Reklama

Niedziela w Warszawie

Przewodniczący Episkopatu Ukrainy na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora uczelni, i ks. bp. Vitalija Skomarowskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

2024-06-18 13:26

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

od lewej dr Kazimierz Szałata, ks. Wieczesław Gryniewicz, ks. prof. Ryszard Czekalski, ks. bp Vitalij Skomarowski

od lewej dr Kazimierz Szałata, ks. Wieczesław Gryniewicz, ks. prof. Ryszard Czekalski, ks. bp Vitalij Skomarowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktualna sytuacja Kościoła i środowisk akademickich na Ukrainie oraz możliwość dalszej współpracy naukowej to główne tematy poruszane podczas spotkania, w którym uczestniczyli także dyrektor generalny Caritas Spes Ukrainy ks. Wieczesław Gryniewicz SAC oraz kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata.

Ks. prof. Czekalski zapewnił o otwartości na studentów z różnych krajów świata ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań studentów z Ukrainy. Rektor przedstawił ofertę UKSW oraz wskazał możliwości jakie daje umiędzynarodowienie uczelni. Przypomniał także, iż przez ponad dziesięć lat Uniwersytet Otwarty UKSW prowadził w Łucku na Ukrainie szkołę katedralną, której wykładowcami byli profesorowie UKSW. Pozwoliło to nawiązać dobre relacje między UKSW a diecezją łucką i środowiskiem akademickim Państwowego Wołyńskiego Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki. Po wybuchu pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę regularne sesje tematyczne, którym zawsze przewodniczył bp Vitalij Skomarowski zostały zawieszone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od lutego tego roku Uniwersytet Otwarty UKSW we współpracy z Międzynarodową Unią Stowarzyszeń Raoula Follereau stał się centrum międzynarodowej pomocy humanitarnej koordynującym działania instytucji charytatywnych z Włoch, Szwajcarii i Francji oraz zespołów wolontariuszy działających przy poszczególnych parafiach i uniwersytetach na Ukrainie.

- Cieszę się, że przedstawiciele naszej uczelni przez wiele lat budowali wzajemne relacje i współpracę, teraz w obliczu wojny nie zapominają o tym i ściśle je podtrzymują, tym razem na poziomie jakże niezbędnej pomocy humanitarnej. Wyrażam głęboką nadzieję na rychły koniec wojny, co przyniesie ponownie w pełni niezależną Ukrainę i umożliwi wznowienie naszej akademickiej współpracy – powiedział rektor UKSW.

Dr Szałata przypomniał wyjątkową atmosferę, która była manifestacją tego, co papież Paweł VI nazywał „cywilizacją miłości”, kiedy tysiące ludzi dobrej woli z otwartymi ramionami przyjmowało do swych domów szukających schronienia matek z dziećmi.

Reklama

- Byliśmy tam od pierwszych godzin po otwarciu granicy. We współpracy z Rektorem Uniwersytetu w Łucku prof. Anatolijem Tsosem pomagaliśmy w organizacji noclegów nowych sal wykładowych dla studentów przeniesionych z uniwersytetów pozostających na okupowanych terenach - przypomniał.

Dyrektor generalny Caritas Spes Ukrainy ks. Gryniewicz złożył podziękowania na ręce rektora UKSW za tę konkretną pomoc, która w wymiarze materialnym przekroczyła 460 ton przekazanej żywności, środków medycznych i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, który jest absolwentem Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej, wyraził wdzięczność za wieloletnią współpracę z UKSW, za pomoc materialną, ale także wsparcie modlitewne. Podkreślił, że moc naszej modlitwy mieszkańcy Ukrainy odczuwają na co dzień.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UKSW świętuje

[ TEMATY ]

UKSW

Święto UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Wręczenie odznaczeń państwowych oraz nagród Rektora UKSW za osiągnięcia naukowe były głównym punktem centralnego dnia obchodów Święta Uczelni UKSW.

W radosnej atmosferze i przy pięknej pogodzie przebiegały główne uroczystości tegorocznego Święta UKSW. Aulę Schumana na kampusie Wóycickiego wypełnili przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni oraz społeczność akademicka naszej Uniwersytetu: władze, wykładowcy akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Edyty i Łukasza Golców: Bóg jest naszą tarczą

2024-07-14 20:20

[ TEMATY ]

świadectwo

Golec uOrkiestra

fot. Grzegorz Szpak/Festiwal Życia

Golec uOrkiestra już kiedyś występował jako zespół na Festiwalu Życia. Trzy lata temu muzycy zaśpiewali ze sceny „Do Kokotka wróć” i rzeczywiście wrócili, choć w bardzo nieoczywistej roli.

Rekordowa, niemal o połowę wyższa niż w rok temu frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – tegoroczny Festiwal Życia w Kokotku zapadnie w pamięć z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję