Reklama

Sztuka

Prawykonanie „Missa solemnis” h-moll

Niedziela przemyska 48/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

koncert

Kl. Micha Bester

Partie solowe wykonali członkowie „A cappella Leopolis”

Partie solowe wykonali członkowie „A cappella Leopolis”

„(…) i nagle w różnych miejscach ucieczki światło zabłysło
pojawiłeś się z darem pokoju
i łaską rozpoznania w łamaniu chleba
pozwoliłeś sięgnąć w głębię Twoich ran
Dlatego zawołali - Resurrexit - Zmartwychwstał”

7 listopada, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu miało miejsce prawykonanie „Missa solemnis” h-moll austriackiego kompozytora Ignaza Rittera von Seyfrieda. Koncertu tego wysłuchali zaproszeni goście, m.in.: abp Józef Michalik, bp Adam Szal, prezydent Przemyśla Robert Choma, jego zastępca Grzegorz Hayder, a także prezes Wiedeńskiego Towarzystwa Śpiewaczego Wilfried Mandl oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Przemyśla.

„Prawie po 180 latach od momentu powstania zostanie tu wykonana msza h-moll austriackiego kompozytora - mówiła prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wprowadzając słuchaczy w historię utworu. - Doszło do tego dzięki zbiegowi przeróżnych okoliczności. Pewnego dnia do drzwi nieżyjącego już prof. Kazimierza Górskiego, dyrygenta, chórmistrza, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zapukała pewna osoba, przynosząc stertę zapisanych kart papieru nutowego. Jak się później okazało, była to kopia rękopisu owej mszy Seyfrieda, znaleziona na strychu jednej z lubelskich kamienic. Materiał nutowy trafił do ks. dr. Mieczysława Gniadego, który nuty te opracował i dzięki ogromowi pracy, jaki włożył w rekonstrukcję i odpowiednie przygotowanie materiałów, ten utwór będzie mógł dzisiaj zabrzmieć”. Ignacy Ritter von Seyfried urodził się w 1776 r. Był uczniem samego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Oprócz mszy, których napisał kilkanaście, tworzył także opery, melodramaty, symfonie, oratoria i miniatury instrumentalne. Msza h-moll zajmuje jednak w twórczości kompozytora szczególne miejsce, gdyż została przez niego napisana specjalnie na prymicje syna, który wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w Melk. To właśnie podczas tej uroczystości w 1831 r. msza Seyfrieda została wykonana po raz pierwszy. Później prawdopodobnie nie wykonano jej już w całości, aż do tej chwili, kiedy wybrzmiała w przemyskiej archikatedrze.

Podczas koncertu, pod batutą ks. dr. Mieczysława Gniadego, partie solowe wykonali członkowie znanego w Polsce i Europie lwowskiego chóru kameralnego „A cappella Leopolis”. Wystąpił także Przemyski Chór Archidiecezjalny „Magnificat”, którego dyrygentem jest ks. prał. Gniady oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, w ramach cyklu koncertów „Przestrzeń otwarta dla muzyki”. Wykonaniu mszy towarzyszyły poetyckie komentarze, wprowadzające w poszczególne części utworu, napisane specjalnie na tę okazję przez ks. prał. Zbigniewa Suchego, i przez niego odczytane (fragment jednego z nich stanowi wyimek w tekście).

Arcybiskup Józef Michalik zaznaczył, że w koncercie, który był piękną modlitwą, wybrzmiała cała miłość kompozytora do syna, a także jego wiara i fascynacja Bogiem Ojcem. Wyraził także podziękowanie i wielkie uznanie nie tylko dla talentu muzycznego ks. prał. Gniadego, ale również dla jego zdolności organizacyjnych, których wymagało połączenie talentów i umiejętności tak licznie uczestniczących w tym przedsięwzięciu muzyków - solistów, członków chóru i orkiestry.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękowanie za ŚDM w Polsce

[ TEMATY ]

koncert

ŚDM w Krakowie

Piotr Drzewiecki

Ponad 15 tysięcy osób uczestniczyło 13 listopada w krakowskiej Tauron Arenie w koncercie będącym podziękowaniem za Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Na scenie pojawili się artyści, którzy przypomnieli niezwykły koncert uwielbienia, jaki odbył się na scenie Campus Misericordiae podczas lipcowych wydarzeń centralnych w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję