Reklama

Niedziela w Warszawie

Dzień Ponarski na Powązkach

Dzisiaj - 27 maja - pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się obchody Dnia Ponarskiego.

2024-05-26 23:57

[ TEMATY ]

Dzień Ponarski

materiały prasowe

Polska kwatera w Ponarach

Polska kwatera w Ponarach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i harcerskich. Modlitwę poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan posługujący w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u.

W spotkaniu weźmie udział dr Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, które w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wartę Honorową przy Pomniku będą pełnić Żołnierze z Garnizonu Warszawa. Uroczystość przebiegać będzie z pełnym Ceremoniałem Wojskowym.

- W podwilieńskiej miejscowości, w Ponarach została rozstrzelana ówczesna elita kulturalna i intelektualna Wilna, uczniowie wileńskich szkół, wykładowcy, księża, adwokaci, profesorowie Uniwersytetu im. Stefana Batorego, lekarze, naukowcy, aktorzy, którzy byli w większości członkami Związku Wolnych Polaków i żołnierzami Armii Krajowej. Naszym celem jest, by to ludobójstwo, popełnione w latach 1941-1944 przez Niemców, rękami Litwinów nie zostało zapomniane. W Ponarach śmierć poniosło ok. 100 tys. obywateli II RP – głównie Żydów w ramach holocaustu (ok. 70 tys.) oraz do. 20 tys. polskich patriotów, jeńców sowieckich, Romów, Białorusinów i inne narodowości. Była to największa kaźń Polaków na północno-wschodnim terytorium II RP - mówi dr Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Wśród zamordowanych są znane nazwiska: m.in. prof. Kazimierz Pelczar – pionier polskiej onkologii o światowej sławie, prof. Mieczysław Gutkowski – wybitny znawca skarbowości i prawa skarbowego, Karol Wyrwicz-Wichrowski – popularny aktor, kierownik teatru muzycznego „Lutnia” w Wilnie, ks. Romuald Świrkowski – dyrektor Akcji Katolickiej archidiecezji wileńskiej, przedstawiciel Episkopatu w Wileńskim Dowództwie Związku Walki Zbrojnej, AK czy 17-letni Bronisław Komorowski „Korsarz” - stryj Bronisława Komorowskiego, po którym prezydent dostał imię.

Reklama

- W czasie kiedy milczano o zbrodni, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska organizowała spotkania, prelekcje, umieszczaliśmy w kościołach i na cmentarzach pamiątkowe tablice, informujące o pamięci Polaków, którzy zginęli w Ponarach. Pojawiały się też pomniki. W latach 1996-1997 pierwszy stanął na Powązkach Wojskowych – duży kamień z napisem PONARY, drewniany Krzyż w metalowej obudowie z kapliczką Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz tablica mówiąca o tym kto ginął, i kto był wykonawcą zbrodni! Dopiero ostatnie dziesięciolecia zmieniły trochę sytuację, chociaż dla większości Polaków Ponary pozostają nadal nieznane. Dzięki naszej działalności, głównie przy pomocy IPN, który drukuje broszury ponarskie i MKiDN, i UdSKiOR które umożliwiają organizację Uroczystości Ponarskich na Wileńszczyźnie wiedza o zbrodni ponarskiej powoli dociera do społeczeństwa – mówi prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

W tym roku mija także 80-ta rocznica śmierci Kazimierza Sakowicza, polskiego dziennikarza, oficera i członka ruchu oporu, naocznego świadka zbrodni w Ponarach. Dzięki prowadzonym przez niego notatkom, pamięć o zbrodni przetrwała. Swoje notatki prowadzone ze strychu swojego domu w Ponarach zakopywał przy werandzie w szklanych butelkach po wodzie sodowej. Notatki te obejmują okres od 11 lipca 1941 do 6 listopada 1943 r. Jego „Dziennik” opublikowano dopiero w 1998 r.

- Z narażeniem własnego życia dokumentował zbrodnie ponarskie, tworząc unikalny zapis naocznego świadka, który dziś znamy jako jego słynny „Dziennik”. Warto przypomnieć, że choć znalezione notatki urywają się w 1943 roku, Kazimierz prowadził ten dziennik aż do lata 1944, co prawdopodobnie kosztowało go jego życie. 5 lipca 1944 roku został ostrzelany z zasadzki przez litewskich kolaborantów, pragnących zapewne pozbyć się niewygodnego świadka - wspomina Roman Sakowicz, jeden z ostatnich żyjących Sakowiczów z rodu Kazimierza. - Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że pamięć o Kazimierzu Sakowiczu jest wciąż żywa w 80 lat po jego tragicznej śmierci. A jest to pamięć warta utrzymania, bo to właśnie takim ludziom, jak Kazik zawdzięczamy wolną Polskę - dodaje.

Obchody pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (obok Kolumbarium), wejście od ul. Ostrowickiej, rozpoczną się o godz. 11.00.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Nykla

2024-06-22 19:50

[ TEMATY ]

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp. Krzysztof Nykiel

EpiskopatNews/ flickr.com

„W dniu święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej pragnę życzyć, by posługa Księdza Biskupa w najstarszym trybunale Stolicy Apostolskiej była ciągłą służbą Chrystusowi” - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda do bp. Krzysztofa Nykla w liście gratulacyjnym z okazji przyjęcia przez niego święceń biskupich. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 czerwca 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie Krzysztofie,

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz obecności Jezusa

2024-06-23 00:39

Marzena Cyfert

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Jubileusz 25-lecia parafii św. Wawrzyńca w Wołowie i posłanie na misje ks. Michała Olko

Parafia św. Wawrzyńca w Wołowie obchodzi 25. rocznicę powstania. Na zakończenie Roku Jubileuszowego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Ksiądz arcybiskup mówił o obecności Jezusa w Eucharystii i o radości, jaka płynie ze świętowania jubileuszu, który jest jubileuszem obecności Jezusa w tej wspólnocie. Na Mszy św. obecni byli kapłani z okolicznych parafii, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, przedstawiciele szkół i liczni parafianie. Do wspólnoty parafialnej zostały wprowadzone relikwie św. Charbela a na koniec Mszy św. odbyło się błogosławieństwo i posłanie ks. Michała Olko na misje do Papui Nowej Gwinei. Medalami św. Jadwigi Śląskiej zostali też odznaczeni zasłużeni parafianie. Specjalny numizmat z podziękowaniem otrzymał ks. Stanisław Małysa, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Polskie siatkarki zdobyły brązowy medal Ligi Narodów

2024-06-23 14:12

[ TEMATY ]

siatkówka

LN siatkarek

Adobe Stock

Polki z brązowym medalem po zwycięstwie nad Brazylią 3:2

Polska – Brazylia 3:2 (25:21, 26:28, 25:21, 19:25, 15:9).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję