Reklama

Z Watykanu

2013-02-12 08:53


Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 4

„Dzień dla życia”

Apel Papieża o poszanowanie godności człowieka

O poszanowanie każdego ludzkiego życia i godności osoby ludzkiej we Włoszech i w Europie zaapelował 3 lutego br. podczas modlitwy „Anioł Pański” Benedykt XVI. Ojciec Święty przypomniał, że w pierwszą niedzielę lutego obchodzony jest we Włoszech „Dzień dla życia”.

Podkreślił, że podobnie jak biskupi włoscy on także wzywa do troski o życie i rodzinę. Wskazał, że inwestycje w tej dziedzinie są skuteczną reakcją na obecny kryzys. Pozdrawiając przedstawicieli ruchu obrony życia, Papież wyraził nadzieję, że Europa zawsze będzie miejscem ochrony godności każdego człowieka. Zwracając się natomiast do przedstawicieli Wydziału Medycyny i Chirurgii Uniwersytetu Rzymskiego, a zwłaszcza do wykładowców położnictwa i ginekologii, którym towarzyszył kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu, Ojciec Święty zaapelował, by formowali pracowników służby zdrowia do kultury życia.

Audiencja Generalna

Wszechświat mówi nam o Bogu

Katechezę podczas audiencji generalnej 6 lutego br. Papież poświęcił prawdzie o Bogu Stwórcy. - Występując przeciw swemu Stwórcy, człowiek w istocie występuje przeciwko sobie, zaprzecza swemu pochodzeniu, a więc prawdzie o sobie. A w świat wkracza zło, wraz ze swym ciężkim łańcuchem bólu i śmierci - mówił.

Reklama

Benedykt XVI zaznaczył, że prawda o Bogu Stwórcy podkreśla, iż to Bóg jest źródłem wszystkich rzeczy i w pięknie stworzenia ujawnia się Jego wszechmoc Ojca, który kocha. Troszczy się On o to, co stworzył z miłością i wiernością, które nigdy nie ustają. Stworzenie staje się miejscem, w którym można poznać i uznać wszechmoc Pana i Jego dobroć. Staje się dla nas, wierzących, wezwaniem do wiary, abyśmy głosili Boga jako Stwórcę. Dodał, że wszechświat mówi nam o Bogu, ale konieczne jest Jego Słowo objawienia, budzące wiarę, aby człowiek mógł dojść do pełnej świadomości, czym jest Bóg jako Stwórca i Ojciec.

Papież mówił też o człowieku, który jest szczytem całego stworzenia. Zauważył, że zawarty jest w nim pewien paradoks: jego małość i przemijalność współistnieją z wielkością tego, co zechciała dla niego odwieczna miłość Boga.

Ojciec Święty skierował szczególne słowa pozdrowienia do obecnej na audiencji generalnej delegacji władz Kazachstanu, Klubu Atlantyckiego z Bułgarii, biskupów uczestniczących w sympozjum zorganizowanym przez Wspólnotę Sant’Egidio oraz Franciszkanów Konwentualnych, odbywających swoją 200. kapitułę generalną.

Rządowa delegacja z Kazachstanu, z przewodniczącym senatu, przybyła do Watykanu z okazji 10. rocznicy I Kongresu Międzyreligijnego.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Maryi, która blaskiem świętości opromienia życie każdego człowieka, polecamy w modlitwie wszystkich, którzy wybrali drogę rad ewangelicznych. Niech z radością naśladują Jezusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, podejmując każdego dnia posługę Bogu i bliźnim. Niech Bóg wam błogosławi. Życzę wszystkim dobrej niedzieli!
Do Polaków podczas modlitwy „Anioł Pański”, 3 lutego 2013 r.

Witam polskich pielgrzymów. Drodzy siostry i bracia, żyć wiarą oznacza uznawać wielkość Boga Stwórcy i - akceptując naszą małość - pozwalać, aby On wypełniał ją swoją miłością. Światło wiary demaskuje każde zło i daje pewność, że możemy być od niego uwolnieni. Niech ta pewność będzie dla nas źródłem nadziei i radości! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 6 lutego 2013 r.

Koniec kadencji prezydenta Włoch

Giorgio Napolitano pożegnał się z Papieżem

Prezydent Włoch pożegnał się z Papieżem. 4 lutego br. wraz z nim wysłuchał koncertu, jaki z okazji rocznicy Traktatów Laterańskich zorganizowała w Auli Pawła VI Włoska Ambasada przy Watykanie. Przed koncertem Benedykt XVI i Giorgio Napolitano rozmawiali w cztery oczy m.in. na temat napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Papież interesował się problemami Włoch oraz wydarzeniami w kraju.

W przemówieniu na rozpoczęcie koncertu prezydent Napolitano przyznał, że jego dobiegająca końca 7-letnia kadencja przypadła na ciężkie dla Włoch lata. Dziękował Papieżowi za wszystkie ich spotkania w tym czasie.

- Bardzo mnie ubogacił nasz wzajemny dialog: o Włoszech, Europie, pokoju i samej polityce, rozumianej jako ważny wymiar ludzkiego życia, o moralnym i ideowym podłożu, z którego wyrasta zaangażowanie polityczne - stwierdził prezydent Napolitano.

Na blogach piszą

A gdyby tak spełnić marzenie antyklerykałów i zmieść chrześcijaństwo z powierzchni ziemi? Koniec „dyktatury czarnych”, bo wszyscy „czarni” nie żyją, koniec „państwa quasi-wyznaniowego” w Polsce, bo nie ma już wyznawców Chrystusa, koniec „niewrażliwych” lekarzy odmawiających aborcji oraz aptekarzy niesprzedających pigułek, koniec „mieszania się głowy obcego państwa w nasze sprawy”, bo ostatni papież zmarł, a Watykan przekształcono w park rozrywki. Czy świat bez chrześcijan byłby lepszy? (…)
Jak najbardziej można wyobrazić sobie świat bez chrześcijan. Tak samo jak wyobrażał go sobie Tertulian: jako przeraźliwą pustynię.
Jr 3

Jeżeli myślicie, że cała obecna awantura w Sejmie toczy się o związki partnerskie, to się grubo mylicie. Walka idzie o słowa. O prawo do nazywania rzeczy po imieniu. „Postępowcy” próbują narzucić nam zasadę, według której słowo nie znaczy już tego, co znaczyło przez tysiące lat, ale ma to znaczenie, które akurat w tym momencie oni chcą mu przypisać. Nie mają jeszcze tyle siły, żeby zmienić rzeczywistość, więc starają się wprowadzić zamęt pojęciowy.
PAWlk

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem