Reklama

Brama do duchowego świata

W czwartek, 21 maja, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach odbyła się uroczystość poświęcenia nowej kaplicy ekumenicznej, której patronuje Chrystus Zbawiciel. Przewodniczył jej Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak

Niedziela sosnowiecka 22/2009

Jej świadkami byli przedstawiciele Kościołów siostrzanych: prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, księża kapelani Straży Granicznej i Lotniska Okęcie, przedstawiciele władz samorządowych, szefowie Straży Granicznej i Urzędu Celnego, pracownicy portu oraz zaproszeni goście.
Pierwsza kaplica w pyrzowickim porcie powstała w roku 2000 i znajdowała się w terminalu „A”. Niedogodnością uniemożliwiającą szerokiej grupie osób korzystanie z kaplicy w terminalu „A”, był fakt jej lokalizacji w strefie zastrzeżonej, po kontroli bezpieczeństwa, co sprawiało, że miejsce to dostępne było wyłącznie dla pasażerów odlatujących, którzy przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa oraz dla pracowników posiadających odpowiednie przepustki. Nie mogli dostać się do niej ani przylatujący, ani osoby odprowadzające czy oczekujące na podróżnych.

Modlitwa i wyciszenie

„Uruchomienie terminalu «B» zmobilizowało nas do zmiany lokalizacji kaplicy na miejsce, w którym dostęp do niej byłby nieograniczony. Nowa kaplica dostępna jest dla wszystkich - podróżujących, żegnających ich i witających, dla mieszkańców okolicznych miejscowości, pracowników lotniska oraz dla tych, którzy przybywają do naszego portu, aby z tarasu widokowego popatrzeć na «okno na świat»” - informuje dyrektor ds. Infrastruktury GTL S.A. Marian Rospond. „Podtrzymując charakter poprzedniej kaplicy, również nowa, utrzymana jest w charakterze ekumenicznym, gdyż w porcie jest tak olbrzymia rzesza pasażerów, którzy mają różne przekonania religijne, że postanowiliśmy wszystkim stworzyć miejsce na chwilę wyciszenia, modlitwy i refleksji - zaznacza członek Zarządu GTL S.A. Andrzej Olko. - Dworzec lotniczy wyróżnia się tym, że bardzo często wzbudza obawy związane z podróżowaniem drogą powietrzną, a kaplica w takim miejscu zapewne przyczyni się do ukojenia nerwów, uspokojenia, polecenia spraw swojego życia i zdrowia Bogu” - dodaje.

Reklama

Chrześcijańska kaplica ekumeniczna

Lotniskowa kaplica Chrystusa Zbawiciela dla wielu pasażerów jest bramą do innego, duchowego świata. Już sam wystrój kaplicy sprzyja modlitwie i sprawia, że ludzie przeżywają tutaj wzruszające chwile. „Zagospodarowanie wnętrza kaplicy jest współczesne, ale przyjazne w odbiorze i zapamiętywane”. Autorem projektu jest prof. Ryszard Jurkowski z Katowic. W drewnianych drzwiach wejściowych osadzono wstawki ze szkła, które tworzą kształt ryby - symbolu wczesnochrześcijańskiego. Na głównej ścianie znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, krzyż oraz witraż przedstawiający Boga Ojca ogarniającego kulę ziemską. Ściany kaplicy zostały wykonane ze szkła satynowego, tworząc swego rodzaju „zielony” witraż dzięki zielonym pnączom, które zostały odpowiednio podświetlone. Nastrój kaplicy został osiągnięty dzięki wyrazistemu oświetleniu prezbiterium oraz intymnemu, umożliwiającemu skupienie i zadumę podświetleniu zielonych witraży wokół. Kaplica ma powierzchnię 60 m2. Jest otwierana o godz. 4, a zamykana ok. godz. 23. „Można w niej będzie sprawować Msze św. i nabożeństwa dla pracowników portu, grup pielgrzymkowych czy indywidualnych podróżnych, a także udzielać sakramentu małżeństwa oraz chrztu św. Naszym pragnieniem jest, aby kaplica tętniła życiem, i aby jednym z jego przejawów były różne formy liturgii dostosowane do potrzeb zainteresowanych. Podczas modlitw osobistych i Eucharystii będzie możliwość powierzenia nie tylko odlotów i szczęśliwych powrotów, ale całego życia Najwyższemu. Być może niektórzy doznają tutaj łaski nawrócenia czy umocnienia swojej wiary” - podkreśla kapelan portu lotniczego w Pyrzowicach, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie ks. kan. Jarosław Szlenzak.

Inspirująca współpraca

Kaplica Chrystusa Zbawiciela w pyrzowickim porcie powstała zaledwie w ciągu 6 miesięcy, począwszy od przygotowania odpowiednich dokumentów, weryfikacji różnych koncepcji projektu, następnie wykonania i urządzenia wnętrza, aż do jej otwarcia. Tak szybka realizacja dzieła była możliwa dzięki życzliwości, otwartości i inspirującej współpracy między dyrekcją i zarządem portu na czele z prezesem Arturem Tomasikiem, kapelanem ks. Jarosławem Szlenzakiem oraz autorem projektu kaplicy prof. Ryszardem Jurkowskim.
Duchowym ojcem zarówno pierwszej, jak i obecnej kaplicy był śp. bp Adam Śmigielski SDB, który współuczestniczył w realizacji obu przedsięwzięć. Można powiedzieć, iż był iskrą zapalną tych dzieł, motywując gospodarzy portu do budowy i szczęśliwego finału. Po odejściu Księdza Biskupa do domu Ojca, dzieło wspierał bp Piotr Skucha, który jest mocno zaangażowany w ruch pielgrzymkowy, i przy udziale którego prowadzone są rozmowy o stałych połączeniach z Ziemią Świętą. Warto zaznaczyć, iż dyrektorzy oraz członkowie zarządu portu utrzymują stały, bieżący i serdeczny kontakt z Kurią Diecezjalną w Sosnowcu, dlatego też z prawdziwą radością w swoje progi zaprosili bp. Grzegorza Kaszaka ufając, że nowy Pasterz stanie się nie tylko stałym i aktywnym pasażerem, ale także przyjacielem tego lotniska i jego duchowym opiekunem.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję