Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia w Choroniu ma 100 lat

Historia Choronia sięga początków XIV stulecia. 26 czerwca br. ta prawie dwutysięczna wspólnota parafialna świętuje swoją 100. rocznicę powstania. Uroczystej Mszy św. jubileuszowo-dziękczynnej ma przewodniczyć abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Niedziela częstochowska 26/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Dzwon jubileuszowy w Choroniu

Dzwon jubileuszowy w Choroniu

Parafii i świątyni patronuje św. Jan Chrzciciel. Ma też swój kościół filialny w Biskupicach pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Natomiast jej proboszczem od roku 2004 jest ks. kan. Jan Lisiecki, który z wielką troską nie tylko otacza duszpasterską opieką powierzonych mu wiernych, ale również gospodarską ręką czuwa nad materialnymi wyzwaniami. Widać to na pierwszy rzut oka, kiedy tylko ktoś pojawi się w tej urokliwej i malowniczej miejscowości usytuowanej w dekanacie porajskim na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pół godziny jazdy autem z Częstochowy.

Warto zaznaczyć, że w parafii tej ma swoją siedzibę jedyna w Polsce Wspólnota Małych Sióstr i Braci Baranka. W każdym razie cała wspólnota parafialna jest gotowa, by przeżywać centralne uroczystości jubileuszowe.

Jubileusz

Reklama

Świętowanie jubileuszu 100-lecia parafii rozpoczęto 21 czerwca 2015 r. Zostanie ono zakończone 3 lipca br. Odbyło się już wiele różnego rodzaju wydarzeń związanych z tą rocznicą. 25 czerwca w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej ma miejsce jubileuszowa sesja historyczna zorganizowana przez parafię oraz Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie, którego dyrektorem jest ks. prał. dr hab. Marian Duda (mieszka w Choroniu). Rozpocznie się ona o godz. 10, a prelegentami będą m.in.: ks. kan. dr Jacek Kapuściński, dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej i profesor WIT, oraz ks. prał. dr Stanisław Jasionek, dyrektor Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Częstochowie i profesor WIT.

Ważnym punktem sesji jest promocja książki ks. prof. Mariana Dudy pt. „Brama do nieba na jurajskim wzgórzu. Dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Choroniu 1916-2016”.

Msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona 26 czerwca br. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Nieco historii

Reklama

Parafię w Choroniu powołał do istnienia bp Augustyn Łosiński pod koniec czerwca 1916 r., wydzielając jej teren z parafii Przybynów. Od XVI stulecia w Choroniu istniała filia macierzystej parafii. Miała swojego księdza, którego wspomagali miejscowi dziedzice.

W czasie II wojny światowej, w roku 1942, z zachodniej części parafii Choroń wyodrębnio ekspozyturę, a następnie parafię w sąsiednim Poraju, który był wraz z okolicą oddzielony od kościoła parafialnego okupacyjną granicą Generalnej Guberni. Po zakończeniu wojny, w związku z brakiem kapłanów, parafię Choroń połączono na mniej więcej rok z parafią w Poraju.

Funkcję zaś kościoła filialnego pełniła istniejąca od roku 1595 w Choroniu kaplica murowana. Wielokrotnie ją rozbudowywano. W każdym razie aktu poświęcenia kościoła parafialnego dokonał bp Franciszek Musiel 19 kwietnia 1976 r., a kościoła w Biskupicach abp Stanisław Nowak 5 lipca 1998 r.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe dziękczynienie

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Wojciech Kania

Uroczyste Te Deum odśpiewano w kościele pw. Narodzenia NMP w Otroczu za 100-lecie istnienia miejscowej parafii.

Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który również udzielił młodzieży z parafii sakramentu bierzmowania. Koncelebrowali kapłani z dekanatu oraz zaproszeni goście. Na Mszy św. obecni byli także samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję