Reklama

Z Watykanu

„Dzień dla życia”

Apel Papieża o poszanowanie godności człowieka

O poszanowanie każdego ludzkiego życia i godności osoby ludzkiej we Włoszech i w Europie zaapelował 3 lutego br. podczas modlitwy „Anioł Pański” Benedykt XVI. Ojciec Święty przypomniał, że w pierwszą niedzielę lutego obchodzony jest we Włoszech „Dzień dla życia”.

Podkreślił, że podobnie jak biskupi włoscy on także wzywa do troski o życie i rodzinę. Wskazał, że inwestycje w tej dziedzinie są skuteczną reakcją na obecny kryzys. Pozdrawiając przedstawicieli ruchu obrony życia, Papież wyraził nadzieję, że Europa zawsze będzie miejscem ochrony godności każdego człowieka. Zwracając się natomiast do przedstawicieli Wydziału Medycyny i Chirurgii Uniwersytetu Rzymskiego, a zwłaszcza do wykładowców położnictwa i ginekologii, którym towarzyszył kard. Agostino Vallini, wikariusz generalny Rzymu, Ojciec Święty zaapelował, by formowali pracowników służby zdrowia do kultury życia.

Audiencja Generalna

Wszechświat mówi nam o Bogu

Katechezę podczas audiencji generalnej 6 lutego br. Papież poświęcił prawdzie o Bogu Stwórcy. - Występując przeciw swemu Stwórcy, człowiek w istocie występuje przeciwko sobie, zaprzecza swemu pochodzeniu, a więc prawdzie o sobie. A w świat wkracza zło, wraz ze swym ciężkim łańcuchem bólu i śmierci - mówił.

Reklama

Benedykt XVI zaznaczył, że prawda o Bogu Stwórcy podkreśla, iż to Bóg jest źródłem wszystkich rzeczy i w pięknie stworzenia ujawnia się Jego wszechmoc Ojca, który kocha. Troszczy się On o to, co stworzył z miłością i wiernością, które nigdy nie ustają. Stworzenie staje się miejscem, w którym można poznać i uznać wszechmoc Pana i Jego dobroć. Staje się dla nas, wierzących, wezwaniem do wiary, abyśmy głosili Boga jako Stwórcę. Dodał, że wszechświat mówi nam o Bogu, ale konieczne jest Jego Słowo objawienia, budzące wiarę, aby człowiek mógł dojść do pełnej świadomości, czym jest Bóg jako Stwórca i Ojciec.

Papież mówił też o człowieku, który jest szczytem całego stworzenia. Zauważył, że zawarty jest w nim pewien paradoks: jego małość i przemijalność współistnieją z wielkością tego, co zechciała dla niego odwieczna miłość Boga.

Ojciec Święty skierował szczególne słowa pozdrowienia do obecnej na audiencji generalnej delegacji władz Kazachstanu, Klubu Atlantyckiego z Bułgarii, biskupów uczestniczących w sympozjum zorganizowanym przez Wspólnotę Sant’Egidio oraz Franciszkanów Konwentualnych, odbywających swoją 200. kapitułę generalną.

Reklama

Rządowa delegacja z Kazachstanu, z przewodniczącym senatu, przybyła do Watykanu z okazji 10. rocznicy I Kongresu Międzyreligijnego.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Maryi, która blaskiem świętości opromienia życie każdego człowieka, polecamy w modlitwie wszystkich, którzy wybrali drogę rad ewangelicznych. Niech z radością naśladują Jezusa w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, podejmując każdego dnia posługę Bogu i bliźnim. Niech Bóg wam błogosławi. Życzę wszystkim dobrej niedzieli!
Do Polaków podczas modlitwy „Anioł Pański”, 3 lutego 2013 r.

Witam polskich pielgrzymów. Drodzy siostry i bracia, żyć wiarą oznacza uznawać wielkość Boga Stwórcy i - akceptując naszą małość - pozwalać, aby On wypełniał ją swoją miłością. Światło wiary demaskuje każde zło i daje pewność, że możemy być od niego uwolnieni. Niech ta pewność będzie dla nas źródłem nadziei i radości! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 6 lutego 2013 r.

Koniec kadencji prezydenta Włoch

Giorgio Napolitano pożegnał się z Papieżem

Prezydent Włoch pożegnał się z Papieżem. 4 lutego br. wraz z nim wysłuchał koncertu, jaki z okazji rocznicy Traktatów Laterańskich zorganizowała w Auli Pawła VI Włoska Ambasada przy Watykanie. Przed koncertem Benedykt XVI i Giorgio Napolitano rozmawiali w cztery oczy m.in. na temat napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Papież interesował się problemami Włoch oraz wydarzeniami w kraju.

W przemówieniu na rozpoczęcie koncertu prezydent Napolitano przyznał, że jego dobiegająca końca 7-letnia kadencja przypadła na ciężkie dla Włoch lata. Dziękował Papieżowi za wszystkie ich spotkania w tym czasie.

- Bardzo mnie ubogacił nasz wzajemny dialog: o Włoszech, Europie, pokoju i samej polityce, rozumianej jako ważny wymiar ludzkiego życia, o moralnym i ideowym podłożu, z którego wyrasta zaangażowanie polityczne - stwierdził prezydent Napolitano.

Na blogach piszą

A gdyby tak spełnić marzenie antyklerykałów i zmieść chrześcijaństwo z powierzchni ziemi? Koniec „dyktatury czarnych”, bo wszyscy „czarni” nie żyją, koniec „państwa quasi-wyznaniowego” w Polsce, bo nie ma już wyznawców Chrystusa, koniec „niewrażliwych” lekarzy odmawiających aborcji oraz aptekarzy niesprzedających pigułek, koniec „mieszania się głowy obcego państwa w nasze sprawy”, bo ostatni papież zmarł, a Watykan przekształcono w park rozrywki. Czy świat bez chrześcijan byłby lepszy? (…)
Jak najbardziej można wyobrazić sobie świat bez chrześcijan. Tak samo jak wyobrażał go sobie Tertulian: jako przeraźliwą pustynię.
Jr 3

Jeżeli myślicie, że cała obecna awantura w Sejmie toczy się o związki partnerskie, to się grubo mylicie. Walka idzie o słowa. O prawo do nazywania rzeczy po imieniu. „Postępowcy” próbują narzucić nam zasadę, według której słowo nie znaczy już tego, co znaczyło przez tysiące lat, ale ma to znaczenie, które akurat w tym momencie oni chcą mu przypisać. Nie mają jeszcze tyle siły, żeby zmienić rzeczywistość, więc starają się wprowadzić zamęt pojęciowy.
PAWlk

2013-02-12 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bejrut: pielęgniarka uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków

2020-08-12 10:25

[ TEMATY ]

pomoc

Twitter

Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Zdjęcie niezidentyfikowanej pielęgniarki trzymającej na rękach troje wcześniaków, rozmawiającej przez telefon, zrobił fotograf Bilal Jawich. W rozmowie z CNN Arabic przyznał, że był „zdumiony, gdy zobaczył pielęgniarkę trzymającą trzy noworodki. „Dostrzegłem spokój pielęgniarki, który kontrastował z otaczającą zaledwie metr dalej atmosferą” – zrelacjonował. „Wyglądała jakby posiadła ukrytą moc, która dała jej samokontrolę i zdolność, by uratować te dzieci” – dodał dziennikarz, który później rozmawiał z uwiecznioną na zdjęciu bohaterką. Okazało się, że w chwili wybuchu była na oddziale położniczym. Straciła przytomność. Gdy się ocknęła, zdała sobie sprawę, że niesie ze sobą trójkę przedwcześnie urodzonych dzieci. Noworodki trafiły potem do innego szpitala.

W wyniku eksplozji zginęło cztery pielęgniarki i co najmniej 13 pacjentów Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, z kolei w Hopital des Soeurs du Rosaire jedna pielęgniarka zginęła, a druga ma połamane nogi.

„Wszystkie windy są zepsute. Respiratory, monitory, drzwi - wszystko jest zniszczone” – powiedział dr Joseph Elias, szef działu kardiologii w Hopital des Soeurs du Rosaire, tłumacząc dziennikarzom, jak pacjenci musieli zostać przeniesieni do innych nieuszkodzonych szpitali, a ciężko ranni byli leczeni na korytarzach i parkingach.

CZYTAJ DALEJ

To już jutro w TVP1 - Koncert „ABBA OJCZE – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pwała II”

2020-08-13 16:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

koncert

TVP

pielgrzymi

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą  Piotra Rubika, wystąpi plejada polskich gwiazd m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

 

Na scenie zobaczymy m.in.: Rafała Brzozowskiego, Annę Wyszkoni, zespół Pectus, Halinę Mlynkovą, Katarzynę Cerekwicką, Łukasza Zagrobelnego, Sargisa Davtyana, Darka Malejonka oraz zwyciężczynię „Szansy na sukces” Aleksandrę Nykiel i znanego z programu „The Voice of Poland”  Filipa Lato.

 

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję