Reklama

Niedziela Przemyska

Wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu

Niedziela przemyska 4/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Magdalena Bojarska

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i to co chyba najważniejsze: razem - tak w kilku słowach można opisać Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Jarosławia. Impreza łączy elementy religijne, kulturalne i ludowe, i jest doskonałym sposobem na podtrzymywanie chrześcijańskich i polskich, narodowych tradycji, które mimo laicyzacji znajdują coraz więcej zwolenników.

W Jarosławiu, gdzie Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz drugi, przygotowania trwały od kilku miesięcy, a stroje były szyte już od wakacji. Wśród ponad dwóch tysięcy przebranych osób szczególnie pięknie prezentowała się scenografia orszaku afrykańskiego, na czele którego jechał król na wielbłądzie. W jarosławskim Orszaku Trzech Króli udział wzięło ponad 15 tysięcy osób. Gościem honorowym był abp Józef Michalik. Procesje z trzema mędrcami symbolizującymi trzy kontynenty: Europę - czerwony, Afrykę - niebieski, Azję - żółty oraz orszak Świętej Rodziny wyruszyły z czterech świątyń w różnych punktach Jarosławia. Barwne korowody przemaszerowały ulicami, by spotkać się na Rynku Starego Miasta. Jako pierwszy na Rynek, gdzie usytuowana została Stajenka Betlejemska, dotarł orszak Świętej Rodziny z osiołkiem, zwierzątkami i pastuszkami, który wyruszył z jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała. Kolejno z orkiestrami, pasterzami, rycerzami i dworzanami ulice Jarosławia przemierzały: Orszak Europejski, który wyruszył z parafii pw. Chrystusa Króla, Orszak Azjatycki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Orszak Afrykański, który przebył drogę od Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Ojców Dominikanów. Wszystkie grupy zeszły się przy Bramie Krakowskiej. Przechodząc przed scenami: aniołów, Heroda i konfrontacji aniołów z diabłami, wchodziły kolejno na staromiejski Rynek, gdzie na głównej scenie odbywał się hołd: królów, dzieci, przedstawicieli różnych stanów i służb mundurowych. Uczestników Orszaku Trzech Króli pobłogosławił abp Michalik. „Niech z tego dzisiejszego spotkania popłynie do naszych serc, umysłów i sumień przekonanie, że coś ważnego wydarzyło się w Betlejem, coś ważnego dzieje się w sercu człowieka ile razy idzie na spotkanie z Bogiem, ilekroć wybiera tę drogę, niekiedy trudną, ale twórczą, i ilekroć opowiada się za tym, żeby być z drugim człowiekiem” - mówił do uczestników jarosławskiego marszu abp Michalik. Po życzeniach Metropolity Przemyskiego uczestnicy plenerowych jasełek przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem, co było jedynym tego typu akcentem orszakowym w Polsce. Finałem Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Twoje Niebo” z Przemyśla. Świąteczny Orszak w Jarosławiu to efekt współpracy pomiędzy parafiami, władzami miasta i powiatu oraz szkołami.

Formuła czczenia uroczystości Trzech Króli w tej ludycznej formie zrodziła się w 2009 r. z inicjatywy jednej ze szkół katolickich w Warszawie. W plenerowym widowisku uczestniczyło wówczas około pięciu tysięcy osób, które wspólnie przeszły ulicami Starego Miasta, oglądając jasełkowe sceny i śpiewając kolędy. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się w innych miejscach kraju. W ubiegłym roku Orszaki Trzech Króli zorganizowano w 24 miastach, a w bieżącym roku już w ponad 90. Po raz pierwszy podobne marsze odbyły się także w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Rosnące zainteresowanie Marszem Trzech Króli potwierdza tylko, że jest to doskonały sposób pielęgnowania polskich tradycji głęboko zakorzenionych w naszej kulturze chrześcijańskiej.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiące Dolnoślązaków w Orszakach Trzech Króli!

Frekwencja podczas tegorocznych orszaków Trzech Króli przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. We Wrocławiu na ulice wyszło ponad 32 tys. osób, w marszu wzięło udział 300 aktorów, rozdano 8 tys. koron i 4 tys. śpiewników. Idący w barwnym dwukilometrowym pochodzie wrocławianie – w ogromnej części rodziny z dziećmi i młodzież – śpiewali kolędy, pozdrawiali się nawzajem i stojących wokół. Przygotowano też barwne stroje – rycerzy, dwórek oraz oczywiście aniołów. Wzdłuż ulic ustawiały się rzesze ludzi wiwatujących na cześć idących, którzy następnie dołączali do pochodu. Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy przeprowadzona przez wolontariuszy z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Marsz zakończył się na Rynku, gdzie Trzej Królowie i towarzyszący im uczestnicy orszaku oddali hołd Dziecięciu. Dla wszystkich ze specjalnym koncertem wystąpiła „Arka Noego”.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję