Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: czterech paulinów przyjęło święcenia kapłańskie

Bądźcie świadkami głoszenia Ewangelii, mimo sprzeciwu dzisiejszego świata i niech zawsze na pierwszym miejscu będzie modlitwa życzył paulińskim neoprezbiterom abp Wacław Depo. Święcenia kapłańskie przyjęło dziś na Jasnej Górze czterech diakonów. Nowo wyświęceni kapłani to: o. Stanisław Cholewa, o. Wojciech Kopiński, o. Filip Kaźmierczak oraz o. Leopold Bodetić z Chorwacji.

2024-05-25 14:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

święcenia prezbiteratu

Biuro prasowe Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Depo w kazaniu za św. Janem Pawłem II życzył, by diakonów nigdy nie opuszczała wiara, że na drogi świata wychodzi z nimi sam Chrystus i że wyposażył ich w moc Ducha Świętego, bo jak wyjaśniał wtedy to oddanie Bogu i ludziom nie będzie ciężarem, ale ufnym uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Chrystusa.

- Bądźcie gotowi do tego aktu zawierzenia, które wiąże się z pojęciem odpowiedzialności za sprawowanie pamiątki Chrystusa jaką jest Eucharystia i odpowiedzialności za ludzi. Bądźcie ludźmi modlitwy a uda wam się naśladować to, co będziecie sprawować - życzył metropolita. Dodał, że kapłani mają być pierwszymi świadkami i naśladowcami tego, czego będą uczyć w imieniu Chrystusa i co jest treścią ich posługi sakramentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja nawoływał za kard. Robertem Sarahem, by nowo wyświęceni kapłani oddawali pierwszeństwo Bogu, by modlitwa zawsze w ich życiu była na pierwszym miejscu nawet przed działalnością ewangelizacyjną.

Jeden z nowo wyświęconych kapłanów o. Filip Kazimierczak podkreślił, że bardzo ważne jest zaufanie Bogu, dodając: „On pokieruje nas tam, gdzie będziemy szczęśliwi”. Wyznał też, że jego powołanie i miłość do Matki Bożej zrodziły się podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, a w tej drodze utwierdziły go rekolekcje w sanktuarium podczas których lepiej poznał charyzmat paulinów.

Leopold Bodetić z Chorwacji zauważył, że w dzisiejszych czasach ludzie żyją tak, jakby Boga nie było twierdząc, że bez Niego będą szczęśliwi i bardzo często się rozczarowują, bo bycie bez Niego jest niemożliwe, dlatego on pragnie poprzez swoją posługę pokazywać wiernym, że Bóg jest zawsze przy nich i ma stale otwarte ramiona.

- Na mojej drodze pojawili się oddani kapłani i to przez nich Bóg wiele zdziałał w moim życiu i teraz czuję wielką wdzięczność, że On także i mnie powołał. Służba to dla mnie wielki dar i łaska - powiedział o. Stanisław Cholewa. Dodał, że w jego parafii we Wrocławiu także posługują paulini i to oni „pchali” go w stronę Boga pokazując sakramenty, ale również zwykłą kapłańską codzienność, która go urzekła. Podkreślił, że na obrazku prymicyjnym umieścił cytat: „Albowiem Syn człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło”, bo jak tłumaczył Bóg wiele razy ratuje każdego z upadków i podtrzymuje w trudach.

Reklama

Wojciech Kopiński opowiadał, że pochodzi z Częstochowy i jego powołanie narodziło się w „cieniu” jasnogórskiego sanktuarium. - Kiedy rozeznawałem swoje powołanie to blisko mnie była Matka Boża i poczułem taką więź, że to Ona mnie umacnia w tej paulińskiej drodze. Wszystko zaczęło się tutaj - mówił nowo wyświęcony kapłan. Przypomniał za św. Janem Pawłem II, że kapłani mają być darem dla Kościoła, świętymi szafarzami sakramentów, by innych ludzi przyprowadzać do Jezusa.

W tym roku święcenia kapłańskie przyjmą jeszcze br. Abraham Kitu Mbali, Hyacinth Kwain Ngeh oraz Augustin Nomo Belinga w Kamerunie (8 czerwca), br. Maksymilian Dawid Ogar w USA (22 czerwca) oraz br. Protas Nzimande w RPA (26 października).

Jak zadaję sobie pytanie, dlaczego to mnie Bóg powołał? To przychodzi mi tylko jedna odpowiedź: dlatego, że mnie kocha. Dla mnie być kapłanem to być najpierw dla Boga tak, jak mówi nasz charyzmat „Solus cum Deo solo” - „Sam na sam z Bogiem” a tego owocem będzie posługa dla ludzi, do których nas Pan posyła - powiedział o. Augustin Nomo Belinga z Kamerunu.

Podziel się cytatem

Reklama

Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podziękował wszystkim, którzy umacniali, modlili się i towarzyszyli ojcom w czasie lat formacji, a neoprezbiterom życzył, aby ich powołanie nieustannie im przypominało o tym, że żyją nie dla siebie, ale dla Boga.

Reklama

Formacja kapłanów w Zakonie Paulinów trwa 7 lat. Po wstąpieniu do Zakonu kandydaci na przyszłych zakonników rozpoczynają najpierw prenowicjat w Krakowie na Skałce. Po nim roczny nowicjat w Żarkach - Leśniowie k. Częstochowy, który uwieńczony jest pierwszymi ślubami zakonnymi. Następnie jest 6-letni okres formacji duchowej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. Po piątym roku składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia diakonatu. Po szóstym roku - stosownie do woli Kościoła - przyjmują święcenia kapłańskie.

Na Jasnej Górze dziś za 50 lat służby Bogu i ludziom dziękować będą paulini: o. Marek Harańczyk i o. Tadeusz Bednarski. Msza św. sprawowana będzie o 17.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka do Częstochowy

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

PB

Wielu czeka właśnie na taką chwilę

Wielu czeka właśnie na taką chwilę

Wracamy do pieszego pielgrzymowania, do tradycyjnej formy pielgrzymki – powiedział ks. Damian Koryciński, główny przewodnik diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

Będzie to pielgrzymowanie piesze, ale z wszystkimi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, które oczywiście musimy spełnić – dodał. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę wyruszy z sześciu miejscowości naszej diecezji: Andrychowa, Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Istebnej i Oświęcimia. Każda z tych grup ma swoje miejsce i terminarz zapisów oraz zasady określone przez przewodnika. Informacje o tym dostępne są na diecezjalnej stronie pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

22 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-21 21:32

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

22 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Gruzja - Czechy, godz. 15:00

CZYTAJ DALEJ

Niosą iskrę miłosierdzia w świat

2024-06-22 15:35

Małgorzata Pabis

    W sobotę 22 czerwca z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do Francji wyruszyło160 motocyklistów!

    W drodze zatrzymują się w Godzinie Miłosierdzia, odmawiają Koronkę, niosą orędzie Bożego Miłosierdzia Europie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki „Iskry Miłosierdzia” są słowa: „Obudź się Córo Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję