Reklama

Niedziela Podlaska

Służba wynikająca z idei: „Bóg, Honor, Ojczyzna”

Niedziela podlaska 3/2013, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Artur Płachno

Pamiątkowe zdjęcie z laureatami medalu „Pro Ecclesia et Pontifice”

Pamiątkowe zdjęcie z laureatami medalu „Pro Ecclesia et Pontifice”

W Drohiczynie 5 stycznia odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerzy, reprezentantów pielgrzymów Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i ich rodzin. W spotkaniu wzięli udział również duszpasterze tych środowisk na czele z diecezjalnym asystentem KSM ks. dr. Andrzejem Lubowickim, diecezjalnym kapelanem harcerzy ks. Pawłem Grzeszkiem, kierownikiem Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę ks. Januszem Bolewskim oraz koordynatorem diecezjalnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. kan. dr. Krzysztofem Mielnickim.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w drohiczyńskiej katedrze pw. Trójcy Świętej przez bp. Antoniego Dydycza. Podczas niej wręczył on sześć medali „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanych na jego wniosek przez Ojca Świętego Benedykta XVI 25 października 2012 r. osobom zasłużonym dla Kościoła. Są nimi: Zdzisława Maksymiuk, Stanisław Iwanicki, Władysław Grochowski, Zbigniew Filipkowski, Marek Jarosław Hołubicki, Przemysław Jan Biliński. W homilii bp Dydycz powiedział, że wartości i klimat Bożego Narodzenia są tak bardzo drogie, iż pragnie się je wydłużać przez liturgię i kultywowane zwyczaje.

Stanisław Iwanicki, jeden z odznaczonych papieskim medalem, dziękując za to szczególne wyróżnienie i zaufanie, powiedział że jest to dla wszystkich wyróżnionych szczególna nagroda moralna, którą nie sposób porównać z innymi. „Traktujemy je jako najpełniejszą akceptację służby i aktywności publicznej, wynikającej z idei: «Bóg, Honor i Ojczyzna»”.

Po Eucharystii w Drohiczyńskiej Kurii Biskupiej odbyło się spotkanie z Księdzem Biskupem, któremu ks. Mielnicki złożył sprawozdanie z działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z której obecnie korzysta w diecezji drohiczyńskiej 87 stypendystów. Prezes KSM Monika Pietraszko przybliżyła natomiast szeroki zakres działalności tego stowarzyszenia w dziedzinie formacji, odpoczynku oraz edukacji dzieci i młodzieży. Poinformowała też, że w minionym roku Biuro Zarządu KSM Diecezji Drohiczyńskiej zostało przeniesione z Sokołowa Podlaskiego do Drohiczyna, a także że powstały dwa nowe oddziały parafialne w Budziskach i Sterdyni.

Reklama

Zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez oddział KSM w Sarnakach oraz złożyli sobie życzenia przy opłatku.

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zebrali się również tego dnia na diecezjalnym zjeździe, podczas którego omawiano bieżące zadania i plany, wspólne spotkanie odbyli także harcerze przybyli z hufców istniejących w diecezji.

2013-01-17 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektorzy szkół z województwa mazowieckiego u Pasterza diecezji

Niedziela podlaska 2/2016, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Lech Zakrzewski

Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof
Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 15 grudnia 2015 r. bp Tadeusz Pikus spotkał się i połamał opłatkiem z dyrektorami jednostek oświatowych z powiatów sokołowskiego, węgrowskiego i łochowskiego, czyli mazowieckiej części diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję