Reklama

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

W homilii abp Gądecki przypomniał zadania diakonów i zadania kapłanów jako sług Kościoła. Zaznaczył, że posługa diakonów po raz pierwszy wspomniana jest w Dziejach Apostolskich. „Diakonom, pełnym ducha i mądrości, początkowo powierzano zadanie obsługiwania stołu, rozdzielania jałmużny pośród wdów” - zauważył ks. arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że z czasem posługa diakona była połączona z liturgią, zwłaszcza z Eucharystią.

„Dzisiaj wybrani kandydaci do diakonatu otrzymają dar Ducha Świętego, który uzdolni ich do służby diakońskiej. W modlitwie konsekracyjnej będę prosił Boga o łaski dla nich, by odznaczali się wszystkimi cnotami: miłością bez obłudy, troskliwością o chorych i biednych, powagą pełną pokory, czystością bez skazy i duchową karnością. By własnym życiem dawali dobre świadectwo przestrzegali Bożych przykazań i zobowiązali się do życia w celibacie i do codziennego odmawiania liturgii” - zaznaczył ks. arcybiskup.

Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Listu św. Jakuba, podkreślił, że obraz świata opanowanego przez żądze, które walczą w sercu człowieka, jest także niezwykle realistycznym opisem współczesnego społeczeństwa. „To przestroga, że także wśród dzieci Kościoła może zakraść się pycha lub ukryte ambicje, które stanowią przeszkodę dla dzieła Bożego” - stwierdził abp Gądecki. Zachęcił, by chrześcijanie miłowali pokorę a unikali wywyższenia się, „niech nikt nie szuka siebie dla pożytku bliźniego, aby we wszystkich obfitowała życzliwość dla innych”.

Reklama

„Pragniemy być pierwszymi, bo jesteśmy pyszni. Podążanie za Chrystusem jest trudne, ale wielkie rzeczy osiągnie tylko ten, kto stanie się mały jak On. Niech kapłan będzie sługą wszystkich - to jest szczególne jego zadanie. Jego miejsce - służyć” - mówił metropolita poznański.

Zwracając się do mających przyjąć święcenia kapłańskie, zaznaczył, by nie bali się podjąć wyzwania pójścia za Chrystusem.

„Z pewnością czekają was trudności i ofiary, lecz tylko służąc, będziecie szczęśliwi. Będziecie świadkami tej radości, której świat dać nie może, będziecie żywymi płomieniami nieskończonej i wiecznej miłości. Poznacie duchowe bogactwo kapłaństwa” - podkreślił abp Gądecki.

Podziel się cytatem

Reklama

Święcenia diakonatu przyjęli akolici dk. Piotr Gutsche TCHr, dk. Patryk Jaroszek TCHr, dk. Kamil Smyk TCHr, dk. Krystian Smykla TCHr. Z kolei ks. Alexander Jan Gabriel Łakomy TCHr, ks. Matthew Paul Pajor TCHr, ks. Bohdan Prysiazhnyi TCHr zostali prezbiterami.

Reklama

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (łac. Societas Christi pro Emigrantibus Polonis; ang. Society of Christ Fathers) jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich. Chrystusowcy włączają się w apostolstwo Kościoła powszechnego przez pracę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Poza posługą duszpasterską księża służą Polonii opieką kulturową i społeczną.

Zgromadzenie założył 8 września 1932 r. kard. August Hlond, Prymas Polski, przy dużym współudziale ks. Ignacego Posadzego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla) w Potulicach koło Nakła. Zgromadzenie liczy obecnie około 500 członków, a księża chrystusowcy pracują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, we Francji, w Holandii, we Włoszech, w Grecji, na Islandii, na Węgrzech, na Białorusi, na Ukrainie i w Kazachstanie.

Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajdują się w Poznaniu.

2024-05-21 14:42

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki pod Wielką Krokwią: marzymy o Kościele, który jest wspólnotą

[ TEMATY ]

episkopat

Zakopane

abp Stanisław Gądecki

Konferencja Episkopatu Polski

flickr.com

O krzyżu Chrystusa, o Maryi Matce Kościoła i o diecezjalnym etapie trwającego obecnie synodu – mówił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP w homilii podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 6 czerwca pod Wielką Krokwią w Zakopanem, z okazji 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Mówiąc o synodzie zaznaczył, że z dotychczasowych refleksji i debat wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot i nadzieja, że to marzenie doprowadzi do konkretnych zmian. Zachęcił, by umieć dostrzegać małe dobro, nawet gdy nie wszystkie nasze marzenia o Kościele są już zrealizowane. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też apel Jana Pawła II sprzed 25 lat: Brońcie krzyża!

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

DZIEŃ I. NOWENNA

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję