Reklama

Niedziela Lubelska

Bóg wybiera czas i miejsce

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Lublinie świętowała jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji dziękczynną Mszę św. na Felinie sprawował abp Stanisław Budzik

Niedziela lubelska 6/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

Paweł Wysoki

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Dwie dekady modlitwy i pracy na rzecz dobra wspólnego zaowocowały wyjątkową parafią, usytuowaną na obrzeżach miasta. Idea powołania nowej wspólnoty parafialnej, później budowy kościoła, a obecnie trudu wznoszenia domu parafialnego, połączyła mieszkańców oddalonej od centrum miasta dzielnicy mocnymi więzami. Na tym polu niemałe zasługi mają dwaj proboszczowie: najpierw ks. Jan Bednara, a od 2007 r. ks. Jan Bielak, którzy z wciąż zasiedlających bloki Felina rodzin potrafili stworzyć prawdziwą wspólnotę wspólnot.

Jubileuszowa radość

Parafianie, którzy w niedzielę, 13 stycznia, chlebem i solą witali ks. Arcybiskupa w progach wzniesionej trudem i zaangażowaniem pierwszego proboszcza świątyni, sami o sobie mówią, że są zwykłymi ludźmi. - Nasze życie to życie prostych, zwykłych ludzi. Wychowujemy dzieci w wierze praojców i mamy pewność, że nikt im tej wiary nie wydrze z serc, choć wiemy, że nadeszły czasy niebezpieczne i trudne dla wychowania oraz kształtowania młodego pokolenia - mówili. - Bardzo zależy nam na tym, by tworzyć żywą cząstkę owczarni Chrystusowej, odpowiedzialną za naukę religii w szkołach, odpowiedzialną za każde poczęte ludzkie życie. Pragniemy, by Chrystus zajmował godne miejsce w każdej naszej rodzinie. Ufamy wstawiennictwu Maryi, bo Ona pomaga nam czynić z życia gest uwielbienia i miłości do Boga, który jest wiecznym szczęściem, życiem nieśmiertelnym i niegasnącym światłem - zapewniali. Na trud codziennego wzrastania w łasce u Boga i przyjaźni u ludzi, prosili Pasterza o modlitwę i błogosławieństwo. - Prosimy o modlitwę za parafię i nasze rodziny, by w nich mieszkał Bóg, byśmy stawali się solą ziemi i światłem świata. Pobłogosław dzieło budowy domu parafialnego, który będzie służył nie tylko nam, ale również tym, którzy w przyszłości będą mieszkać na naszym osiedlu i tworzyć wspólnotę - prosili.

Reklama

Jak u progu Eucharystii wyjaśnili przedstawiciele młodzieży, słowo „parafia”, wywodzące się z języka greckiego, oznacza skupisko domów bądź sąsiedztwo, a w Biblii określa tymczasowy pobyt na obcej ziemi. - Nie mamy na ziemi wiecznej ojczyny, ale zmierzamy do nieba. Parafia jest rzeczywistością, która w tej wędrówce pomaga. Jest bardzo ważna, bo to Bóg wybiera miejsce i czas, by okazywać nam swoją łaskę. Wybrał więc to miejsce, by prowadzić nas do nieba - mówili. Wierni, wdzięczni za utworzoną 20 lat temu parafię i świątynię, w której od 15 lat nieprzerwanie trwa modlitwa i sprawowane są sakramenty, dziękowali Bogu za ludzi, którzy trudzili się przepowiadając Dobrą Nowinę i troszcząc się o materialne oblicze parafii. Dziękowali Bogu za abp. seniora Bolesława Pylaka, który dekretem z dnia 12 stycznia 1993 r. powołał do istnienia nową parafię; abp. Józefa Życińskiego, który 23 czerwca 2002 r. konsekrował świątynię, oraz za abp. Stanisława Budzika, z którym w Roku Wiary dzielili jubileuszową radość. Modlitwą objęli również wszystkich pracujących na Felinie kapłanów, a szczególnie proboszczów: ks. Jana Bednarę, budowniczego kościoła, i organizatora wspólnoty parafialnej, oraz ks. Jana Bielaka, umacniającego więzy wspólnoty i budowniczego domu parafialnego. Dziękowali im za „ogrom dobra, za Msze św. śluby, chrzty, bierzmowania, homilie, wysłuchane spowiedzi, rekolekcje i misje, adoracje oraz godziny cichej modlitwy w samotności”. W odpowiedzi na słowa parafian ks. Jan Bielak mówił: - Niech będzie chwała Bogu w Trójcy jedynemu! Sercem obejmuję tych, którzy modlitwą i pracą tworzą naszą wspólnotę. Będę starał się służyć wszystkim dla chwały Bożej i ku pożytkowi ludzi, do których posłał mnie Bóg.

Wdzięczna pamięć

Abp Stanisław Budzik, dzieląc ze wspólnotą zgromadzoną w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej jubileuszową radość, przypomniał historię parafii. - Minęło już 20 lat od czasu, kiedy abp Bolesław Pylak podpisał dekret o utworzeniu parafii, ale działalność duszpasterska na Felinie zaczęła się już w maju 1990 r. Wówczas ks. Jan Bednara został wyznaczony do tego, aby zorganizować tu życie parafialne. Konieczne było przygotowanie gruntów pod budowę kościoła i postawienie tymczasowej kaplicy, aby wierni mieli się gdzie modlić. Ale najważniejszym było zgromadzenie wokół tego dzieła ludzi. Dzięki energicznym działaniom proboszcza prace szybko postępowały. Pierwsza Msza św. została tu odprawiona już w sierpniu 1992 r. Zaledwie dwa lata później został wmurowany kamień węgielny nowego kościoła, a już 22 lutego 1998 r. została w nim odprawiona pierwsza Eucharystia - przypominał Ksiądz Arcybiskup.

- Dziękujemy dziś Bogu za 20-lecie istnienia parafii i za 15 lat sprawowania Eucharystii w tym kościele; za dar Bożej łaski tak hojnie rozdawany w sakramentach Kościoła: za wody chrztu św., za krzyżmo bierzmowania, za chleb Eucharystii, za słowo miłosierdzia wypowiadane w sakramencie pokuty i pojednania, za przysięgi małżeńskie, za olej chorych i wiatyk umierających - wyliczał abp Stanisław Budzik. - Dziękujemy Bogu za to, że jesteśmy Kościołem; dziękujemy ludziom, którzy z Trójcą Świętą współpracują, a zwłaszcza księżom proboszczom, których słowa były i są światłem na drogach życia, wskazującym na wartości ewangeliczne, a sprawowane przez nich sakramenty stają się akweduktami Bożej łaski i przestrzenią spotkania z Chrystusem w najważniejszych chwilach życia - dziękował Pasterz.

Zwracając się do parafian, Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że wciąż będą wspierać swoich kapłanów w pracach na rzecz całej wspólnoty. - Świątynia i dom parafialny to fundament istnienia parafii przez kolejne stulecia. Chociaż jesteście bardzo młodą wspólnotą, macie tego wielką świadomość. Za troskę o to, by wiarę nie tylko wyznawać, ale według niej żyć, a przez to stawać się solą ziemi i światłem świata, za świadectwo miłosierdzia i miłości z serca dziękuję - mówił abp Budzik. Zgromadzonym życzył, by każdego dnia stawali się źródłem światła w świecie, odbijającym blask Trójcy Świętej.

2013-02-06 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis

2020-09-27 20:42

[ TEMATY ]

jubileusz

Świebodzin

Figura Jezusa Chrystusa

Karolina Krasowska

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z okazji 10-lecia powstania Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zorganizowało wiele wydarzeń i inicjatyw. Jednym z nich jest dzisiejszy Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis.

– Wieczór Uwielbienia z Najświętszym Sakramentem pomyśleliśmy jako rozpoczęcie jubileuszu powstania Figury Chrystusa Króla. Później będą temu towarzyszyły kolejne wydarzenia, które są dostępne na naszej stronie parafialnej i na facebooku, które będą trwały aż do 22 listopada i zakończą się misjami parafialnymi. W ten sposób chcemy uczcić rocznicę istnienia Figury w naszym mieście i w naszej diecezji – mówi ks. Dariusz Wołczecki, opiekun zespołu Vox Cordis.


CZYTAJ DALEJ

W tej archidiecezji nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych

2020-09-25 21:02

[ TEMATY ]

kolęda

Katowice

Ks. Krzysztof Hawro

Co roku na drzwiach naszych mieszkań pojawia się znak błogosławieństwa

Co roku na drzwiach naszych mieszkań pojawia się znak błogosławieństwa

O tym, że w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej poinformował Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej.

Powodem jest aktualna sytuacja epidemiczna. Natomiast w okresie Bożego Narodzenia odprawiane będą msze święte w intencji parafian z poszczególnych ulic.

Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej informacje w tej sprawie przesłał do wszystkich parafii archidiecezji katowickiej.

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - czytamy w komunikacie.W tym roku w okresie Bożego Narodzenia ma jednak pojawić się nietypowa forma modlitwy za wiernych z poszczególnych osiedli i ulic.

"Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych" - brzmią zalecenia katowickiej kurii.Aktualnie w województwie śląskim na kwarantannie z powodu koronawirusa przebywa 2 261 osób, w szpitalach jest 192 pacjentów. Służby sanitarne informują o 22 050 osobach z wynikiem dodatnim po przeprowadzonych testach, z czego wyzdrowiało 20 688 osób, a zmarło 537.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję