Reklama

Matka Boża Łaskawa dla Lubaczowa i każdego z nas

Dzień 7 maja br. był ważnym wydarzeniem historycznym i społecznym w dziejach Lubaczowa. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej odbył się pierwszy odpust maryjny. Przez 35 lat cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej czczony jest w lubaczowskim kościele, wzniesionym przed 110 laty i konsekrowanym przez abp. Józefa Webera ze Lwowa. Dziś - sanktuarium przy lubaczowskiej konkatedrze.
W czwartkowe, majowe popołudnie świątynia ta została wypełniona przez wiernych. Powitał ich pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo. Szczególne słowa powitania skierował do abp. Mieczysława Mokrzyckiego, następcy na Stolicy Metropolitarnej we Lwowie i bp. Mariana Buczka, nowego ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej, obu naszych rodaków. Abp M. Mokrzycki odczytał dekret Stolicy Apostolskiej z 21 kwietnia br., ustanawiający odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył w tym dniu Mszy św. odpustowej. W homilii mówił, że Matka Boża - czczona w lwowskiej katedrze, w niej przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. wybrana na Królową Korony Polskiej, po wojnie zawitała do Lubaczowa. Pod koniec Eucharystii bp Wacław Depo zawierzył lud ziemi zamojsko-lubaczowskiej Matce Bożej Łaskawej.
Abp M. Mokrzycki wyraził wdzięczność bp. Wacławowi Depo za podjęcie i podtrzymywanie więzi diecezji zamojsko-lubaczowskiej z archidiecezją lwowską oraz kultywowanie tych tradycji, które przetrwały na ziemi lubaczowskiej i ofiarował na Jego ręce perłowy różaniec Ojca Świętego Jana Pawła II.
Pierwszą Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Łaskawej zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła konkatedralnego, którą prowadził bp Marian Buczek. O godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył bp Wacław Depo. Po nim wyruszyła procesja różańcowa ulicami Lubaczowa. Rozważaniom Tajemnic Światła przewodniczył rektor WSD ks. prał. Franciszek Nieckarz. A o północy Mszę św. Maryjną sprawowali księża rodacy i pracujący w przeszłości w lubaczowskim kościele. Trzydniowe rekolekcje maryjne, przygotowujące do odpustu, głosił ks. prof. Krzysztof Guzowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję