Reklama

Kościół

Prymas Polski: Kościół trzeba budować na Chrystusie i z Chrystusem

„Kościół trzeba zawsze budować na Chrystusie i z Chrystusem. Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi!” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Wągrowcu, gdzie w niedzielę 23 czerwca poświęcił kościół parafialny pw. bł. Michała Kozala.

2024-06-24 09:29

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu/Archidiecezja Gnieźnieńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywołując w homilii słowa papieża Benedykta XVI metropolita gnieźnieński podkreślił wagę jedności wspólnoty Kościoła, której fundamentem jest Jezus Chrystus.

„Bez Jezusa Kościół nie może istnieć. To właśnie Jezus jest podstawą Kościoła” - przypomniał Prymas dopowiadając, że skałą, na której On buduje jest Piotr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dlatego mówię wam nie lękajcie się i dziś budować waszego życia w Kościele i z Kościołem” - prosił słowami papieża Benedykta XVI Prymas.

„Bądźcie dumni z miłości do Piotra i do Kościoła, który został mu powierzony! Nie dajcie się zwieść tym, którzy także i dziś chcą przeciwstawić Chrystusa Kościołowi! Jedna jest skała, jeden jest fundament, na którym warto budować dom. Tą skałą, tym fundamentem jest Jezus Chrystus. Jedna jest skała, na której warto oprzeć wszystko. Tą skałą jest ten, do którego Chrystus rzekł: Ty jesteś Piotr, czyli Skała i na tej Skale zbuduje mój Kościół. A więc jeśli jesteśmy Kościołem, Bożą budowlą, to znaczy, że budujemy na Chrystusie i z Chrystusem, na Piotrze i z Piotrem” - przypomniał abp Polak.

Nawiązał też do uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego i obchodzonej w tym roku 35. rocznicy powstania parafii przypominając, że jest ona „wezwana do ciągłego rozwoju i wzrostu”.

„Nie może i nie powinna poprzestawać na tym, co już ma i w czym się sama dobrze odnajduje, ale odważnie szukać wciąż nowych dróg i docierać z Ewangelią, zwłaszcza do tych, którzy zagubili drogę do kościoła” - podkreślił Prymas przyznając, że są i będą w parafialnym życiu chwile trudne, są i będą momenty, kiedy trzeba okazać solidarność, są i będą wyzwania i Franciszkowe peryferia, gdzie trzeba dotrzeć z duchową i materialną pomocą, gdzie potrzebne jest konkretne wsparcie.

„Nie można więc zamykać się w pięknej świątyni - mówił Prymas.

„Trzeba nauczyć się stąd wychodzić, aby docierać do wszystkich. Nie potrzebujemy przy tym wielu pouczeń. Nie musimy czekać na jakieś specjalne zachęty czy akacje. Wszyscy przecież jesteśmy wezwani, aby dawać innym wyraźne świadectwo o zbawczej miłości Pana” - przypomniał abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że to, co pomaga nam żyć, co daje nam nadzieję, powinniśmy przekazać innym. Wszyscy bowiem jesteśmy uczniami-misjonarzami. Wszyscy wezwani do tego, by „nasza parafia stawała się coraz bardziej wspólnotą zjednoczoną wokół Chrystusa, silną i solidarną Jego miłością i Jego troską o najsłabszych i potrzebujących pomocy”.

Reklama

W Mszy św. uczestniczyli parafianie, członkowie duszpasterstw i wspólnot kościelnych, przedstawiciele życia publicznego, młodzież i dzieci. Obecni byli także kapłani przybyli z archidiecezji i dekanatu z proboszczem parafii i wicedziekanem ks. kan. Witoldem Chmielewskim oraz dziekanem wągrowieckim ks. kan. Tomaszem Kruszelnickim.

Parafia pw. bł. Michała Kozala BM w Wągrowcu erygowana została 27 czerwca 1989 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa z myślą o mieszkańcach powstającego nowego osiedla. Pierwszym proboszczem wspólnoty z zadaniem budowania jej zarówno duchowo jak i materialnie został ks. Stefan Kałmucki. To ostatnie zadanie, obejmujące przede wszystkim budowę kościoła, podjął i sfinalizował jego następca i obecny proboszcz oraz wicedziekan ks. Witold Chmielewski. W 2005 roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, który wyjęto z podziemi katedry gnieźnieńskiej, z okolic grobu św. Wojciecha. W 2011 roku kościół został otwarty dla wiernych. Cztery lata później poświęcono nowy dom parafialny. Poświęcenie kościoła i ołtarza w 35. rocznicę erygowania parafii stanowi zwieńczenie trwających przez minione lata prac i jest okazją - jak mówił Prymas - do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy w tym wspólnym wysiłku uczestniczyli, przyczyniając się także do wzrastania i umacniania wspólnoty parafialnej.

.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: Maryja przypomina nam o godności człowieka

- Maryja przypomina nam o ludzkiej godności, o godności dzieci Bożych; przypomina o godności mężczyzny i kobiety, o godności miłości i wierności małżeńskiej, o godności młodzieńca i dziewczyny, o godności dziecka, o jego szacunku, o szacunku dla jego integralności i nienaruszalności jego intymnych granic, jego cielesności - powiedział abp Wojciech Polak w sanktuarium maryjnym w Lipach koło Lubawy w diecezji toruńskiej. Prymas Polski przewodniczył centralnej Mszy św. kilkudniowego odpustu ku czci Matki Bożej Lipskiej. W uroczystościach udział wzięło kilka tysięcy pielgrzymów.

Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter. W tym roku przypada 50. rocznica koronacji koronami papieskimi figury Matki Bożej Lipskiej. Koronacji dokonał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: miesiąc abstynencji dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

2024-07-18 15:35

[ TEMATY ]

trzeźwość

abstynencja

sierpień

Adobe.Stock.pl

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości - napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień - miesiąc abstynencji 2024.

W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. „Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy” - podkreślił bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję