Reklama

Podziękowanie z Irkucka

Administrator apostolski Wschodniej Syberii - bp Jerzy Mazur SVD na ręce bp. Stanisława Stefanka przesłał podziękowanie za życzliwość i pomoc podczas konsekracji katedry w Irkucku. Napisał:Wasza Ekscelencjo

Najdostojniejszy

Księże Biskupie!

Pragnę przesłać serdeczne pozdrowienia z Irkucka z okazji konsekracji katedry pw. Niepokalanego Serca Matki Bożej. Czynię to w duchu wielkiej radości i wdzięczności za wszelkie łaski Boże otrzymane przez Niepokalane Serce Maryi. Słowa wdzięczności składam również Kościołowi w Polsce.

Dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc, która pozwoliła nam ukończyć to wielkie dzieło, ważne dla Kościoła we Wschodniej Syberii. W Jubileuszowe Dni w Irkucku mogliśmy się z całym światem modlić i dziękować Bogu za przetrwanie wiary, za jej świadków i prosić o pomyślną przyszłość dla Kościoła. Duch Święty i wielki krzyż z umęczonym, ale zmartwychwstałym Chrystusem w głównym ołtarzu, figura Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa tworzą główne elementy wystroju nowej katedry. Dają one Kościołowi trzy wielkie przesłania: wdzięczności Bogu za Wcielenie Syna Bożego, Jego Śmierć i Zmartwychwstanie; Matka Boża Fatimska wzywa nas do nawrócenia i niejako odwołuje się do początków nauczania Jezusa na ziemi, a wierność Słowu Bożemu i miłość, jaką okazał Jezusowi św. Józef, winny nas mobilizować do wytrwalszej wiary mimo różnych przeciwności. Odlana z brązu chrzcielnica przedstawia scenę chrztu Jezusa w Jordanie i przypomina wszystkim o przyjętym sakramencie chrztu.

Dziękuję Bogu za obecność wielu gości z całego świata, a przede wszystkim legata papieskiego - kard. Jana Pietera Schotte, przez osobę którego był obecny wśród nas Ojciec Święty. Dziękuję za obecność przedstawicielowi Episkopatu Polski - bp. Wojciechowi Ziembie. Szkoda, że nie dojechał do Irkucka bp Andrzej Śliwiński. Byliśmy pełni niepokoju i troski o jego osobę i modliliśmy się w jego intencji.

Zarówno konsekracja katedry, Kongres Maryjny i Mariologiczny, a także poświęcenie Kaplicy Pojednania i Pokoju, którego dokonał kard. Kazimierz Świątek, pozwoliły wszystkim uczestnikom spojrzeć na siebie w obecności Boga. Dla wielu naszych wiernych była to wyjątkowa okazja uświadomienia sobie, czym jest Kościół powszechny obejmujący ludzi różnych ras, kultur, języków, którzy gromadzą się w jeden Lud Boży. Świadectwa składane przez starsze pokolenie, a także dzieci opowiadające ze wzruszeniem o swojej drodze do Boga pomogły nam lepiej zrozumieć, czym jest tragiczne budowanie świata bez Boga, pomogły nam dostrzec nadzieję, że wiarę zachowaną w sercach starszego pokolenia przejmą ludzie młodzi, którzy w swoim życiu będą strzec najświętszych wartości.

Także wspólna refleksja nad historią, oczyszczenie pamięci w Roku Jubileuszowym, do czego wzywa nas Ojciec Święty, pomogły nam powiedzieć: wybaczamy wszystkim bez wyjątku, jak Chrystus wybaczył swoim prześladowcom.

Jestem głęboko przekonany, że uroczystości jubileuszowe oraz obecność tak wielu naszych dobrodziejów i gości, a także pamięć i modlitwy wszystkich, którzy nie mogli osobiście tu przybyć, były wyrazem solidarności z Kościołem Wschodniej Syberii. Szczególnie w tych jubileuszowych dniach pamiętaliśmy o naszych dobrodziejach. Dlatego z tej okazji pozwalam sobie wysłać także rozliczenie ze zbiórki pieniężnej z 12 grudnia 1999 r.

Pozostający w modlitewnej pamięci

Bp Jerzy Mazur SVD,

Administrator Apostolski Wschodniej Syberii

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję