozapłonu przy wysokiej temperaturze.
Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) - bylina należąca do rodziny rutowatych. Występuje w stanie dzikim od południowej Europy po Syberię i północne rejony Chin. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu dyptamu jesionolistnego. Obecnie potwierdzone zostały tylko trzy stanowiska rośliny w Polsce: rezerwat Kulin koło Włocławka, okolice Dąbrowy Górniczej oraz rejon Pińczowa.
A. D.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Naprawdę cudowny

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

W lipcu, listopadzie i grudniu 1830 r. w Paryżu Najświętsza Maryja Panna objawiła się Katarzynie Labouré – skromnej seminarzystce ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki). Głównym przesłaniem był objawiony 27 listopada medalik z Jej orędziem. Stał się on narzędziem licznych uzdrowień, ocaleń czy nawróceń – co uczyniło go w oczach wiernych cudownym w działaniu. W krótkim czasie przylgnęła do niego nazwa „Cudowny Medalik”. Minione 190 lat jego istnienia jest naznaczone niezliczonymi Boskimi interwencjami.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję