Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Religia nie rządzi się prawami rynku

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Msza św.

Mariusz Niesyt/Archiwum parafii

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Bp Piotr Greger podczas odpustowej Mszy św. w parafii św. Pawła Apostoła

Współczesny świat, mocno zglobalizowany, żyje zasadami rynku, a tym samym rządzi się zimnymi prawami podaży i popytu. Pojawia się silna pokusa wprowadzenia na rynek nawet religii - powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. odpustowej w bielskiej parafii św. Pawła.

27 stycznia biskup pomocniczy naszej diecezji celebrował uroczystą Eucharystię ku czci święta Nawrócenia Apostoła Narodów. W swojej homilii przywołał historię i okoliczności nawrócenia prześladowcy pierwszych chrześcijan. Komentując wydarzenie spod Damaszku, w którym Chrystus odbiera wzrok Szawłowi zaznaczył, że prawdziwe przyjcie Jezusa przez człowieka możliwe jest jedynie dzięki oderwaniu się od tego, co powierzchowne.

- Aby dostrzec Chrystusa, by prawdziwie przyjąć Go jako swojego Pana, trzeba umieć zamknąć oczy na świat zewnętrzny. To jest bardzo czytelny znak mówiący, iż warunkiem przejrzenia jest oderwanie się od wszystkiego, co jedynie powierzchowne i dostrzegalne. Nawrócony pod Damaszkiem przypomina, że nie jest w stanie kochać ani przyjąć miłości ten, kto dostrzega w sobie i wokół siebie jedynie to, co jest dostępne ludzkim zmysłom. Potrzeba spojrzenia o wiele głębszego, spojrzenia sercem. Tylko człowiek, który jest do tego gotowy, może w pełni się nawrócić - mówił bp Piotr Greger. Zdaniem kaznodziei współczesny świat chciałby, aby religia rządziła się prawami rynku, dopasowując ofertę do gustów potencjalnych klientów. - W takim kontekście nawrócenie Pawła i wszystkie konsekwencje tego wydarzenia są dla nas wskazaniem, iż nie możemy oczekiwać, że spod nacisku różnych grup ludzi, którzy chcieliby formować Kościół według swoich gustów czy kaprysów, zrodzi się coś lepszego - zaznaczył biskup, podkreślając, że bycie chrześcijaninem oznacza nieustanne trwanie w postawie pokuty i nawrócenia oraz gotowość do obrony tego, co we wspólnocie Kościoła jest najświętsze i jednocześnie dowodem naszej chrześcijańskiej tożsamości.

Parafia św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł w Bielsku Białej została erygowana 25 stycznia 1999 r., choć początki starań o budowę obiektu sakralnego na terenie osiedla sięgają lat 80 ubiegłego wieku. Po wieloletnich zabiegach, 10 września 1989 r. wydano zezwolenie na budowę obiektu katechetycznego, a 29 lipca 1992 r. - na budowę kościoła. W listopadzie 1999 r. bp Tadeusz Rakoczy wmurował pod budowę kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Do 2005 r. proboszczem parafii był ks. Stanisław Wawrzyńczyk. Obecnie urząd ten pełni ks. prał. Marcin Aleksy. Na terenie parafii św. Pawła w latach 1995-2011 mieszkał obecny biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystusa mam we krwi

[ TEMATY ]

odpust

Beata Pieczykura

Odpust ku czci Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie.

– Cielesne serce Maryi było źródłem krwi, z której uformował się Jezus w łonie Matki za sprawą Ducha Świętego. W krew i ciało Maryi wszedł Duch Święty, który uformował Jezusa. Krew Maryi i krew Jezusa to jedno przez Ducha Świętego. On łączy Maryję i Jezusa przez krew. W Maryi następuje połączenie Ducha Świętego z krwią Chrystusa w Jej cielesnym sercu. Oto rola w połączeniu Ducha Świętego z mocą Krwi Chrystusa – mówił ks. Bogusław Witkowski CPPS podczas odpustu ku czci Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi w sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie 21 maja.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję