Reklama

Niedziela Legnicka

Festum Lucis – Święto Światła

Już od 390 lat, 18 grudnia każdego roku, w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, jest obchodzony dzień Światła. Wspomnieniu, które ma związek z odnalezieniem ikony Matki Bożej Łaskawej, towarzyszył pokaz Teatru Ognia

Niedziela legnicka 1/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Krzeszów

święto Światła

Grzegorz Żurek

Święto Światła przed krzeszowską ikoną Matki Bożej Łaskawej

Krzeszowskie święto Światła obchodzone jest uroczyście, ponieważ związane jest z bolesnym i zarazem radosnym wydarzeniem, dotyczącym historii tego miejsca. A wszystko zaczęło się od najazdu husytów w 1426 r., które poprzedzały kolejne dochodzące wieści o niszczeniu i plądrowaniu kościołów, zabijaniu i prześladowaniu katolików i niszczeniu wszelkich symboli katolicyzmu. Z tego, najprawdopodobniej, powodu, Cystersi jako gospodarze tego miejsca, przewidując najgorsze, ukryli obraz Matki Bożej Łaskawej. Należy przypuszczać, że najeźdźców bardzo zdziwiła nieobecność sławnego obrazu, a tajemnicę jego ukrycia próbowali wydobyć od zakonników. Ci jednak, woleli oddać swoje życie za ikonę niż wyjawić miejsce ukrycia obrazu.

Kiedy minęła wojna, kolejni zakonnicy, którzy powrócili do klasztoru, nie znali miejsca przechowania obrazu. Wydawało się, że obraz zaginął bezpowrotnie.

Tymczasem, podczas prowadzonych prac remontowych w kościele, w grudniu 1622 r., uwagę pracujących w zakrystii przykuwał snop światła, padający na jedną część tego pomieszczenia. Musiało być to na tyle niezwykłe zjawisko, że zdecydowano się na rozebranie tej części zakrystii i przekopanie jej. Wkrótce, okazało się, że natrafiono na dębową skrzynię, w której znajdował się obraz Matki Bożej Łaskawej. To niezwykłe wydarzenie odnotowano w kronikach opactwa pod datą 18 grudnia 1622 r.

Reklama

Możemy przypuszczać, jak wielka była radość z odnalezienia obrazu po 196 latach, a tym samym, postanowiono, że ten dzień obchodzony będzie jako święto, w którym obraz wyjmuje się z ram (w jakich zazwyczaj jest przechowywany) i eksponuje go w otoczeniu świateł. Stąd też wzięła się nazwa dnia - święto Światła (łacińskie - Festum Lucis).

Zwyczaj ten, kontynuowany jest do dzisiaj, a w grudniu 2012 r. przypadła 390. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji, krzeszowscy duszpasterze zaprosili do udziału w uroczystości aktorów Teatru Ognia - młodzież ze Stowarzyszenia Miłośników Krzyżowic. Po uroczystej procesji z cudowną ikoną Matki Bożej Łaskawej można było obejrzeć taniec z ogniem, wykonany przez aktorów. Piękno ognia i umiejętność żonglowania nim, podkreśliła wieczorna aura, dająca niezapomniane wrażenia.

W ten sposób w Krzeszowie poprzez światło i ogień został uczczony kolejny dzień odnalezienia Cudownej Ikony.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patroni Europy – Apostołowie Słowian

W IX wieku w Tesalonikach (dzisiejsze Saloniki w Grecji) przyszli na świat Konstanty, znany dziś jako Cyryl, i Metody, bracia ogłoszeni w 1980 r. Patronami Europy, zwani też apostołami Słowian.

Tradycja nie pozostawiła przekazów na temat dzieciństwa świętych, poza tym, że prawdopodobnie ich matka była Słowianką. Wiemy natomiast, iż w 860 r. cesarz bizantyjski, prawdopodobnie ze względu na doskonałą znajomość przez Metodego języka Słowian, posłał braci nad Morze Czarne z zadaniem niesienia Ewangelii Słowianom. Dwa lata później Konstanty i Metody podjęli kilkuletnią pracę misyjną na Morawach, gdzie poczynili starania wprowadzenia języka słowiańskiego do liturgii. W tym celu Konstanty opracował odrębny alfabet – głagolicę – oparty na kursywie greckiej i w pewnym stopniu na alfabecie arabskim. Przetłumaczył także na język starosłowiański Ewangelie, Listy Apostolskie, mszał i psałterz. Metody natomiast stał się autorem przekładu na starosłowiański żywotów ojców Kościoła. On także założył szkołę tłumaczy, która w 883 r. przetłumaczyła niemalże całą Biblię – to właśnie z tego powodu uważa się go dziś za ojca literatury słowiańskiej.

Gdy po kilku latach pracy misyjnej na Morawach bracia udali się do Rzymu, w celu spotkania z papieżem Hadrianem II, Konstanty zachorował i zmarł 14 lutego 869 r., na łożu śmierci – jak przekazuje tradycja – przyjmując imię Cyryl. Pochowany został w rzymskim kościele św. Klemensa przy Via San Giovanni in Laterano. Tam też oglądać można najstarsze przedstawienia świętych Cyryla i Metodego, powstałe w IX wieku, tuż po śmierci braci. Drugiego z braci, Metodego, papież Hadrian II mianował arcybiskupem Panonii – obszaru dzisiejszej wschodniej Austrii, zachodnich Węgier oraz Moraw. Uwięzionego na dwa lata przez arcybiskupa Salzburga, który te ziemie uważał za własny teren misyjny, uwolnił papież Jan VIII, zatwierdzając go na urzędzie arcybiskupa i zezwalając z pewnymi warunkami na używanie języka słowiańskiego w liturgii. Metody zmarł 6 kwietnia 885 r. Miejsce jego śmierci nie jest do dziś znane.

W IX wieku, do położonego na północ od Salonik Ochrydu, należącego wówczas do państwa bułgarskiego a dziś do Macedonii, dotarli wypędzeni z Moraw uczniowie Cyryla i Metodego – św. Naum i św. Kliment (Klemens). Misjonarze założyli tu klasztory i szkoły, propagując kulturę słowiańską. Właśnie w Ochrydzie, Kliment m.in. usystematyzował oparty na głagolicy nowy alfabet, który w hołdzie swemu nauczycielowi nazwał cyrylicą. Macedońscy, i nie tylko, wyznawcy prawosławia otaczają świętych Nauma i Klimenta niezwykłą czcią (np. imię św. Klimenta Ochrydzkiego noszą dziś uniwersytety w macedońskiej Bitoli i w stolicy Bułgarii, Sofii), ale też nie zapominają o ich wielkich poprzednikach i nauczycielach – świętych Cyrylu i Metodym. W przepięknym Ochrydzie, w pobliżu pomnika św. Klimenta, patrona miasta, odnaleźć można również pomnik przedstawiający postaci św. Cyryla i św. Metodego z księgą Biblii zapisaną głagolicą.

CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Stare-nowe bierzmowanie

2020-06-01 11:44

[ TEMATY ]

bierzmowanie

młodzież

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję