Reklama

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2000

Nie tylko od święta

"Nie tylko do święta" - to hasło tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Treść hasła została zaczerpnięta z piosenki zespołu Arka Noego Przebaczone winy, darowane długi. Pokazuje ono, że w akcji Caritas nie chodzi tylko o jednorazowy gest dobroci, taki " od święta", ale o kształtowanie wrażliwości na potrzeby ubogich, wśród których na szczególną uwagę zasługują biedne dzieci.

O takiej wrażliwości przypominał Polakom Ojciec Święty Jan Paweł II, gdy podczas Mszy św. sprawowanej na zakończenie narodowej pielgrzymki Polaków do Rzymu w Roku Jubileuszowym mówił o potrzebie nieustannej troski o ubogich: "Rok Jubileuszowy jest szczególną okazją ku temu, aby wszyscy członkowie wspólnoty Kościoła - duchowni i świeccy - podejmowali dzieła miłosierdzia wobec braci. Tworząc plany duszpasterskie w kraju, w diecezji i parafii, trzeba stale wracać do idei opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i potrzebujących".

To zadanie jest ciągle aktualne. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, jak i cała Caritas w Polsce, stara się realizować wezwanie Ojca Świętego podejmując różnego rodzaju inicjatywy. Wśród nich są przedsięwzięcia długofalowe, takie jak na przykład ośrodki i placówki pomocowe, czy działanie Parafialnych Zespołów Caritas i Grona Wspierających Ubogich. Ważną rolę odgrywają jednak akcje prowadzone w szczególnych momentach roku liturgicznego: wielkanocna akcja Chleb Miłości oraz Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ich zadaniem jest gromadzenie funduszy na niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, ale nie mniej ważnym aspektem tych akcji jest uwrażliwianie na potrzeby innych. "Ważne jest, aby prowadzone przez Caritas akcje nie były tylko wigilijne czy wielkanocne, one mają przypominać nam o tych, którzy są obok i czekają na naszą pomoc. Musimy o nich pamiętać nie tylko od święta, nie licząc na nagrodę inną niż sam Pan Jezus" - mówi ks. Zygmunt Zimnawoda dyrektor diecezjalnej Caritas - "W trudzie codziennej pracy naszą ogromną radością jest ogólnopolska akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - bożonarodzeniowej świecy, której płomień z wigilijnego stołu rozjaśnia mroki i ogrzewa wiele dziecięcych serc. Jeszcze większą radością jest fakt, iż przez sześć minionych lat liczba nabywanych świec wzrastała w skali kraju do 4 milionów, w tym w naszej diecezji do 100 tysięcy. Rok 2000 niesie ze sobą kolejną radość, płynącą z faktu, iż zainicjowane przez Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom realizowane będzie również przez bratnie Kościoły".

Przeżywamy Adwent, który daje po raz kolejny okazję do włączenia się w tę formę pomocy. Wiele jest dziś akcji charytatywnych prowadzonych w Polsce, jednak każdego roku wielu Rodaków w kraju i za granicą w ten sposób włącza się w dzieło Caritas.

Caritas naszej diecezji cały dochód z akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznacza na letni wypoczynek dzieci z rodzin ubogich. Dzięki ofiarności tych, którzy w 1999 r. włączyli się w bożonarodzeniową akcję 900 dzieci wypoczywało podczas tegorocznych wakacji na koloniach organizowanych lub dofinansowanych przez Caritas Diecezji. Dofinansowanie przekazane było na wypoczynek organizowany przez strukturę parafialną Caritas.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom będą rozprowadzane, jak co roku, wyłącznie w parafiach i poprzez sieć Diecezjalnych Księgarni św. Antoniego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję