Reklama

Ze świata

Konferencja w Rzymie

Światowa Unia Nauczycieli Katolickich

Szkoły katolickie cieszą się w świecie stałą popularnością. Słabnie jednak ich katolicka tożsamość. W ostatnich dziesięcioleciach zaniedbano bowiem formację religijną kadry pedagogicznej - uważa Guy Bourdeaud’hui, przewodniczący Światowej Unii Nauczycieli Katolickich. W Rzymie odbyło się posiedzenie tej organizacji.

Zdaniem belgijskiego pedagoga, katolickie szkoły wciąż mają bardzo wysoki prestiż. Chętnie posyłają do nich swoje dzieci również niewierzący i muzułmanie. Przewodniczący Światowej Unii Nauczycieli Katolickich zaznaczył, że to pozakościelne zainteresowanie szkołami katolickimi ma też negatywne konsekwencje. - Nasze placówki przestają być środowiskiem katolickim. Nawet dzieci, które wywodzą się z rodzin katolickich, często nie zostały wprowadzone w wiarę. Dla przykładu, w mojej szkole we Flandrii w ubiegłym roku jedna trzecia uczniów, którzy przystępowali do pierwszej Komunii św., musiała przyjąć też chrzest, bo ich rodzice o to nie zadbali - opowiada. Zauważa, że w szkołach katolickich z roku na rok coraz mniej jest wiary. - Pozostają jedynie katolickie wartości. To jednak nie wystarczy - podkreśla Bourdeaud’hui.

Pakistan

Zabity za wierność

Pakistański chrześcijanin Younas Masih, pięciokrotnie postrzelony 31 stycznia br. przez nieznanego sprawcę, zmarł po kilkudniowej agonii. 55-letni mężczyzna przez dłuższy czas opierał się naciskom współpracowników, którzy namawiali go do przejścia na islam. Podejrzewa się, że atak był spowodowany właśnie odmową zmiany wyznania.

Reklama

Chrześcijanin był od dłuższego czasu dyskryminowany ze względu na swoją wiarę w firmie, w której pracował w Chaman, w prowincji Beludżystan. W dniu postrzelenia go miało tam dojść do gwałtownej dyskusji wśród pracowników, podczas której Masihowi grożono. Miejscowa policja wielokrotnie odmawiała przyjęcia od jego rodziny skargi o zabójstwo.

Pakistańskie organizacje broniące praw człowieka, jak Fundacja im. Masihiego czy Życie dla Wszystkich (Life for All), potępiły morderstwo, wyrażając zaniepokojenie z powodu obojętności policji i miejscowych władz w obliczu tej zbrodni.

Kanada

Szkoła katolicka bez katolicyzmu

Prywatne męskie liceum katolickie w Montrealu odwoła się do Sądu Najwyższego Kanady w związku z tym, że sąd apelacyjny prowincji Québec podtrzymał decyzję urzędników zakazującą w szkole nauki religii w oparciu o nauczanie Kościoła katolickiego.

Reklama

Zamiast autonomicznego nauczania religii zaproponowano prowadzonej przez jezuitów szkole „neutralne” i „sekularne” kursy nt. etyki i religii, promowane przez lokalny rząd. Szerzą one moralny relatywizm i w wielu kwestiach są sprzeczne z nauką Kościoła. Zdaniem przedstawicieli zarządu Loyola High School, decyzja sądu apelacyjnego, która zmieniała postanowienie sądu niższej instancji w tej sprawie, dotyka spraw dotyczących wolności religii, a więc tego, co stanowi o podstawowych wartościach prowincji Québec i Kanady.

Ludzie

Abp Vincenzo Paglia

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia stwierdził, że dla niemal wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla młodych, udane życie rodzinne pozostaje szczytem marzeń. Nie wolno im tego odbierać, manipulując pojęciem małżeństwa - powiedział.

Abp Paglia zaznaczył, że względy sentymentalne nie są wystarczającym argumentem, by jakiś związek określić mianem małżeństwa. To ostatnie jest bowiem sprawą poważną i zakłada obecność dzieci. Nie każde uczucie daje prawo do założenia rodziny - podkreślił szef watykańskiej dykasterii, przypominając, że nawet twórcy nowego prawa nie zgadzają się na legalizację kazirodztwa czy poligamii. Zastrzegł on zarazem, że obrona naturalnej wizji małżeństwa nie jest kwestią wyznaniową, lecz cywilizacyjną. Taka wizja rodziny została już bowiem zapisana w prawie rzymskim - przypomniał.

Cudzysłów

Ukazała się kolejna autobiografia Mehmeta Alego Agcy, w której mowa, że zleceniodawcą zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. miałby być ajatollah Chomeini. Ta oraz inne zawarte w niej rewelacje są całkowicie fałszywe.
Ks. Federico Lombardi SJ - rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej

Krótko

Benedykt XVI 1 lutego br. udzielił tzw. komunii kościelnej abp. Louisowi Sako wybranemu na chaldejskiego patriarchę Babilonii. Nowy zwierzchnik Kościoła chaldejskiego przybrał imię Louis Raphaël I Sako.

Mówienie o rychłej podróży Benedykta XVI do Bułgarii nie odpowiada rzeczywistości - tak watykański rzecznik prasowy skomentował doniesienia bułgarskich mediów, że Papież w przyszłym roku odwiedzi ten kraj.

Międzyreligijny apel, wzywający do darowania zadłużenia krajom najuboższym, trafił do rąk brytyjskiego premiera Davida Camerona. Podpisało się pod nim 350 biskupów, pastorów, rabinów, imamów i przedstawicieli Sikhów mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Francuski parlament, zdominowany przez socjalistów, przyjął 2 lutego kluczowy artykuł kontrowersyjnej ustawy dopuszczającej związki małżeńskie między osobami tej samej płci. Tym samym cały projekt ustawodawczy, promowany przez prezydenta Françoisa Hollande’a pod hasłem „małżeństwa dla wszystkich”, zmierza nieuchronnie do realizacji.

W Anglii i Walii w 2011 r. na świat przybyło o jedną piątą dzieci więcej niż dekadę wcześniej - podał w czwartek brytyjski urząd statystyczny (ONS). Jedną z przyczyn baby boomu jest wysoki odsetek urodzeń wśród cudzoziemek.

Brytyjska prasa poinformowała, że w związku z ujawnionym przez Komisję Europejską skandalem korupcyjnym przy budowie polskich autostrad brytyjscy podatnicy mogli stracić nawet 100 mln funtów.

Wołgograd na jeden dzień zmienił swą nazwę na Stalingrad. W mieście hucznie obchodzono 70. rocznicę zwycięstwa w bitwie stalingradzkiej.

Tylko 29 proc. niemieckich konsumentów deklaruje pełne bądź przynajmniej przeważające zaufanie do banków - to wynik najnowszych ankiet.

Dokumenty w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce ujawnił Europejski Trybunał Praw Człowieka.

2013-02-12 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

[ TEMATY ]

chrzest

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję