Reklama

Kościół

Dzień św. Rity w Kostowie

Parafia w Kostowie (diecezja kaliska) zaprasza do wspólnego świętowania wspomnienia św. Rity, patronki spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych.

2024-05-14 11:27

[ TEMATY ]

parafia

św. Rita

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewielka parafia w Kostowie szczyci się nie tylko pięknym neobarokowym kościołem pod wezwaniem św. Augustyna, ale także prężnie rozwijającym się kultem św. Rity, czczonej jako szczególna patronka w sprawach trudnych i tych, które po ludzku są beznadziejne. Patron parafii i parafialnej świątyni, św. Augustyn, był dla nowego duszpasterza inspiracją do ubogacenia życia duchowego wspólnoty kultem św. Rity, która była przecież mniszką żyjącą w zakonie, którego regułę stworzył właśnie patron kostowskiej parafii. Ks. Marcin Kierzek, który od niespełna roku jest proboszczem w Kostowie, postarał się o relikwie św. Rity (relikwie pierwszego stopnia, czyli z ciała, które przechowywane jest we włoskiej Cascii) oraz o przygotowanie w bocznej kaplicy kościoła parafialnego ołtarza z jej figurą. Powstaje także kaplica ku czci św. Moniki, matki św. Augustyna, w której także znajdzie się figura i sprowadzone z Włoch relikwie.

We wspomnienie liturgiczne św. Rity, 22 maja br., o godzinie 18.00, Biskup Damian Bryl, biskup kaliski, będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej, podczas której dokona wprowadzenia do kostowskiej świątyni relikwii św. Rity oraz pobłogosławi nową figurę i przygotowaną kaplicę.

Podziel się cytatem

Reklama

Będzie także sprawowane nabożeństwo ku czci św. Rity, które 22. dnia każdego miesiąca jest odprawiane w kościele parafialnym, gromadząc coraz szersze grono wiernych. Tradycją nabożeństwa ku czci św. Rity jest błogosławieństwo róż, jej szczególnego znaku i symbolu.

Zapraszamy do Kostowa! Przede wszystkim do udziału w świętowaniu wspomnienia św. Rity, ale także w comiesięcznych nabożeństwach ku jej czci. Piękna kostowska świątynia, to przede wszystkim miejsce czci samego Boga, który w tym kościele jest obecny w Najświętszym Sakramencie, ale i miejsce duchowej obecności św. Augustyna, patrona szukających Boga, jego matki - św. Moniki, patronki matek i wdów zatroskanych o swoje dzieci, a także duchowej córki - św. Rity, która jest orędowniczką w sprawach trudnych i po ludzku beznadziejnych, trójki niezwykłych patronów, którzy w tych czasach są nam szczególnie potrzebni.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica sprowadzenia relikwii św. Rity do Chlebowa

[ TEMATY ]

św. Rita

Chlebowo

Święta od róż

Karolina Krasowska

każdego roku do "świętej od róż" przybywają liczni pielgrzymi

każdego roku do

10 lat temu do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie sprowadzono relikwie św. Rity. Od tamtej pory każdego roku do "świętej od róż" przybywają liczni pielgrzymi, którzy przez jej szczególne wstawiennictwo szukają u Boga rozwiązania w sprawach trudnych i beznadziejnych.

22 września czciciele św. Rity świętowali 10. rocznicę sprowadzenia relikwii św. do Chlebowa. Mszy św. w intencjach wszystkich pielgrzymów przewodniczył ks. Andrzej Fiołka, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie. Eucharystię koncelebrował ks. Henryk Laszczowski, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie.

CZYTAJ DALEJ

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00

[ TEMATY ]

wolność religijna

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

W wydanej wówczas uchwale polski Sejm zwrócił się do parlamentów państw członków Rady Europy „o wspólną refleksję nad sposobami ochrony wolności wyznania w duchu wspierania wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.”

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Rozważanie 19

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję