Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

Jedną ze zwyciężczyń jest Nikola Stefaniak z Lipiec Reymontowskich. W Sali Papieskiej zaśpiewała „Już od rana rozśpiewana” i zagrała na wiolonczeli. Jak opowiadała, choć ma 13 lat, to już od sześciu lat uczyć się grać na instrumentach i uczęszcza do szkoły muzycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Brałam udział już w kilku konkursach, ale ta gala jest zdecydowanie największym. Czuję z jednej strony stres, ale z drugiej wielką radość, że mogę śpiewać dla Matki Bożej - mówiła dziewczyna.

Kamila Guza przyjechała z Mirowa w woj. mazowieckim ma 12 lat i jest jedną z laureatek konkursu jak podkreśliła wybrała piosenkę „Była cicha i piękna jak wiosna” bo ma piękną i tradycyjną formę. - Było duże zainteresowanie konkursem więc to wielka radość, że się dostałam - mówiła.

Jej koleżanka Dominika Dygas także z Mirowa zauważyła, że Mata Boża jest dla niej najważniejszą osobą i można Jej się zawierzyć w każdym miejscu poprzez modlitwę, a nawet piosenkę. Solomi, laureatka konkursu muzycznego dodała, że Maryja jest dla niej drugą Mamą, którą bardzo kocha.

Uczennice przyjechały na Jasną Górę w regionalnych strojach opoczyńskich, które charakteryzują się bogatą kolorystyką i czerwonymi koralami.

Tradycją gali jest to, że prowadzą ją uczniowie Mateusz Lewantowicz i Emilka Dudek z Częstochowy podkreślili, że nie stresują się tą funkcją, ponieważ długo się do tego przygotowywali i już wcześniej występowali podczas szkolnych spektakli. Prowadzący zauważyli, że „Maryja jest ich drogą do nieba”.

Sandra z Częstochowy wraz z grupą innych uczennic grają aniołki plotące wianuszki, jak mówiły to wyjątkowy dzień dla ich mam dlatego złożyły im życzenia: zdrowia, miłości, żeby żyły 100 lat i aby były zawsze z nimi.

Reklama

Każdego roku zachwyca dekoracja, która jest przygotowywana dużo wcześniej. W tym roku „przenosi ona do nieba” tak, jak hasło gali: „W Drodze do Nieba z Maryją”.

- Celem festiwalu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej i szerzenie kultu do Matki Bożej. To wydarzenie przybliża dzieciom postać Maryi i uświadamia im, że Ona jest przy nich i warto Ją naśladować. W tym roku podwójną radością jest to, że odbywa się on w Dniu Mamy, ale także w pierwszym Światowym Dniu Dzieci, więc najmłodsi pokazują swoje talenty, a mamy z radością je podziwiają - wyjaśniała Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria” i pomysłodawczyni festiwalu.

Dziś Galę uroczyście zainaugurował przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski pogratulował wszystkim laureatom ich rodzicom, ale także podziękował organizatorom, bo jak zauważył, to, że tylu młodych się zgłosiło do konkursu oznacza, że dzieło jest wspaniałe i angażuje coraz więcej osób. - Jasna Góra jest otwarta na kolejne edycje gali i oby ich było jak najwięcej, aż do skończenia świata - zachęcał o. Pacholski.

Kierując się duchem integracji społecznej, konkurs skierowany był również do dzieci i młodzieży szczególne j troski. Wzięli w nim udział podopieczni m.in. Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Blachowni. Jeden mężczyzna zaśpiewał piosenkę „Była cicha i piękna jak wiosna”, a drugi naszkicował Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

W konkursie plastycznym wpłynęło 2348 prac, natomiast w konkursie muzycznym 321 nagrań z różnych stron Polski i z zagranicy. Nagrodzone dzieła można podziwiać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze do 20 czerwca. Wśród uczestników nie zabrakło także młodych z zagranicy np. z Ukrainy, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenie odbywa się od 18 lat i wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kolędą przez Podlasie

Niedziela podlaska 5/2022, str. VI

[ TEMATY ]

kolędy

konkurs muzyczny

Ks. Mateusz Gołoś

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Uczestnicy przesyłali swoje występy drogą mailową

Podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania jest niezwykle istotne. Dlatego też Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji zorganizowało po raz pierwszy Diecezjalny Przegląd Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży.

Śpiew kolęd jest jednym z najważniejszym elementów świętowania uroczystości Bożego Narodzenia. Trudno wyobrazić sobie święta bez tych znanych nam od dziecka melodii. Śpiewamy je przecież nie tylko w naszych kościołach i kaplicach, ale także w domach, w gronie najbliższej rodziny. Niejednokrotnie również śpiewamy je w szkołach, domach kultury, w miejscach pracy i wypoczynku. Dlatego z tak wielką chęcią do nich wracamy. Przypominają nam wszystkim rodzinny dom i atmosferę tych wyjątkowych świąt.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Samotnia św. Jana Chrzciciela

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. Dziś 23 czerwca br. bp Maciej poświęci Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. - W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowy Belęcinie - zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: - Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że BÓG JEST ZAWSZE PIERWSZY, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję