Reklama

Kościół

Rok temu Ojciec Święty Franciszek ogłosił abp. Grzegorza Rysia Kardynałem Kościoła Rzymskiego

Dokładnie rok temu, w niedzielę 9 lipca podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że na dzień 30 września 2023 roku zwołuje Konsystorz, podczas którego kreuje 21 nowych kardynałów. Wśród nazwisk odczytanych przez Ojca Świętego znalazło się jedno nazwisko z Polski, nazwisko metropolity łódzkiego - arcybiskupa Grzegorza Rysia.

2024-07-09 14:10

[ TEMATY ]

rocznica

Kard. Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ja nie oglądałem niedzielnej modlitwy Anioł Pański, gdyż byłem umówiony, w takim wąskim gronie na zebranie na temat 600-lecia Łodzi, które przypada 29 lipca. Przyszły do mnie dwie osoby i zajęliśmy się tym tematem. Jakieś 10 czy 15 minut po godzinie dwunastej zaczęły się jakieś dziwne wiadomości i telefony, z których nic nie rozumiałem. W końcu ktoś mi tak wyraźnie napisał czy powiedział, że Ojciec Święty mianował mnie kardynałem, to był moment w którym - mój brat lekarz mówi, że serce nie boli, ale mnie rozbolało i siadłem tak dość mocno w fotelu. - mówił kard. Ryś po swojej nominacji.

Podziel się cytatem

Reklama

- Cieszę z racji na Łódź. To jest jeszcze ciągle w takim dalekim echu 100-lecia diecezji. Ten rok jest również szczególny dla miasta, bo wiąże się to z 600-leciem lokacji miasta Łodzi. Dobrze, że w Kościele powszechnym ludzie dowiedzą się, że jest taki Kościół w Łodzi. Ja uważam, że ten Kościół ma do zaproponowania coś w Kościele powszechnym, ma czym się dzielić. Jak ta nominacja posłuży temu, żeby Kościół Łódzki gdzieś szerzej zaistniał w świadomości eklezjalnej to chwała Bogu! - zauważył metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Należy podkreślić, że w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po łodzianinie kardynale Konradzie Krajewskim - jałmużniku papieskim.

Reklama

Konsystorz, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret i pierścień kardynalski odbył się w sobotę 30 września 2023 roku na Placu Świętego Piotra w Wtykanie. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Aktualnie mamy 5 polskich kardynałów, a w śród nich są: kard. Stanisław Dziwisz - emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, kard. Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20. rocznica Stowarzyszenia Abstynentów „Ignis”

Niedziela podlaska 50/2015, str. 8

[ TEMATY ]

rocznica

stowarzyszenie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Okolicznościowe autografy

Okolicznościowe autografy

Dwudziestą rocznicę działalności Siemiatyckiego Stowarzyszenia Abstynentów „Ignis” świętowano 21 listopada w Siemiatyczach. Początkiem rocznicowego spotkania było nabożeństwo w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ze względu na wielowyznaniowość regionu zwyczajem stowarzyszenia jest modlitwa w jednym roku w kościele, a w kolejnym w cerkwi. Kolejnym punktem rocznicy były uroczystości w Szkole Podstawowej nr 1. Tam spotkali się członkowie stowarzyszenia wraz z rodzinami i przyjaciółmi, którzy na tę uroczystość przyjechali niemal z całej Polski. W imieniu zarządu stowarzyszenia tradycyjnie już gości powitali Waldemar Bartoszuk i Jadwiga Kondraciuk, którzy podzielili się swoim świadectwem i dziękowali wszystkim osobom i instytucjom wspierającym ruch abstynencki.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie być dobrym jak chleb i dawać się potrzebującym!

2024-07-25 14:18

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Są chwile, kiedy potrzeba mi dobrego słowa, ale nie brak i takich, kiedy nieodzowny staje się zwyczajny chleb. Jezus wie o tym i przychodzi z pomocą.

Ewangelia (J 6, 1 – 15)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję