Reklama

Niedziela Legnicka

Górnicze święto w Lubinie

Co roku, 4 grudnia górnicy KGHM Polska Miedź SA i ich rodziny uroczyście obchodzą wspomnienie św. Barbary. Miejscem dziękczynnej modlitwy, tak jak w poprzednich latach, był lubiński kościół św. Maksymiliana Kolbego

Niedziela legnicka 51/2012, str. 1

[ TEMATY ]

św. Barbara

górnicy

Ks. Piotr Nowosielski

W bieżącym roku, w gronie ponad 800 wiernych, wśród których znaleźli się członkowie zarządu, dyrektorzy kopalń i pracownicy wraz ze swymi rodzinami, przy reprezentacji ponad 20 pocztów sztandarowych, uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. - Św. Barbara, patronka braci górniczej, dzisiaj, w sposób szczególny oręduje za nami. Od najdawniejszych lat, górnicy łączyli swoją ciężką i niebezpieczną pracę z Bogiem i modlitwą. Kontynuujemy tę tradycję. Dziękujemy za dary i łaski otrzymane od Boga za pośrednictwem św. Barbary i prosimy o kolejne na ten nowy czas - mówił do obecnych bp Regmunt.

Homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy, ukazując Patronkę dnia, jako osobę pełną wiary, a także przykład dla dzisiejszych chrześcijan. Ciągle potrzebujemy bowiem przykładu życia w wierze, aby umacniać się na drogach naszego codziennego życia. Przeżywany obecnie Rok Wiary, może nam w tym dopomóc.

Przykładu wiary nie musimy szukać jedynie u świętych. Ksiądz Biskup w homilii wspominał tych górników, których widział na Górnym Śląsku, uczestniczących w niedzielnej Mszy św. po sobotniej szychcie. Przywołał także pamięć górnika, który zginął w kopalnianym pożarze, z różańcem w ręku, czy też poturbowanych w wyniku różnych wypadków. Ich zachowanie, modlitwa i chęć przygotowania się na spotkanie z Bogiem, mogą być takimi przykładami żywej wiary dla wielu.

Złożył także na ręce Zarządu Kombinatu Górniczo Hutniczego Miedzi swoje podziękowania, za wspieranie działań na rzecz osób i rodzin biedniejszych i ubogich, wspierając działania pomocowe czy edukacyjne. KGHM Polska Miedź SA wspiera też ratowanie i restaurowanie obiektów zabytkowych, do których należy diecezjalne sanktuarium w Krzeszowie czy szereg innych kościołów. Cieszy także fakt, że kombinat wspiera działania na polu kultury. - Patrzmy na przykład św. Barbary, na jej wiarę, życie i bądźmy ludźmi o głębokiej, dojrzałej wierze, potwierdzanej życiem - mówił Biskup Legnicki.

Reklama

W Eucharystii uczestniczył także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz ponad 20 koncelebransów, reprezentujących instytucje diecezjalne oraz okoliczne parafie, zamieszkiwane przez rodziny górnicze zarówno z terenu diecezji legnickiej, jak i sąsiedniej zielonogórsko-gorzowskiej. Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał, a potem dziękował za udział w modlitwie proboszcz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.

Oprawa liturgiczna, jak zwykle, przygotowana została przez górników, z udziałem górniczej orkiestry dętej i męskiego chóru górniczego.

W procesji z darami na ręce głównego celebransa zostały złożone, m.in.: lampka górnicza, odłamek skalny z pokładów wydobywczych czy kropielniczka z wizerunkiem św. Barbary.

Na końcu Mszy św., górnicy ofiarowali dostojnym gościom figurki górników.

Wspomnieniu św. Barbary, jak co roku, towarzyszy też szereg innych wydarzeń, wpisanych już na stałe w tradycję górniczą. Należą do nich, m.in. tzw. pochód Lisa-Majora, skok przez skórę czy górnicze karczmy i combry.

W bieżącym roku, w przededniu wspomnienia św. Patronki, zostało wręczonych ponad sto odznaczeń i wyróżnień dla pracowników i osób związanych z kombinatem. Wśród tych osób znalazł się tym razem nie górnik, lecz marynarz, który został wyróżniony Honorową Odznaką „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA”. To kpt. Tomasz Cichocki, który na jachcie „Polska Miedź” w 312 dni opłynął, jako czwarty z Polaków, kulę ziemską.

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rudna: biskup legnicki apeluje o modlitwę w intencji górników i ich rodzin

[ TEMATY ]

biskup

górnicy

Waldemar Wesołowski

We wtorek wieczorem w kopalni Rudna doszło do silnego wstrząsu, na skutek śmierć poniosły cztery osoby. Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wzywa wszystkich diecezjan do modlitwy w intencji górników, którzy stracili życie w wypadku w kopalni Rudna, apeluje także o opiekę duchową dla ich rodzin. Prosi też o solidarność z górnikami, którzy są nadal poszukiwani przez służby ratownicze i z tymi, którzy zostali poszkodowani w wypadku i przebywają w szpitalu.

Publikujemy apel bp. Zbigniewa Kiernikowskiego:

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję