Reklama

Abp Zygmunt Kamiński doktorem honoris causa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Zygmunt Kamiński, emerytowany metropolita szczecińsko-kamieński, został 25. doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego w 25. roku powstania Uniwersytetu. Nadanie doktoratu miało miejsce na uroczystym posiedzeniu Rady Senatu w dniu 24 października 2009 r. W uroczystości nadania wziął udział kard. Józef Glemp, prymas Polski, biskupi metropolii na czele z arcybiskupem metropolitą Andrzejm Dzięgą, bp Alojzy Orszulik, przedstawiciele wyższych uczelni Szczecina, Urzędu Marszałkowskiego, Rady Miasta oraz zaproszeni goście duchowni i świeccy.
Na wniosek Wydziału Prawa i Administracji US z dziekanem prof. dr. hab. Zygmuntem Toborem na czele Senat Uniwersytetu Szczecińskiego na posiedzeniu, które miało miejsce 24 września br., nadał tytuł doktora honoris causa abp. Zygmuntowi Kamińskiemu. Promotorem postępowania w nadaniu honorowego doktoratu Arcybiskupowi był ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski, dziekan Wydziału Teologicznego, a opinię wydał prof. zw. dr hab. Zdzisław Chmielewski, zaś recezentami byli: prof. zw. dr hab. Tadeusz Smyczyński, profesor tytularny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, dziekan Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL-u oraz dr hab. prof. UO Stanisław Leszek Stadniczeńko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Opina recenzentów była jednomyślna i pozytywna. W uzasadnieniu wnioskodawcy wskazywali na wielkie zasługi abp. Kamińskiego jako członka Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu oraz przewodniczącego strony kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół w wypracowaniu nowoczesnych regulacji prawnych dotyczących Kościoła w demokratycznym państwie, a także na wielką troskę nowego Doktora Honorowego o powstanie Wydziału Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Rzeczywiście, jak to podkreślił w laudacji promotor ks. prof. Zdzisław Kroplewski - wielkim pragnieniem i ostatecznie dziełem abp. Kamińskiego było utworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Starania takie podejmowali już jego poprzednicy: abp Kazimierz Majdański i abp Marian Przykucki. Nowy Metropolita Szczecińsko-Kamieński kontynuował te zabiegi, nawiązując do projektu akademickiego kształcenia w zakresie teologii w Polsce, przygotowanego przed laty przez kard. Karola Wojtyłę. Dodatkowym impulsem do podjęcia starań była przychylność środowiska naukowego Szczecina, dostrzegającego również taką potrzebę, i racje natury historycznej. Już w XV wieku bowiem istniał w Gryfii (dzisiejszy Greifswald), na terenie diecezji kamieńskiej, uniwersytet z czterema wydziałami, w tym z Teologią (bullę ustanawiającą Uniwersytet w Gryfii wydał papież Kalikst III 29 maja 1456 r.). Uchwała Senatu Uniwersytetu z dnia 24 kwietnia 2003 r., która wyrażała jednomyślnie zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego, otworzyła procedurę erygowania Wydziału przez Stolicę Apostolską. Dekret erygujący Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Szczecińskim wydano 9 sierpnia 2003 r. Umowa pomiędzy państwem a Kościołem w sprawie erygowania Wydziału Teologicznego została podpisana w Warszawie 9 stycznia 2004 r., natomiast uroczyste otwarcie działalności Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się 1 marca 2004 r.
Ks. prof. Z. Kroplewski dodał, że gdyby abp Kamiński osobiście nie interweniował u Jana Pawła II, to Wydział by nie powstał. Nadto stwierdził, że Uniwersytet Szczeciński ma w osobie nowego doktora honoris causa dobrego i życzliwego orędownika.
W swoim wystąpieniu rektor US prof. W. Tarczyński podkreślił, że pierwszym w historii doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego został śp. abp Kazimierz Majdański, gorący promotor i orędownik powstania w Szczecinie uniwersytetu. A obecnie 25. z kolei doktorem honoris causa Uniwersytetu został znowu Arcybiskup Szczecina.
Wśród wyróżnionych przez uczelnię znaleźli się m.in.: Leszek Balcerowicz, Jerzy Giedroyć, Leszek Kołakowski, Guenter Verheugen oraz Hans-Dietrich Genscher.
Nowy Doktor Honoris Causa podczas sobotniej uroczystości wygłosił wykład pt. „Poszukiwanie prawdy a radość życia”. Arcybiskup powiedział, że człowiek od zawsze poszukiwał obiektywnej prawdy o sobie. „Sam Chrystus mówił: «Szukajcie prawdy, a prawda was wyzwoli». Stąd też Kościół od początku inspirował naukę i nigdy nie bał się prawdy. Wiedział, że prawda jest jedna”. Przywołując wypowiedź Błażeja Pascala: „mała wiedza oddala od Boga, a duża zbliża do Boga”, nowy Honorowy Doktor podkreślił, że duża wiedza, to rzetelna wiedza i o taką wiedzę Kościołowi chodzi. Dodał też, że Polska potrzebuje naszej wiedzy, naszych zdolności, po to, aby była silna.
Abp Kamiński podkreślił, że zaszczytem i honorem dla niego jest to odznaczenie. Dodał również, że Wydział Teologiczny w Szczecinie jest jedynym wydziałem teologicznym w Polsce, który założył papież Jan Paweł II. Jak wspomniał, „Papież mi powiedział, że w Szczecinie musi być wydział i tak się stało”.
Abp Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu, jako pierwszy z trojga dzieci Antoniego i Aleksandry z Rumińskich, w rodzinie rzemieślniczo-rolniczej. Swoją edukację rozpoczął we wrześniu 1939 r. w Szkole Podstawowej w Bełżycach. Kontynuował ją w tzw. Biskupiaku w Lublinie. Do egzaminu dojrzałości jako eksternista przed komisją państwową przystąpił w czerwcu 1951 r.
Tegoż roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1956 r. w katedrze lubelskiej z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy. Tuż po święceniach kapłańskich ks. Z. Kamiński podjął posługę duszpasterską w Piaskach. W latach 1959-61 dokończył studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, rozpoczęte jeszcze w 1956 r. Studia te zostały uwieńczone magisterium w 1965 r. oraz doktoratem na podstawie dysertacji pt. „Aplikacja Mszy św. za wiernych w ustawodawstwie przedkodeksowym Kościoła zachodniego”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Aleksego Petraniego (1971 r.).
Gorliwa praca ks. Z. Kamińskiego na poszczególnych parafiach i w Kurii Biskupiej została uwieńczona powołaniem go na urząd biskupa 28 października 1975 r. Konsekracja odbyła się w katedrze lubelskiej 30 listopada 1975 r.
Papież Jan Paweł II bullą nominacyjną z 10 stycznia 1984 r. powołał bp. Z. Kamińskiego na koadiutora biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Zaś 20 lipca 1984 r. mianował go administratorem apostolskim „sede plena” diecezji płockiej. Po śmierci poprzednika bp Z. Kamiński jako koadiutor przyjął 4 lutego 1988 r. tytuł biskupa płockiego.
1 maja 1999 r. Ksiądz Biskup został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Uroczysty ingres do katedry, poprzedzony kanonicznym objęciem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbył 23 maja 1999 r.
W Konferencji Episkopatu Polski był: przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Turystycznego, przewodniczącym strony kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół, członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu, członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski, wiceprezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej, przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z najważniejszych celów abp. Z. Kamińskiego od początku posługi w Szczecinie było zwołanie Synodu Archidiecezjalnego, pierwszego w historii archidiecezji. Kolejnym wielkim pragnieniem i ostatecznie dziełem Arcybiskupa było utworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim.
Podczas inauguracji roku akademickiego 2004/2005 władze Uniwersytetu Szczecińskiego uhonorowały abp. Kamińskiego Złotym Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „Sis qui es pro publico bono”. Otrzymał on również Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaną przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego za całokształt działalności publicznej na rzecz pomnożenia dóbr materialnych i kulturalnych regionu.
Wraz z uroczystością przyznania arcybiskupowi seniorowi Zygmuntowi Kamińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego zbiegł się moment wydania książki pt. „Życie jest nam dane i zadane” - wywiadu - rzeki z Księdzem Arcybiskupem Seniorem, przeprowadzonego przez dr. Macieja Drzonka. Książka powstała przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego i stanowi hołd szczecińskiego środowiska akademickiego złożony abp. Zygmuntowi Kamińskimu. Książkę można nabyć w czterech szczecińskich parafiach: pw. Świętej Rodziny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Dominika i św. Jakuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej! W najnowszym podcaście organach katedralnych w rozmowie z Krzysztofem Bagińskim i Krzysztofem Garczarkiem opowiada Ks. kanonik Paweł Cembrowicz - proboszcz Katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz można posłuchać i zobaczyć ostatnie, historyczne wręcz dźwięki utrwalające brzmienie przed demontażem instrumentu zaprezentowali organiści - Wojciech Mazur i Mateusz Żegleń.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję