Reklama

Niedziela Przemyska

Wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu

Niedziela przemyska 4/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Magdalena Bojarska

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i to co chyba najważniejsze: razem - tak w kilku słowach można opisać Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Jarosławia. Impreza łączy elementy religijne, kulturalne i ludowe, i jest doskonałym sposobem na podtrzymywanie chrześcijańskich i polskich, narodowych tradycji, które mimo laicyzacji znajdują coraz więcej zwolenników.

Reklama

W Jarosławiu, gdzie Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz drugi, przygotowania trwały od kilku miesięcy, a stroje były szyte już od wakacji. Wśród ponad dwóch tysięcy przebranych osób szczególnie pięknie prezentowała się scenografia orszaku afrykańskiego, na czele którego jechał król na wielbłądzie. W jarosławskim Orszaku Trzech Króli udział wzięło ponad 15 tysięcy osób. Gościem honorowym był abp Józef Michalik. Procesje z trzema mędrcami symbolizującymi trzy kontynenty: Europę - czerwony, Afrykę - niebieski, Azję - żółty oraz orszak Świętej Rodziny wyruszyły z czterech świątyń w różnych punktach Jarosławia. Barwne korowody przemaszerowały ulicami, by spotkać się na Rynku Starego Miasta. Jako pierwszy na Rynek, gdzie usytuowana została Stajenka Betlejemska, dotarł orszak Świętej Rodziny z osiołkiem, zwierzątkami i pastuszkami, który wyruszył z jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała. Kolejno z orkiestrami, pasterzami, rycerzami i dworzanami ulice Jarosławia przemierzały: Orszak Europejski, który wyruszył z parafii pw. Chrystusa Króla, Orszak Azjatycki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Orszak Afrykański, który przebył drogę od Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Ojców Dominikanów. Wszystkie grupy zeszły się przy Bramie Krakowskiej. Przechodząc przed scenami: aniołów, Heroda i konfrontacji aniołów z diabłami, wchodziły kolejno na staromiejski Rynek, gdzie na głównej scenie odbywał się hołd: królów, dzieci, przedstawicieli różnych stanów i służb mundurowych. Uczestników Orszaku Trzech Króli pobłogosławił abp Michalik. „Niech z tego dzisiejszego spotkania popłynie do naszych serc, umysłów i sumień przekonanie, że coś ważnego wydarzyło się w Betlejem, coś ważnego dzieje się w sercu człowieka ile razy idzie na spotkanie z Bogiem, ilekroć wybiera tę drogę, niekiedy trudną, ale twórczą, i ilekroć opowiada się za tym, żeby być z drugim człowiekiem” - mówił do uczestników jarosławskiego marszu abp Michalik. Po życzeniach Metropolity Przemyskiego uczestnicy plenerowych jasełek przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem, co było jedynym tego typu akcentem orszakowym w Polsce. Finałem Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu był koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Twoje Niebo” z Przemyśla. Świąteczny Orszak w Jarosławiu to efekt współpracy pomiędzy parafiami, władzami miasta i powiatu oraz szkołami.

Formuła czczenia uroczystości Trzech Króli w tej ludycznej formie zrodziła się w 2009 r. z inicjatywy jednej ze szkół katolickich w Warszawie. W plenerowym widowisku uczestniczyło wówczas około pięciu tysięcy osób, które wspólnie przeszły ulicami Starego Miasta, oglądając jasełkowe sceny i śpiewając kolędy. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się w innych miejscach kraju. W ubiegłym roku Orszaki Trzech Króli zorganizowano w 24 miastach, a w bieżącym roku już w ponad 90. Po raz pierwszy podobne marsze odbyły się także w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Rosnące zainteresowanie Marszem Trzech Króli potwierdza tylko, że jest to doskonały sposób pielęgnowania polskich tradycji głęboko zakorzenionych w naszej kulturze chrześcijańskiej.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz do uczestników Orszaku Trzech Króli: wciąż szukajmy Jezusa

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Bożena Sztajner

„Mędrcy poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga” - mówił dziś w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję