Reklama

Kościół

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że spotkania są różne ale ich adresatem jest ta sama młodzież. W tym kontekście przywołał też raport nt. młodzieży przygotowany ostatnio przez Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w odpowiedzi na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Wyłania się z niego obraz młodzieży doświadczającej przyspieszonych procesów laicyzacyjnych, nacisków kultury medialnej, przeżywającej młodość w kulturze tymczasowości. Bp Suchodolski zaznaczył, że młode pokolenie jest nie tyle wrogie wobec Kościoła i wiary, co obojętne, niezainteresowane. Celem takich inicjatyw, jak Lednica, czy Festiwal Życia w Kokotku jest właśnie przebić się przez tę obojętność i stworzyć możliwość otwarcia na doświadczenie religijne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w praktyce doszło do bliskiej współpracy między „Lednicą” i „Kokotkiem”? Opowiedział o tym o. Tomasz Maniura OMI. Jak podkreślił, wszystko opiera się na ludziach i relacjach. S. Łucja Redo OP, duszpasterka Lednicy zaczęła przyjeżdżać na Festiwal Życia z młodzieżą, jako uczestniczka i zachwyciła się tym wydarzeniem. Zainteresowała nim o. Tomasza Nowaka OP, który również pojawił się w Kokotku. - Spotkaliśmy się, zapoznaliśmy. Zaczęliśmy współpracować. Jest to naturalne, gdyż nasze przedsięwzięcia bardzo wiele łączy - stwierdził. Duszpasterstwo NINIWA, znane z niezwykłych wypraw rowerowych, organizuje inicjatywę „Rowerem nad Lednicę”. - Uczestnicy naszych wypraw wyruszą nad Lednicę z 4 stron Polski - z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Kokotka. Wszyscy dotrą do Gniezna, w przeddzień lednickiego spotkania i stamtąd już razem wyruszą nad Lednicę - zapowiedział.

Reklama

Episkopat News

Ramowy program lednickiego spotkania przedstawił koordynator wydarzenia, Przemysław Duda. Zaprosił też do zaangażowania się w wolnotariat i zapowiedział, że w okolicach 18 maja (gdy przypadają urodziny św. Jana Pawła II) w całej Polsce odbędą się „fishmoby”- taneczna promocja "Lednicy".

1 czerwca Pola Lednickie otwarte będą na przyjęcie pielgrzymów już od godz. 8 rano. O godz. 12 odbędzie się modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. W międzyczasie zaplanowane są konferencje.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17. Część pierwsza koncentrować się będzie na rozważaniu tematu powrotu syna marnotrawnego. Poprowadzi ją o. Tomasz Nowak OP i Grzegorz Czerwicki, były więzień, który opowie o swoim doświadczeniu. Część druga związana będzie z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. - Zachęcamy młodych do przywiezienia ze sobą białych szat i wypisania na nich swoich imion oraz daty chrztu - powiedział o. Tomasz Nowak OP.

Po Mszy św. o godz. 20 młodzi będą mogli wysłuchać przesłania papieża Franciszka. O godz. 22.15 rozpocznie się część trzecia - modlitewna. Modlitwę wstawienniczą w intencji relacji prowadzić będzie kard. Grzegorz Ryś. Potem zaplanowana jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, w ciszy.

O północy tradycyjnie nastąpi akt wyboru Chrystusa i przejście przez Bramę Rybę.

Młodzi nad Lednicą będą mogli uczestniczyć w kilkunastu ogólnorozwojowych warsztatach, m.in. o duchowości, o ewangelizacji o korzystaniu z internetu i telefonów, o liturgii ale też w warsztatach rękodzieła, czy pracy z ciałem. Poprowadzą je m.in. Daniel Wojda, Tomasz Samołyk, Marcin Zieliński, czy o. Cordian Szwarc a także siostry dominikanki. Opowiedziała o tym s. Łucja Redo. Zachęciła też do uczestnictwa w spotkaniu młodych małżonków, zapowiadając, że na Lednicy zorganizowana zostanie specjalna „strefa dziecka”, prowadzona przez siostry służebniczki. - Dzieci będą „zaopiekowane” a rodzice będą mogli znaleźć czas na modlitwę, spowiedź czy wysłuchanie konferencji - podkreśliła.

Reklama

W ramach lednickiego spotkania otwarte zostanie Pole Słuchania - przestrzeń na rozmowę. Każdy uczestnik będzie mógł tam swobodnie i na dowolny temat porozmawiać z księdzem, siostrą zakonną czy osobą świecką a w razie potrzeby również z psychologiem.

Będzie również jak co roku Pole Spowiedzi, gdzie z sakramentu pokuty korzysta zwykle bardzo wielu młodych a księża spowiadają po kilkanaście godzin.

Uczestnicy konferencji zachęcili wszystkich do zapisywania się na spotkanie i zaangażowania się w wolontariat. Poprosili również o wsparcie materialne. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.spotkanielednica2000.pl.

2024-05-08 14:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolik afirmuje życie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2019, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Festiwal Życia

Maciej Krawcewicz

Uczniowie prezentują przepis na dobre życie według wskazówek dziadków

Uczniowie prezentują przepis na dobre życie według wskazówek dziadków

W Zielonej Górze zakończył się Festiwal Życia – szereg wydarzeń z jednej strony przypominających, jak ważne i cenne jest każde życie, a z drugiej pokazujących, że życie jest piękne

Jednym z elementów tegorocznego Festiwalu Życia był szkolny dzień kultury PRO LIFE zorganizowany w Zespole Szkół Katolickich. – Nasi uczniowie wykonywali różne zadania, dostosowane do ich wieku, grupowo lub indywidualnie. Chodziło o afirmację życia na różnych poziomach – wyjaśnia Łucja Kulwanowska.

CZYTAJ DALEJ

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka: jesteśmy, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko być w organizacjach

2024-06-13 18:36

[ TEMATY ]

Kościół

harcerstwo

archiwum Teresy Zawadzkiej

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Ojciec Święty wygłosił do nas kilka bardzo ważnych słów. Rozmawialiśmy na temat tego, że jesteśmy tutaj, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko dlatego, żeby być w różnych organizacjach katolickich - powiedziała harcmistrzyni Teresa Zawadzka, przewodnicząca regionu europejskiego Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego. Dziś odbyło się spotkanie dla moderatorów stowarzyszeń wiernych, ruchów kościelnych i nowych wspólnot promowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Tematem spotkania było „Wyzwanie synodalności dla misji". Dla Teresy Zawadzkiej to drugie takie wydarzenie. „Cieszę się, że mogę wziąć udział w takim spotkaniu. Tym razem była możliwość spotkania z Ojcem Świętym i wsłuchania w jego słowo. Duch Święty pokazuje nam, jak słuchać synodalnie i w jaki sposób otwierać się na Jego głos przez słuchanie drugiego człowieka” - podkreśliła harcmistrzyni w rozmowie z Vatican News - Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

2024-06-14 10:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Uniwersytet Jana Długosza

Mat.prasowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

O Uczelni

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję