Reklama

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

W środę 10 lipca 2024 r. we Florynce miał miejsce pogrzeb zmarłego ks. Mariusza Kmaka. Relację z tej przejmującej uroczystości zdała parafia NSPJ we Florynce.

2024-07-10 21:13

[ TEMATY ]

pogrzeb

ks. Zdzisław K. Huber SCJ/Parafia NSPJ we Florynce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podaje strona internetowej parafii NSPJ we Florynce: W atmosferze głębokiego żalu i ciągłego niedowierzania zaczęto przygotowania do pogrzebu. Spodziewano się wielu ludzi. Zdawano sobie sprawę, że nasz kościół będzie za mały. Dlatego ufajac, że pogoda będzie odpowiednia przygotowano również wiele ławek wokół kościoła. W czym dzielnie pomagała ekipa ministrantów i lektorów.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: florynka.scj.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył i kazanie wygłosił Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski. W kazaniu nawiązał do Ewangelii św. Mateusza o rozesłaniu Dwunastu Apostołów podkreślając powołanie i posłanie jak to również miało miejsce w życiu ks. Mariusza, którego dziś z żalem i łzami żegnamy odprowadzając na wieczny spoczynek. Ksiądz Biskup nawiązał w kazaniu do wypowiedzi mieszkańców Wawrzki i Florynki o dobroci księdza Mariusza i o różnych jego zainteresowaniach. My ciągle musimy podążać drogą ku wieczności. Ks. Mariusz już wie o niej o wiele więcej od nas, gdyż stoi w obliczu miłosiernego Boga.

Reklama

We Mszy świętej wzięłu udział ok. 180 księży. Zamówiono ok. 530 intencji za duszę śp. ks. Mariusza Kmaka. Przybyli wierni z Żabna, parafii gdzie ks. Mariusz był wikariuszem, delegacje z Kurii tarnowskiej, parafii Dobrego Pasterza, gdzie przez ostatnie lata mieszkał. Było też wielu, którym ks. Mariusz za swojego życia posługiwał.

W kondukcie żałobnym został odprowadzony na cmentarz parafialny we Florynce. Tej ceremoni również przewodniczył Ks. Bp Stanisław Salaterski. W czasie składania jego ciała do grobu zawyły syreny wozów strażackich. Tak druchowie wielu lokalnych drużyn OSP pożegnały tego, razem z nimi służył dając swój czas i siły innym, którzy potrzebowali pomocy.

Ocena: +24 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie śp. ks. Bronisława Żołnierczyka – pierwszego dyrektora diecezjalnej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

pogrzeb

Na cmentarzu w rodzinnym Sanoku spoczęło ciało śp. ks. prałata Bronisława Żołnierczyka - pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, założyciela schroniska dla bezdomnych w Przemyślu oraz asystenta kościelnego dla wszystkich kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Polsce. Kapłan zmarł 24 października w wieku 80 lat.

– Chciałbym podziękować w imieniu całej diecezji księdzu prałatowi za jego wielkie serce i oddanie. Św. Paweł w Liście do Galatów pisze, że dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a szczególnie naszym braciom w wierze. Ks. prałat potrafił to pięknie odczytać i to realizował. Tych dzieł, które zainicjował, na pewno nie przepisywał sobie. Pan Bóg wzbudzał taką miłość do ludzi w sercu księdza prałata, że im chętnie i całym sercem posługiwał. Za to chciałbym mu podziękować – powiedział w czasie mszy pogrzebowej bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Badania DNA potwierdziły, że w Dąbrowie Zielonej znaleziono zwłoki Jacka J.

2024-07-25 12:35

Adobe.Stock

Wyniki badań DNA potwierdziły, że w Dąbrowie Zielonej (pow. częstochowski) znaleziono zwłoki Jacka J. – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Mężczyzna, który według ustaleń śledczych dokonał potrójnego zabójstwa, był poszukiwany przez ponad trzy lata.

Zwłoki z raną postrzałową głowy znaleziono w piątek o poranku obok boiska lokalnego klubu sportowego. Pierwsze wnioski z oględzin – przeprowadzonych z udziałem biegłych z zakresu medycyny sądowej oraz balistyki – wskazały, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Śledczy na miejscu zabezpieczyli broń.

CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie być dobrym jak chleb i dawać się potrzebującym!

2024-07-25 14:18

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Są chwile, kiedy potrzeba mi dobrego słowa, ale nie brak i takich, kiedy nieodzowny staje się zwyczajny chleb. Jezus wie o tym i przychodzi z pomocą.

Ewangelia (J 6, 1 – 15)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję