Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny do neoprezbiterów: Świętość nie jest dla wybranych, a kapłaństwo ma być naszą drogą do świętości. Jest ona przez posługę na wzór Jezusa Chrystusa

Katedra św. Jana Chrzciciela to miejsce szczególne dla większości kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej, którzy tam przyjmują święcenia prezbiteratu. Tym razem sakrament kapłaństwa przyjęło 7 diakonów. 6 diecezjalnych i jeden ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy [klaretyni]

2024-05-25 11:49

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2024

Neoprezbiterzy 2024

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Przemysław Fic, ks. Marek Goliczewski ks. Piotr Kowalczyk; ks. Grzegorz Łuczyszyn, ks. Przemysław Pieczkowski, ks. Mateusz Turzański, o. Marcin Kisiliczyk klaretyn to wyświęceni kapłani przez abp Józefa Kupnego.  

Wprowadzając w Mszę Świętą, ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor MWSD we Wrocławiu powiedział: - Jesteśmy pielgrzymami w drodze i potrzebujemy boskiego pokarmu, abyśmy nie ustali. Pan Jezus daje nam ten pokarm, ale troszczy się też, aby nie zabrakło tych, którzy będą karmić tym pokarmem na życie wieczne. Pan powołuje tych, którzy mają się troszczyć, aby nie zabrakło ludowi pokarmu słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystii, Jego Ciała I Krwi - mówił rektor zachęcając do modlitwy za diakonów, którzy przyjmą święcenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita wrocławski wskazał na odpowiednią drogę, jaką powinien iść kapłan. Posłużył się przy tym posłaniem przez Jezusa 12 Apostołów. - Jesteście uczniami Jezusa, którzy poprzez czas formacji staraliście się iść za Jezusem, poznawać Go i uczyć się Jego Ewangelii. Dziś, gdy przełożeni uznali was za godnych i przygotowanych do pełnienia posługi kapłańskiej, Chrystus przywołuje was do siebie, aby udzielić wam Ducha i władzy kapłańskiej. Jest to czas definitywnego wyboru, a każdy z was musi udzielić osobistej odpowiedzi Jezusowi i na nowo uświadomić sobie, co znaczy trwać przy Nim - mówił abp Kupny, tłumacząc, co oznaczał trwanie przy Chrystusie, a pokazując jak to powinno wyglądać w obecnych czasach, powiedział:- To nic innego, jak towarzyszyć Mu w Jego drodze, misji, słuchać Jego orędzia ewangelicznego. Dzisiaj to przejawia się na wiele sposobów. Jedna z nich jest osobowa więź z Nim. Trwać przy Nim, to dać prowadzić się Duchowi Świętemu, być wiernym Ewangelii i budować jedność z następcą św. Piotra, biskupami i kapłanami Wielką szansą na otwarcie się i działanie jest nasz II Synod Archidiecezji Wrocławskiej - mówił metropolita wrocławski, zachęcając do udziału i modlitwy za synod, dodając: - Być blisko Chrystusa to rezygnacja z własnych ambicji i stać się ubogim, uczestniczyć w Jego cierpieniu, tak jak On dostąpić nieporozumienia, przyjmować w duchu pokory krytykę nawet, gdy jest krzywdząca - mówił kaznodzieja.

Reklama

Arcybiskup Kupny przywołał osobę św. Jana Pawła II i jego postawę przytulenia się do krzyża podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 roku. - Cierpiał fizycznie i przez to cierpienie znoszone w wielkiej cierpliwości i oddania się woli Bożej uczestniczył w cierpieniu Mistrza. Cierpiał też duchowo z powodu krytyki i niezrozumienia, także w swojej Ojczyźnie. Był blisko Jezusa poprzez swoją wiarę, modlitwę, troskę i szacunek dla każdego. Do nikogo się nie odwrócił plecami, podania ręki. Był człowiekiem dialogu, przebaczenia i pokoju. Na wzór Chrystusa uczynił swoje życie jako dar dla Boga i bliźniego. Ten przykład pokazuje nam, że dawanie z siebie Bogu, człowiekowi i Kościołowi nie leży poza zasięgiem naszego życia. Świętość nie jest dla wybranych, a kapłaństwo ma być naszą drogą do świętości. Jest ona przez posługę na wzór Jezusa Chrystusa. Dla kapłana nie ma innej drogi - wskazywał metropolita wrocławski.

Zwracając się bezpośrednio do diakonów mających przyjąć święcenia, abp Kupny mówi o jakości posługi. - Ona będzie wskaźnikiem tego, jak blisko będziecie Boga. Nie ma to być słowna deklaracja, ale posługa. Powiedzieć można wszystko, zapewnić można o miłości, ale to czyn sprawia, że uznamy człowieka za dobrego lub złego i pokazuje, jacy naprawdę jesteśmy - mówił kaznodzieja.

W dalszej części metropolita wrocławski zachęcił do odważnego dawania świadectwa wiary i pójścia do tych, którzy są daleko od Chrystusa. Jako przykład abp Kupny podał postawę św. Pawła, który miał swoje plany, ale Duch Święty je skorygował i wskazał mu drogę. - Należy też pomagać młodym w odnalezieniu Boga. Może nie zawsze to wyrażają, rezygnują, ale to nie powód, aby temu człowiekowi odmawiać pragnienia miłości, dobra, prawdy i piękna - zachęcał abp Kupny, dodając: - Jesteście powołani, aby pomagać wiernym odkrywać pełnej wartości sakramentów, budować jedność, nieść nadzieję i pomagać małżonkom odkrywać piękno miłości małżeńskiej, a rodzicom ich misji wychowawczej - zaznaczył metropolita wrocławski, zachęcając: - Bądźcie miłosierni, świadectwem swojej życia przyciągajcie do Jezusa, pilnie czytajcie i rozważajcie słowo Boże, wierzcie w to, co przeczytaliście, nauczajcie tego, czego nauczyliście się w wierze i żyjcie tym czego nauczać. Pokarmem dla ludzi ma być wasze nauczanie. Macie głosić naukę Jezusa, a nie swoje przekonania i zdanie. Nie męczcie się byciem miłosiernymi. W konfesjonale macie nieść przebaczenie i ten styl apostolski, otwarcia i wychodzenia do innych. Macie być wolnymi w głoszeniu i szczerymi w dawaniu świadectwa miłosierdzia.

Reklama

Moment święceń kapłańskich jest szczególnym dla tych, którzy przyjmują ten sakrament. - Ten dzień jest waszym świętem. Każdego z was Chrystus odszukał, wezwał, nazwał po imieniu, abyście po opuszczeniu rodziców i przyjaciół oddali się na służbę Kościoła. Wybraliście celibat, życie w stanie bezżennym, aby niepodzielnym sercem służyć. Bądźcie wierni tym zobowiązaniom - mówił abp Kupny, zachęcając wiernych do modlitwy o powołanie kapłaństwa, za neoprezbiterów z troską, aby nie zabrakło kapłanów. - Abyśmy byli darem dla wspólnoty musimy być zjednoczeni w Kościele, być przy Ojcu Świętym, dążyć do jedności i szukać tego, co nas łączy.

Na zakończenie abp Józef Kupny zapewnił nowo wyświęconych kapłanów o swojej modlitewnej pamięci i zachęcił ich i wiernych do modlitwy w jego intencji.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan ponownie wzywa do zakazu macierzyństwa zastępczego

2024-06-19 11:13

[ TEMATY ]

Watykan

zakaz

Genewa

macierzyństwo zastępcze

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas spotkania w Genewie podsekretarz ds. bioetyki watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia po raz kolejny wezwała do wprowadzenia międzynarodowego zakazu macierzyństwa zastępczego. Gabriella Gambino przemawiała we wtorek w Pałacu Narodów w Genewie podczas spotkania poświęconego macierzyństwu zastępczemu zorganizowanego przez Stałą Misję Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie i fundację "Caritas in Veritate".

Gambino podkreślił pilną potrzebę globalnej reakcji na zjawisko macierzyństwa zastępczego i skrytykowała związany z nim wyzysk i komercjalizację kobiet i dzieci. "Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak zwana `turystyka reprodukcyjna`, spowodowana różnymi krajowymi ramami prawnymi dotyczącymi macierzyństwa zastępczego, nadal umożliwia międzynarodowe wykorzystywanie kobiet i dzieci" - powiedziała Gambino. Chodzi o zapewnienie powszechnego poszanowania godności i podstawowych praw człowieka osób dotkniętych tym zjawiskiem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. R. Sarah: "To brak wiary w Kościele jest główną przyczyną kryzysu w Kościele"

2024-06-18 09:53

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

kryzys

Kard. Sarah

Episcopat News/ Flickr.com

Obecny kryzys w Kościele spowodowany jest nie tyle przez świat zewnętrzny i panujące w nim zło, ile przede wszystkim przez brak wiary w samym Kościele - powiedział prefekt-senior Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. 13 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (CUA) w Waszyngtonie wygłosił on przemówienie do biskupów Stanów Zjednoczonych, wzywając ich i cały Kościół katolicki w tym kraju do mężnego przepowiadania Jezusa Chrystusa, umieszczając Go w centrum nauczania. Skrytykował też pojawiające się w nim dążenia do przystosowywanie teologii moralnej i praktyk liturgicznych do praktyk świeckich naszych czasów.

Gwinejski kardynał kurialny, który 15 czerwca skończył 79 lat, a którego św. Jan Paweł II mianował sekretarzem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Benedykt XVI uczynił kardynałem, a Franciszek - prefektem tego urzędu, był nim do 2021, gdy skończył 75 lat. Jest znany z niezachwianej wiary oraz licznych publikacji i wystąpień publicznych, w których twardo broni prawowierności katolickiej. Swe prawie godzinne przemówienie wygłosił w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Busch School of Business, działającej w ramach CUA a było ono współsponsorowane przez Instytut NAPA i Katolicki Ośrodek Informacji w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja, że nigdy nie było takiej sytuacji, aby zginął ten, kto jest ochraniany, a nie zginęli wraz z nim ci, którzy go ochraniali - podkreślił.

Prezydent przypominał podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, że początki Służby Ochrony Państwa sięgają 1924 roku, kiedy po zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza ustanowiono Brygadę Ochronną - specjalną formację do ochrony najważniejszych osób w państwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję