Reklama

Kościół

Kard. Müller: niemiecka droga synodalna jest błędna i zagraża Kościołowi

Niemiecka droga synodalna jest błędna i jeśli w dalszym ciągu będzie trwała, to postrzegam ją jako zagrożenie wiodące do zniszczenia Kościoła katolickiego – powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller.

2024-05-28 08:22

[ TEMATY ]

Niemcy

kardynał Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas poniedziałkowej konferencji promującej dwie książki kard. Gerharda Müllera "Na drodze Chrystusa" i "Katolicki – czyli jaki?" hierarcha został zapytany, jak przezwyciężyć kryzys współczesnego Kościoła katolickiego, zwłaszcza w Europie.

"Trzeba (…) bardziej skoncentrować się na wymiarze wertykalnym, czyli tym, co łączy człowieka z Bogiem, bo tam może on odnaleźć odpowiedzi na trapiące go pytania" – ocenił kard. Müller.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że "dla katolików kluczem do zrozumienia rzeczywistości powinno być objawienie zawarte w Biblii". Według kardynała "współczesne ideologie nie posługują się przemocą, jak to robił marksizm czy nazizm, tylko sączą powoli ludziom truciznę, która wydaje się słodka i przyjemna".

"W centrum nie stawia się prawdy o człowieku, tylko subiektywne odczucia jednostki" – dodał hierarcha.

Ocenił, że "bardzo łatwo wmówić społeczeństwu w Polsce", że aby dogonić Zachód, trzeba otworzyć się na poglądy modernistyczne i przyjąć je wszystkie, aby "przezwyciężyć opóźnienia komunizmu".

Podziel się cytatem

Reklama

"Polacy powinni śmiało wyzbyć się wszystkich kompleksów niższości w stosunku do innych regionów Europy. Jeżeli byliście w stanie przez 123 lata oprzeć się wszelkim wpływom próbującym wydrzeć wam waszą tożsamość narodową religijną i kulturową, to możecie także dziś być samodzielnymi członkami wspólnoty europejskiej, bez przyjmowania pewnych schematów tylko po to, aby pozornie wpisać się w obowiązującą dziś modę" – oświadczył niemiecki duchowny.

Reklama

Kardynał Müller został także zapytany, czy postulaty niemieckiej drogi synodalnej nie zagrażają całej wspólnocie Kościoła katolickiego.

"Niemiecka droga synodalna jest błędna i jeśli w dalszym ciągu będzie trwała, to postrzegam ją jako zagrożenie wiodące do zniszczenia Kościoła katolickiego" – stwierdził.

Według niego owoce niemieckiej drogi synodalnej są mierne. "W ubiegłym roku w Niemczech Kościół katolicki opuściło 500 tys. osób. Tymczasem z Kościoła protestanckiego w 2023 r. wypisało się 600 tys. osób, mimo że tam dopuszczono do urzędów kobiety i błogosławione są pary homoseksualne" – zwrócił uwagę kardynał.

Zaznaczył, że rozwiązanie problemu nie leży w przystosowaniu Kościoła katolickiego do współczesnej rzeczywistości, ale w wierności Ewangelii.

Zwrócił uwagę, że ostatnie badania wśród 800 księży wyświęconych w ostatnich 20 latach w Niemczech pokazały, że zdecydowana większość duchownych odrzuca postulaty niemieckiej drogi synodalnej. Nie widzą w nich rozwiązań potrzebnych do odnowienia Kościoła

Delegaci niemieckiej drogi synodalnej większością głosów przyjęli w marcu 2023 r. postulaty, wśród których znalazły się m.in. diakonat kobiet; zmiany w etyce seksualnej w tym np. zniesienie obowiązkowego celibatu; ograniczenie władzy biskupiej na rzecz rady, w której skład wchodziliby też świeccy; zezwolenie na celebrację błogosławieństwa związków homoseksualnych oraz osób rozwiedzionych cywilnie i żyjących w ponownym związku; postulatu święcenia kobiet.

Podziel się cytatem

Reklama

Rezolucja wzywała m.in. do poprawy sytuacji wiernych interseksualnych i transseksualnych, w tym do zmiany ksiąg chrzcielnych, aby uwzględniały płeć zgodnie z samookreśleniem danej osoby.

Reklama

List ostrzegający przed drogą synodalną podpisało 103 biskupów z różnych krajów. W ich ocenie może ona doprowadzić do schizmy. Wyrazili zaniepokojenie "heterodoksyjnymi ideami promowanymi przez ten proces" i skutkami, jakie może on mieć dla szerszego Kościoła, jeśli Watykan nie będzie interweniował.

Reklama

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do papieża Franciszka z 13 listopada 2023 r. zwrócił uwagę na "skrajnie niedopuszczalne i niekatolickie tezy" tzw. niemieckiej drogi synodalnej. Zaznaczył, że jej autorzy chcą "dokonać rewolucji obyczajowej i prawnej w Kościele powszechnym", inspirując się "ideologiami lewicowo-liberalnymi".

Druga sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" została zaplanowana na październik 2024 r. (PAP)

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w marcu kolejne rozmowy między niemieckimi biskupami a Kurią Rzymską

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

Anna Wiśnicka

22 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Konferencji Biskupów Niemieckich i Kurii Rzymskiej dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” - poinformował niemiecki portal katolicki katholisch.de powołując się na prefekta Dykasterii Nauki Wiary kard. Víctora Manuela Fernándeza.

W ubiegłym tygodniu w Augsburgu odbyło się wiosenne zebranie plenarne Konferencji Biskupów Niemiec (DBK). Na konferencji prasowej po jego zakończeniu przewodniczący episkopatu, biskup Georg Bätzing wyjaśnił, jak powinny wyglądać dalsze działania po ponownej interwencji Watykanu w Komitecie Synodalnym.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus przychodzi dzisiaj, aby nam powiedzieć, że ważne jest, abyśmy przebaczali

2024-05-15 10:40

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

slonme/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 20-26.

Czwartek, 13 czerwca. Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Koncert ewangelizacyjny i Marsz za życiem w Przemyślu

2024-06-14 10:44

archiwum organizatora

Fundacja 3 SERCA, Męski Różaniec w Przemyślu- zaprasza na Koncert Ewangelizacyjny „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” oraz I Marsz za Życiem, który współorganizujemy z Bractwem św. Józefa - w dniu w 23 czerwca 2024 r. w Przemyślu.

Dzień Ojca to święto, które ma na celu uhonorowanie ojców oraz ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Serdecznie zapraszamy na koncert do grodu nad Sanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję