Reklama

Spartakiada w Rudniku

Niedziela sandomierska 22/2009

Druga Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce odbyła się 14 maja 2009 r. w Rudniku. Przygotowania do Spartakiady zorganizowanej po raz drugi z inicjatywy Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Urzędu Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem trwały ponad miesiąc. Honorowy patronat nad organizacją objął marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński. Mottem zmagań sportowych były słowa: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem” (2 Tm 4, 7). Wielki wkład w organizację zawodów wnieśli ks. Stanisław Rząsa ze strony Caritas oraz burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski wraz z małżonką. Na Spartakiadę przybył zastępca dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Tomasz Szostek, który cały czas towarzyszył zawodnikom w ich zmaganiach. Obleganym wręcz gościem był młody podróżnik, niepełnosprawny zdobywca dwóch biegunów - Jasiek Mela, który swoją osobą dał świadectwo, że można przebyć najtrudniejsze zakątki ziemi, wznieść się na wyżyny swojej woli, niemocy, bezsilności i pokonać zarówno niepełnosprawność, ale też innych ludzi, a co najważniejsze - przyrodę, pozostając cały czas otwartym na potrzebujących i mimo przeciwności losu, ciągle uśmiechniętym człowiekiem.
W przemówieniach otwierających zawody zwrócono uwagę na to, iż poprzez rywalizację sportową pragnie się odkryć w tych, którzy przybyli, nowe talenty, pragnie się ich zauważyć i dać nadzieję na lepsze jutro. Wartym podkreślenia jest fakt, że osoby niepełnosprawne potrafią rywalizować z godnością, pomagając sobie wzajemnie. Jak istotnym jest dostrzeganie i widzenie w sportowej rywalizacji ducha walki u osób chorych i niepełnosprawnych, wiedzą tylko ci, którzy na co dzień się z nimi solidaryzują. Do startu w zawodach zgłosiło się 250 zawodników z Warsztatów Terapii Zajęciowych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Zakładów Aktywności Zawodowej, szkół i ośrodków specjalnych z diecezji sandomierskiej i przemyskiej, a także w ramach integracji z osobami niepełnosprawnymi, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łętowni. Zawody obejmowały rywalizację w dziewięciu konkurencjach. Każdy z zawodników mógł startować w więcej niż jednej z nich. Głównym sędzią zawodów był Stanisław Jabłoński, nauczyciel z integrującej się szkoły z Łętowni, któremu pomagali pracownicy WTZ w Rudniku nad Sanem, odpowiedzialni za zgodne z regulaminem przeprowadzenie każdej konkurencji. Zawody przebiegały sprawnie dzięki pięknej pogodzie, życzliwości osób zaangażowanych w dzieło, zaproszonym gościom i wszystkim, którzy bardzo życzliwie podeszli do zadania. W zawodach nie było wygranych i przegranych. Każdy, kto wziął w nich udział, został zwycięzcą i odebrał medal wraz z dyplomem. Nic bowiem nie cieszy tak, jak sukces, który zdobywa się przez pokonywanie swoich słabości, który odnosi się z trudem, a który potrafi wznieść osoby niepełnosprawne na wyżyny - zaś końcem tego wszystkiego jest meta, ukończenie biegu - zwycięstwo. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i całe kosze słodyczy ufundowane przez sponsorów. Nagrody ucieszyły startujących zawodników i pomimo wcześniejszego wysiłku, z wielką radością przyjęli informację o dyskotece kończącej imprezę. Imprezie towarzyszyła wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku, a także loteria fantowa, gdzie można było wygrać wspaniałe nagrody i upominki. Organizatorzy Spartakiady Osób Niepełnosprawnych wiedzą, że bez ogromnego wsparcia osób, które potrafią się dzielić własnymi dobrami z potrzebującymi, te zawody mogłyby się w ogóle nie odbyć. Dlatego pragną podziękować wszystkim sponsorom, ludziom dobrego serca, którzy dobrowolnie zechcieli włączyć się w realizację tak wspaniałego dzieła. Wszystkim niosącym radość, podtrzymującym wiarę, dającym nadzieję i głoszącym miłość składają serdeczne Bóg zapłać i polecają ich w nieustających modlitwach.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję